افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 30 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

آیا عطا از عرصه قدرت حذف خواهد شد؟

عطا محمد نور والی بلخ

برخی از کارشناسان براین‌باورند که عطامحمد نور نیز با کناره‌گیری از ولایت بلخ به‌ازای واگذاری چند وزارت به سرنوشت مشابه اسماعیل خان دچار خواهد شد و به‌صورت تدریجی از عرصه قدرت حذف می‌شود.

ماه قوس سال گذشته ارگ ریاست جمهوری با صدور اعلامیه ای اعلام کرد که اشرف غنی استعفای عطامحمد نور از ولایت بلخ را پذیرفته است اما رییس اجراییه حزب جمعیت اسلامی در واکنش به این موضوع استعفایش را منتفی دانست و حاضر به کناره‌گیری نشد.

در سه ماه گذشته چندین دور از مذاکرات ارگ ریاست جمهوری با حزب جمعیت اسلامی بی‌نتیجه پایان یافت، زیرا این حزب کناره‌گیری عطا محمد نور از ولایت بلخ را به مطالباتی مانند تغییر نظام سیاسی، اصلاح نظام انتخاباتی و توزیع تذکره‌های برقی پیوند زده بود.

سرانجام پس از چند ماه کشمکش و مذاکرات مداوم بین دو طرف در نهایت عطامحمد نور برای کناره‌گیری از ولایت بلخ با ارگ به توافق رسید.
در نتیجه توافق صورت‌گرفته ارگ ریاست جمهوری، وزارت معارف، ریاست عمومی رسیده گی به حوادث و اطفاییه و سفارت افغانستان در قزاقستان را به عطامحمد نور واگذار کرد و افراد مورد نظر عطامحمد نور نیز به‌عنوان والی و قوماندان پولیس در ولایت بلخ تعین شدند.

با توجه به اینکه حزب جمعیت اسلامی کناره‌گیری عطامحمد نور را به مطالبات اساسی این حزب از حکومت پیوند زده بود به‌نظر می‌رسد که از توافق عطامحمد نور با ارگ ریاست جمهوری خشنود نیست.

اگرچه عطامحمد نور در گردهمایی اعلام کناره‌گیری از ولایت بلخ گفته بود؛ برخی از مطالبات حزب جمعیت اسلامی از سوی ارگ ریاست جمهوری پذیرفته شده اما در واقعیت عطامحمد نور در توافق با ارگ ریاست جمهوری تنها به گرفتن چند چوکی وزارت اکتفا کرد و مطالبات حزب جمعیت اسلامی از حکومت را در نظر نگرفت.

رهبری حزب جمعیت اسلامی نیز با نشر اعلامیه ای اعلام کرد که این حزب با ارگ ریاست جمهوری کنار نیامده و مطالباتش از حکومت را دنبال خواهد کرد، به‌عبارتی چنین برداشت می‌شود که توافق صورت‌گرفته بین عطا و غنی بوده نه حزب جمعیت اسلامی و ارگ ریاست جمهوری.
برخی از کارشناسان بر این باورند که عطامحمد نور با این اقدام خود حمایت اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی را از دست داده و با کناره‌گیری از ولایت بلخ رفته رفته از عرصه قدرت نیز حذف خواهد شد.

اگرچه عطامحمد توانسته بود که با حشر بخش‌هایی از جامعه به‌نفع خود، گردهمایی‌های متعددی را در بلخ سازمان‌دهی کند، اما ناگفته پیداست که در کشور، نقش اصلی در تحولات سیاسی از آن خارجی‌ها و در رأس آن امریکا است.

امریکایی‌ها از بدو ورود به افغانستان به‌صورت تدریجی حذف شخصیت‌های جهادی از عرصه قدرت در کشورمان را در دست اجرا داشته و دارند. پیش از این نیز کسانی مانند اسماعیل خان و احمدضیاءمسعود با حمایت خارجی‌ها از عرصه قدرت در کشور حذف شدند.
اسماعیل خان که در دوران ولایت خود بر هرات توانسته بود تا حد زیادی اوضاع این ولایت را به‌لحاظ امنیتی و اقتصادی سروسامان ببخشد در نتیجه تلاش نیروهای خارجی و ارگ ریاست جمهوری از ولایت هرات برکنار شد و به سرپرستی وزارت انرژی و آب اکتفا کرد.

به‌گمان اسماعیل خان، تصدی این وزارت می‌توانست جایگاه و قدرت سیاسی وی را تا حدی حفظ کند، حال آنکه حامد کرزی رییس جمهور پیشیت کشورمان از این طریق توانست اسماعیل خان را از هرات به کابل کشانده و کنترول بیشتری بر وی اعمال کند، بنابراین عرصه بر این قوماندان جهادی تنگ‌تر شد و قدرتش به‌صورت تدریجی به‌تحلیل رفت و در نهایت از عرصه قدرت در افغانستان حذف شد.

برخی از کارشناسان براین‌باورند که عطامحمد نور نیز با کناره‌گیری از ولایت بلخ به‌ازای واگذاری چند وزارت به سرنوشت مشابه اسماعیل خان دچار خواهد شد و به‌صورت تدریجی از عرصه قدرت حذف می‌شود.

به‌نظر می‌رسد که عطامحمد نور به این مسئله دل خوش کرده است که افراد مورد نظرش در ولایت بلخ تعین شدند اما ارگ ریاست جمهوری به‌سادگی خواهد توانست تا اسحق رهگذر فرد مورد نظر عطامحمد نور را نیز از ولایت بلخ برکنار کند و با افراد حامی منافع ارگ ریاست جمهوری جایگزین کند.

در این حال، این عطا محمد نور است که ولایت بلخ را به‌عنوان پایگاه قدرت از دست داده و از عرصه سیاسی افغانستان حذف خواهد شد.

 1. ﺫﺑﻴﻊ اﻟﻠﻪ ﺣﻴﺪﺭﻱ :

  ﻧﺨﻴﺮ

 2. گنجینه آسیا :

  نه خیر اقای استاد عطاه محمد نور شخصیت عالی درسیاست افغانستان است وایشان بیش تر ازپیش.مقتدر میشود ونقش ایشان بهنفع جامعه همیشه بوده ومی باشد

 3. اکبر تیموری :

  ۱۰۰%

 4. عمران امانی :

  نخیر

 5. Munir Ahmad Nikzad :

  حذف شد دگه. حذف شما چی ره میگین

 6. کبیراحمد یعقوبی :

  نخیر

 7. Mohammad Ishaq :

  نخیر ریسجمهور است ان شاالله

 8. Makia Bayat :

  نخیر آقای عطا محمد نور نور بلخ هست

 9. Bahram Tanesh :

  صدفیصد تاهستی هستی تا رفتی نیستی

 10. Shughofa Gauhar :

  در زمان قدرت هر کس احترام میشوند و سخن اش را مردم ګوش میکنه کرزی هم سیزده سال حکومت کرد بعد از او ایقدر رول نداره این قدرت چوکی وفا نداره

 11. ملابشر نوری :

  نخیراستعفا.یش.نمایش.شعوربودنه.شکست…..غرور

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار