افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

ابراز نگرانی ولسی جرگه از مدیریت جنگ‌ها در کشور

ولسی جرگه

در حالی که وزارت دفاع افغانستان از راه اندازی هفده عملیات نظامی در یازده ولایت کشور خبر می‌دهد، ولسی جرگه از چگونگی مدیریت برخی این عملیات‌ها ابراز نگرانی می‌کند.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در نشست عمومی روز گذشته از ارگان‌های امنیتی به شمول وزارت دفاع خواست تا جنگ‌ها را درست مدیریت کرده و از مشکلات مردم بکاهند.

وی گفت:

“عملیاتی که در کنر صورت گرفته و نگرانی‌ که در مورد مدیریت جنگ وجود دارد ما بالای وزارت دفاع، داخله و ارگان‌های امنیتی صدا می‌کنیم که این جنگ را درست مدیریت کرده و مشکل مردم را رفع بسازند.”

وی همچنان از کمیسیون‌های دفاعی و امنیت داخلی ولسی جرگه خواست تا قضایای امنیتی را به صورت درست پیگیری کنند.

این خواست پس از آن مطرح گردید که شماری از نمایندگان مردم کنر در ولسی جرگه از تأخیر در راه اندازی عملیات‌ها و عدم رسیدگی به مشکلات مردم در آن ولایت انتقاد کردند.

وژمه صافی یکی از این نمایندگان می‌گوید که بخاطر تأخیر در راه اندازی عملیات نظامی در کنر راه شش ولسوالی در این ولایت و دو ولسوالی ولایت نورستان مسدود شده و مردم با مشکل زیاد مواجه اند.

حکومت افغانستان یک ماه قبل از راه اندازی عملیات زیر نام “شفق” به هدف سرکوب مخالفان مسلح در ولایات مختلف کشور خبر داد که تا هنوز نیز ادامه دارد.

وزارت دفاع افغانستان عملیات‌های شفق را پُر دست آورد خوانده می‌گوید، با راه اندازی این عملیات‌ها در ولایات ناامن تلفات زیادی به مخالفان مسلح وارد گردیده‌است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که عملیات‌ها به اساس اولویت ولایات در نظر گرفته شده و مطابق به پلان تعیین شده به گونه درست انجام می‌شود.

وی افزود:

“در افغانستان جنگ استخباراتی است و جنگ با تروریزم است بناءً قوای مسلح افغانستان همراه با وزارت داخله و امنیت ملی افغانستان تمام امکانات خود را به کار می اندازد تا دشمن را تلفات بدهد و آنان را سرکوب کند بناءً در این باید هیچ کس شک نکند.”

آقای وزیری به طور نمونه از دست آورد نیروهای امنیتی در ولایات کندز، هلمند، ننگرهار، ارزگان و بدخشان یاد کرد.

اما عتیق الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی افغان نگرانی مردم در کنر را نشانۀ از عدم اجرای درست این عملیات‌ها خوانده می‌گوید، هنوز هم مشکل در رهبری جنگ وجود دارد.

به باور آقای امرخیل اگر در شرایط کنونی رهبری جنگ بگونه درست و منظم صورت نگیرد مخالفان مسلح از موقع استفاده کرده و وضعیت امنیتی در برخی ولایات بدتر خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار