- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

ابراز آماده گی کشور جرمنی برای همکاری در روند صلح افغانستان

مارکوز پوتسل سفیر جرمنی در کابل گفت که در صورت درخواست حکومت افغانستان، جرمنی آماده است تا سهولت های لازم را برای گفتگوهای صلح، فراهم کند.

 

به باور آقای پوتسل، کشورهای دیگری مانند امریکا و چین می توانند نقش موثر تری را در کشانیدن مخالفین مسلح به میز مذاکره، ادا کنند:

 

” من به این باورم که پروسه صلح باید یک پروسه افغانی باشد، البته که کشورهای با قدرت نفوذی استند که می توانند گروه های مخلتف مسلح را به میز مذاکره حاضر سازند، چین و امریکا می توانند نقش بازی کنند، در صورت که از ما خواسته شود، آماده فراهم آوری سهولت در این بخش هستیم، اما نمی خواهیم که کدام مسیر جدیدی را باز کنیم. ”

 

آقای پوتسل همچنان گفت که جامعه جهانی باید با پاکستان در رابطه به باز نگه داشتن راه های گفتگو با جانب افغانستان، حرف بزند.

 

این مساله در حالی مطرح می شود که حدود دو ماه قبل با پخش خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر سابق طالبان، دور دوم گفتگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان مسلح، به تعویق افتاد.

 

گرچه در گذشته اعضای شورای عالی صلح افغانستان هر گونه اقدام کشورهای جهان برای تحقق صلح را مهم خوانده اند، اما برخی از دیپلوماتان سابق افغان، موثریت اقدام کشورهای دیگر به جز از امریکا و پاکستان را در این خصوص، به دیده شک می نگرند.

 

احمد سعیدی گفت که روند مذاکرات صلح با بن بست روبرو شده و در کوتاه مدت هیچ اقدامی در این خصوص، موثریتی نخواهد داشت:

 

” مذاکرات بین افغانستان، پاکستان و طالبان به بن بست کشیده شده، درست است که حالا برخی کشورها تلاش می ورزند تا در این بخش گام بردارند، بخاطر اینکه امریکا عملاً اینجا نفوذ دارد، هرگز به جرمنی و فرانسه اجازه نمی دهد که کدام کاری در این خصوص انجام دهند و دیگر اینکه جرمنی در گذشته روابط خوبی با سید طیب آغا داشت و حالا طیب آغا با ملا منصور نیست، یعنی جرمنی شاید اقدامی کند، اما نتیجه مثبتی نخواهد داشت. ”

 

کارشناسان می گویند که با درنظرداشت سردی روابط میان کابل و اسلام آباد و اختلافات به میان آمده میان سران طالبان، بعید است که مذاکرات صلح میان نماینده گان این گروه و حکومت افغانستان بزودی آغاز گردد.

 

آنان می گویند، نیاز است تا سران حکومت افغانستان بخاطر تحقق صلح و ثبات در این کشور، ایالات متحده امریکا و سازمان ملل متحد را به آوردن فشار واقعی بالای پاکستان، متقاعد سازند.