افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 سپتامبر , 2018 لینک کوتاه خبر :

اتهام زنی احمدضیا مسعود به حکومت

احمدضیا مسعود امروز سه‌شنبه در یک نشست خبری در کابل حکومت را به زمینه‌سازی برای دستکاری و تقلب در انتخابات ولسی جرگه متهم کرد.

آقای مسعود امروز سه‌شنبه (27 سنبله) در یک نشست خبری در کابل حکومت را به زمینه‌سازی برای دستکاری و تقلب در انتخابات ولسی جرگه پیشرو متهم کرد.

آقای مسعود گفت، حکومت توافقی وحدت ملی که نه براساس قانون اساسی بلکه بنا برتوافق طرف‌های سیاسی شکل گرفت به دنبال آن است که یک انتخابات پر از تقلب راه اندازی کرده و ولسی جرگه را روی کار آورد که به نفع این نهاد عمل کرده و قوانین تصویب کند.

وی گفت که این عملکرد حکومت برای زمینه سازی انتخابات تقلبی روند دولت سازی در کشور را دچار چالش کرده، استبداد سیاسی را نهادینه خواهد کرد و عواقب زیان‌بار اقتصادی، سیاسی و امنیتی را نیز برای درپی خواهد داشت.

مسعود خاطر نشان کرد که ایتلاف بزرگ ملی که بخش عمده مردم افغانستان را به همراه دارد به هدف نهادینه کردن دیموکراسی، جلوگیری از بروز استبداد و برگزاری یک انتخابات شفاف از تمام قوت‌های مدنی برای جلوگیری از یک انتخابات تقلبی از سوی حکومت استفاده خواهد کرد.

این عضو ایتلاف همچنان حکومت را به استفاده زور در برابر اعتراضات مدنی هواداران ایتلاف بزرگ ملی درولایت‌های ننگرهار و هرات متهم کرده و این اقدام را خلاف موازین قانونی و دیموکراتیک خواند.

آقای مسعود گفت که شب‌های گذشته شخص رییس جمهور به نیروهای امنیتی دستور داده تا هواداران ایتلاف بزرگ ملی را در ننگرهار و هرات پراکنده کنند که در نتیجه این اقدام 80 تن زخمی و ده‌ها معترض دیگر محبوس شده اند.

وی خواهان رهایی فوری این معترضان از بند حکومت شده، هشدار داد که حکومت همانند حفیظ الله امین رییس جمهور اسبق که از امکانات اتحاد جماهیر شوری علیه مردم خود استفاده می‌کرد از امکانات امریکا برای سرکوب اعتراضات مردمی کار می‌گیرد که این اقدام پیامدهای زیان‌باری را رد پی خواهد داشت.

معاون اجراییه ایتلاف بزرگ ملی خاطر نشان کرد که حکومت در طول 8 ماه گذشته به خواسته‌های احزاب سیاسی و ایتلاف بزرگ ملی بی‌توجهی کرده و برای برگزاری یک انتخابات تقلب آمیز زمینه سازی می‌کند که با این وجود، جلوگیری از برگزاری چنین انتخابات آخرین گزینه ای است که ایتلاف بزرگ ملی روی دست گرفته است.

بایومتریک رای دهندگان و تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیر قابل انتقال به سیستم چند بعدی از مهم‌ترین خواست‌های ایتلاف بزرگ ملی را تشکیل می‌دهد که حکومت و کمسیون با آن مخالفت کرده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار