افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 25 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیسا: سطح سرمایه گذاری ها در کشور افزایش یافته است

آیسا یا ادارهء حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان می گوید که در دو ماه گذشته سطح سرمایه گذاری ها در کشور افزایش یافته است.

 

روح الله احمدزی سخنگوی آیسا گفت که در دو ماه گذشته شمار زیادی از سرمایه گذاران برای کسب جواز سرمایه گذاری به این اداره مراجعه کرده اند.

 

احمدزی ارقام مشخص ارائه نکرد زیرا به گفته او آیسا سرگرم جمع آوری آمار است و گزارش مفصلی را از چگونه گی وضعیت سرمایه گذاری در افغانستان به زودی نشر خواهد کرد.

 

اما در شش ماه اول سال 2015 سطح سرمایه گذاری در افغانستان حدود 120 ملیون دالر پایین آمده بود.

 

آیسا قبلاً گزارش داده بود که در شش ماه اول سال 2014 به ارزش 390 ملیون دالر در افغانستان سرمایه گذاری شده بود اما در نیمۀ اول امسال این رقم به 270 ملیون دالر کاهش یافته است.

 

یکی از عوامل کاهش در سرمایه گذاری ها، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و بحران سیاسی ناشی از آن بود که سبب شده بود سرمایه گذار ها تصویر روشنی از آنیده نداشته باشند.

 

روح الله احمدزی گفت:

 

“سرمایه گذاران داخلی و خارجی مطمئن نبودند که بیایند سرمایه گذاری کنند. مخصوصاً آن عده از سرمایه گذارانی که تازه آغاز کرده بودند. با تشکیل حکومت جدید و گزینش اعضای کابینه و تعیین رییسان اداره های مختلف وضعیت تغییر کرد. سرمایه گذاران وضعیت کشور را زیر نظر داشتند و منتظر بودند که وضعیت تغییر کند، این پروسه تکمیل شود و سپس بیایند و با خاطر مطمئن سرمایه گذاری کنند.”

 

به گفته سخنگوی ادارۀ حمایت از سرمایه گذاری افغانستان، این اداره سرگرم یک بررسی گسترده از وضعیت اقتصادی کشور است.

 

روح الله احمدزی می گوید که با تکمیل این بررسی، یک تصویر روشن از وضعیت و نیازمندی های مهم اقتصادی افغانستان ارائه خواهد شد.

 

پیش ازین قربان حقجو، رییس آیسا گفته بود که ادارۀ به رهبریش پس از یک بررسی کامل و همه جانبه پیشنهاد خواهد کرد که افغانستان چه نوع سیاست اقتصادی را باید در پیش گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار