افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا غنی حساسیت رابطه افغانستان با ترکیه را درک می کند؟

به باور کارشناسان، برقراری رابطه با چنین کشوری که نقش دوگانه حمایت از تروریزم و مبارزه با آن را همزمان بازی می کند یا دست کم، متهم به ایفای چنین نقشی است، اقدامی بسیار حساس است و نیاز به دقت و ظرافت فراوان دارد.

 

رئیس جمهور غنی در پایان سفر به ترکیه بر نیاز به مبارزه مشترک در برابر تروریزم تأکید کرد.

 

وی در دیدار با مقامات ترکیه ایجاد ثبات در افغانستان را به سود منطقه دانست.

 

رجب طیب اردوغان؛ رییس جمهور ترکیه نیز در دیدار با رئیس جمهور غنی هشدار داد که جامعه جهانی نباید اشتباه گذشته‌اش را تکرار کند و افغانستان را به فراموشی بسپارد.

 

اشرف غنی هم گفت:”ما از تلاش های ترکیه ابراز امتنان می کنیم و از شما برای دایر شدن نشست سه جانبه (افغانستان، ترکیه و پاکستان) قدردانی می‌کنیم. امیدوارم به این نتیجه برسیم که گذشته تلخ به پایان برسد و یک قدم بزرگ برای همکاری در آینده برداریم”.

 

رئیس جمهور عملی شدن پروژه تاپی را فرصتی برای گسترش روابط کابل با کشورهای آسیای میانه دانست و گفت:”افغانستان به سرعت در حال گسترش همکاری‌های خود با آسیای مرکزی است”.

 

اردوغان هم در این دیدار از ادامه حضور نظامیان این کشور در افغانستان خبر داد و از جامعه جهانی خواست که با کابل همراه باشد.

 

کارشناسان می گویند که روابط افغانستان و ترکیه از جهات زیادی حایز اهمیت است. ترکیه تنها کشور مسلمان است که در قالب نیروهای ناتو و ائتلاف به رهبری امریکا در افغانستان نیروی نظامی دارد.

 

با این حساب، رابطه این کشور با افغانستان، آشکارا ابعاد نظامی نیز پیدا می کند و از این حیث، با رابطه افغانستان با سایر کشورهای اسلامی، اندکی متفاوت است.

 

از جانب دیگر، ترکیه سعی می کند در عرصه تروریزم و مبارزه با تروریزم که امروزه معضلی عمده، اصلی و فراگیر در سراسر جهان اسلام محسوب می شود، نقش پررنگ تری ایفا کند.

 

این کشور از یکسو در افغانستان، عراق و سوریه، در ائتلاف های نظامی به رهبری قدرت های غربی، عضویت دارد و از سوی دیگر، به صورت گسترده متهم و مظنون به حمایت از تروریزم، برقراری داد و ستدهای گسترده اقتصادی و پیوندهای پنهانی با گروه های ستیزه جوی سلفی- تکفیری در منطقه و جهان اسلام است.

 

این اتهامات و ابهامات در سایه تنشی که اخیرا به دنبال ساقط کردن یک جنگنده روسی در خاک سوریه توسط نیروهای ترک، رخ داد، ابعاد و زوایای تازه ای پیدا کرده و به سوء ظن ها نسبت به رژيم اردوغان در زمینه حمایت از تروریزم دامن زده است.

 

از جانب دیگر، حضور نظامی پرسش برانگیز ترکیه در ۳۰ کیلومتری شهر موصل در عراق که تحت سلطه داعش است و بروز تنش های جدی در این زمینه در روابط ترکیه و عراق، گمانه زنی ها در خصوص تلاش این کشور، برای نجات داعش از مهلکه مبارزه با تروریزم به رهبری روسیه و با حضور عراق، سوریه و متحدان شان را تقویت کرده است.

با این حساب، به باور کارشناسان، برقراری رابطه با چنین کشوری که نقش دوگانه حمایت از تروریزم و مبارزه با آن را همزمان بازی می کند یا دست کم، متهم به ایفای چنین نقشی است، اقدامی بسیار حساس است و نیاز به دقت و ظرافت فراوان دارد.

ناظران مسایل منطقه می گویند که با توجه به این مسایل، افغانستان و ترکیه، چالش های مشترکی مانند تروریزم دارند و در عین حال، چشمداشت های مشترک مبتنی بر مبارزه با آن؛ اما به نظر می رسد در تعریف «تروریزم» از دیدگاه افغانستان و ترکیه، تفاوت هایی فاحش و اساسی وجود داشته باشد.

 

برای ترکیه مبارزان کرد که در مقابل داعش می جنگند «تروریست» اند؛ اما داعش، به نظر یک گروه تروریستی خطرناک محسوب نمی شود!

 

برای افغانستان اما اینگونه نیست. داعش امروزه تهدیدی جدی و مستقیم علیه امنیت ملی کشور ماست و درک این مساله برای ترکیه که متهم به حمایت از داعش است، کار ساده ای نیست.

 

بنابراین، در مبارزه با تروریزم که مورد تاکید دو رهبر در دیدار اخیر قرار گرفت نیز اندکی بیش از این، باید تأمل کرد. وسعت و دربرگیری مفهوم تروریزم در این زمینه باید مشخص شود و مشمول گروه تروریستی داعش و حامیان منطقه ای آن نیز باشد.

 

در خصوص صلح نیز ترکیه سعی می کند از این طریق، نقش سیاسی خود در آینده افغانستان را تقویت کند و این با توجه به ماهیت رویکردها و سیاست های رژیم اردوغان، نمی تواند خالی از خطر باشد.

 

با وجود همه اینها بهترین راهکار برای مدیریت و استمرار روابطی سودبخش میان افغانستان و ترکیه، تقویت داد و ستدهای اقتصادی و استفاده از تجارب و ظرفیت های آن کشور در حوزه بازسازی، سرمایه گذاری، تولید و تجارت است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار