افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا گفتگو ها با طالبان به یک خط مشی دوامدار مبدل می شوند؟

یک مقام افغان که در مذاکرات مستقیم حکومت با طالبان شرکت داشت، می گوید، طالبان چنین عبارتی را مطرح نکردند که گویا، اگر در افغانستان حکومت متحد ملی تشکیل شود، جنگ را متوقف می سازند.

 

فیض الله ذکی عضو هیات مذاکره کننده حکومت گفت، این اولین نشست رسمی بین نماینده گان حکومت و طالبان بود و هر دو جانب در مورد مسایل گوناگون نظریات شان را بیان کردند.

 

اما تمرکز اصلی گفتگو ها روی این مسایل می چرخید که آیا هردو جانب، مذاکره و گفتگو را، یگانه راه حل خشونت و جنگ می دانند؟ و اگر چنین باشد، آیا امکان دارد که گفتگو ها مقطعی به یک خط مشی دوامدار مبدل شوند؟

 

آقای ذکی گفت:

 

” در این گفتگو ها روی این دو سوال موافقه شد. ”

 

فیض الله ذکی افزود، روی این موضوع نیز موافقه صورت گرفت که همهء اختلافات در یک روز و در یک روند گفتگو، نمی توانند، حل شوند. بناً هر دو جانب مسایل را که می خواهند، در آینده روی آن بحث شوند، باید تعیین کنند.

 

قبل از این روزنامه اکسپرس تریبیون چاپ پاکستان از قول یک مقام پاکستانی که از جریان گفتگوی مستقیم با خبر بود، نوشته است، طالبان قبول کرده اند که اگر چین و پاکستان تشکیل یک حکومت متحد ملی را در افغانستان تضمین کنند، طالبان جنگ را متوقف می سازند.

 

اما فیض الله ذکی این عضو هیات مذاکره کنندهء افغان گفت، چنین عبارتی در نشست روز سه شنبه نماینده گان حکومت و طالبان افغان، مطرح نشده است.

 

” چنین عبارهء و چنین مسالهء مطرح نشده، اما در این هیچ تردید نیست که هدف هر مذاکره کنندهء صلح این است که در قدم اول خشونت قطع شود، جنگ توقف بیابد، مسایل مورد اختلاف روی میز بیایند و این مسایل می توانند دایرهء وسیع داشته باشند. ”

 

روزنامه اکسپرس تریبیون از قول این منبع خود می نویسد:

 

هیات حکومت افغانستان در این مذاکرات آتش بس فوری را پیشنهاد کرد و گفت که جنگ و گفتگو همزمان نمی توانند، ادامه یابند.

 

روزنامه اکسپرس تریبون همچنان می نویسد که نماینده های حکومت افغانستان در این مذاکرات پذیرفتند که رهبران درجه سوم طالبان را شامل حکومت مرکزی سازند. اما طالبان گفتند که رهبران رده اول آنها باید در تشکیل حکومت شامل شوند.

 

روزنامه می نویسد، هر دو هیات برای مشوره با رهبران شان و برای آمادگی به نشست بعدی که قرار است بعد از عید فطر برگزار شود، برگشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار