افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 20 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اتحاد هند و پاکستان با درایت رییس جمهور افغانستان

تا زمانی که هند و پاکستان راه حل قوی پیدا نکنند هیچ نوع تشکیلات منطقه ای چه تجاری و سیاسی و چه نظامی به نتیجه قطعی نخواهد رسید و جالب اینجاست که اشرف غنی صاحب مدعی ایجاد این اتحاد بین دو رقیب دیرینه شده است.

 

محترم اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان بعد از سفر به پاکستان مدعی شده که به دنبال ایجاد یک بلوک تجاری منطقه ای بعد از حل تنش ها بین هند و پاکستان و افغانستان خواهد بود.

 

اینکه رییس جمهور کشور ما مدعی ایجاد چنین اتحادی باشد، بسیار خوب است ولی باید بدانیم که بلوک تجاری منطقه ای قبلا وجود داشت ولی در عمل کارایی های لازم را نداشت به این دلیل که رقابت های هند و پاکستان مانع شکل گیری یک بلوک تجاری در منطقه است.

 

شاید اشرف غنی با توجه به این که شخص اقتصاد دانی است فکر می کند راه حل تغییر شرایط در منطقه و رسیدن به صلح و ثبات، همکاری تجاری می باشد اما حقیقت این است که سازمان های تجاری و همکاری های منطقه ای مثل اکو هیچ کدام کارایی و دستاوردهای خاصی در این زمینه نداشتند.

 

بنابراین بعید است این تشکیلات اقتصادی آنچنان که اشرف غنی در نظر دارد بدون اینکه اختلافات سیاسی و مرزی در منطقه حل و فصل شود به وجود آید. هر چند که در سطح دیگر پاکستان و افغانستان نیازهای متقابلی برای همکاری دارند به خصوص که بندر کراچی برای افغانستان مطرح است که صادرات و واردات را از این بندر انجام دهد چون کشور ما (به لطف قرارداد دیورند) محصور در خشکی است که برای تجارت یا باید از طریق بندر کراچی چابهار صادرات و واردات کند که آن هم نیازمند همکاری دو کشور است.

 

در حد محدود تر شاید بتوان فکر کرد یک تفاهماتی بین افغانستان و پاکستان انجام شود و افغانستان برای تجارت پاکستان به طرف آسیای مرکزی تسهیلاتی را ایجاد کند از سوی دیگر پاکستان برای افغانستان در بندر کراچی تسهیلاتی ایجاد کند که این کار در سطح محدود امکان دارد اما در سطح منطقه ای به نظر نمی رسد به نتیجه ای برسند.

 

بنابراین تا زمانی که هند و پاکستان راه حل قوی پیدا نکنند هیچ نوع تشکیلات منطقه ای چه تجاری و سیاسی و چه نظامی به نتیجه قطعی نخواهد رسید و جالب اینجاست که اشرف غنی صاحب مدعی ایجاد این اتحاد بین دو رقیب دیرینه شده است.

 

هرچند که هندی طی سالهای گذشته برای همکاری در حورزه‌های امنیت، اقتصاد و کمک‌های بشر دوستانه در قبال افغانستان بصورت درازمدت متعهد شده اند و بعد از تشکیل دولت وحدت ملی نیز تاکید کردند که هند هیچ برنامه یا طرحی برای خروج از افغانستان ندارد.

 

ویشال چندرا محقق موسسه مطالعات دفاعی هند، معتقد است: امنیت و ثبات به عنوان یک چالش در افغانستان وجود خواهد داشت و زمان زیادی لازم است تا دولت کابل اوضاع کشور را تحت کنترل خود در آورد زیرا تمام زیرساخت‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی خود را در جریان سال‌های جنگ از دست داده است.

 

اما از آنجایی که امنیت افغانستان برای هند مهم و با ارزش است، این امر فرصت سرمایه‌گذاری‌های بزرگ را مساعد کرده است که همکاری در طرح های گسترده منابع انرژی در شرق آسیای میانه مانند پروژه «تاپی» و کمک رسانی مالی و آموزش نظامیان و افراد غیرنظامی در حوزه بهداشت و امور اجتماعی در افغانستان از جمله فعالیتهای مفید هند می باشد.

 

در قبال این حسن نیت هندی ها، اما پاکستانیها نظر دیگری دارند. به طور مثال پرویز مشرف رییس‌جمهور سابق نظامی پاکستان که در خانه خود در کراچی تحت مراقبتهای شدید امنیتی بازداشت است، در گفتگویی اذعان داشته که خروج نیروهای ناتو از افغانستان، دولت پاکستان و هند را وارد یک جنگ «نیابتی» در این کشور خواهد کرد.

 

این جنرال 71 ساله پاکستانی ضمن ستودن اخلاقیات اشرف غنی، گفته است که گسترش نفوذ هند در افغانستان یک خطر بزرگ برای پاکستان محسوب می‌شود. نفوذ هند در افغانستان همچنین خطر بزرگی برای منطقه نیز می‌باشد زیرا هند در تلاش است از افغانستان یک کشور «ضد پاکستانی» بسازد.

 

حال شما تصور کنید که جناب اشرف غنی بین این دو دیدگاه چگونه می خواهد، اتحاد ایجاد کند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار