افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا طالبان و یا داعش در میان محصلان پوهنتون ننگرهار نفوذ کرده اند؟

صفی الله جلال زی سخنگوی وزارت تحصیلات عالی می گوید که پس از پایان بررسی های این کمیته، اگر روشن گردد که طالبان و یا داعش در میان محصلان پوهنتون ننگرهار نفوذ کرده باشند، در برابر آنان بر بیناد قانون تصمیم گرفته خواهد شد.

 

نفوذ گروه طالبان و داعش در پوهنتون ننگرهار وزارت تحصیلات عالی را واداشته تا این موضوع را به بررسی بگیرد.

 

وزارت تحصیلات عالی هرچند گمان ندارد که این دو گروه در میان محصلان پوهنتون ننگرهار نفوذ داشته باشند، اما می گوید این وزارت به کمیته یی دستور داده تا موضوع را به گونه جدی بررسی کند.

صفی الله جلال زی سخنگوی این وزارت می گوید که پس از پایان بررسی های این کمیته، اگر روشن گردد که طالبان و یا داعش در میان محصلان پوهنتون ننگرهار نفوذ کرده باشند، در برابر آنان بر بیناد قانون تصمیم گرفته خواهد شد:

 

” اگر اعضای این کمیته دریابند که در میان حامیان طالبان و داعش در روز تظاهرات محصلان پوهنتون ننگرهار نیز شامل اند، وزارت تحصیلات عالی در آنصورت قانون و مقررات خود را دارد و موضوعات باقی مانده مربوط میشود به نهاد های عدلی و قضایی که در برابر آنان چه تصمیمی خواهند گرفت. ”

 

روز یکشنبه شماری از محصلان پوهنتون ولایت ننگرهار به علت آنچه که عدم توجه حکومت به مشکلات در این پوهنتون می خواندند دست به تظاهرات زده و پرچم طالبان و داعش را بلند کرده و حمایت شان را از این دو گروه اعلام داشتند.

 

از سوی دیگر مقام های امنیتی ننگرهار می پذیرند که شماری از محصلان پوهنتون ننگرهار هنگام تظاهرات پرچم های داعش و طالبان را حمل می کردند.

 

حضرت حسین مشرقیوال قوماندان امنیه این ولایت گفت:

 

” تظاهراتی که در پوهنتون ننگرهار شد از سوی محصلان راه اندازی شده بود،این محصلان به بیرون پوهنتون ریخته بودند، رهبری مقام ولایت نیز آنجا حضور داشت،مشکل در اینجاست که شماری از این محصلین در جریان تظاهرات پرچم های سیاه و سفید را بلند کردند؛اما نهاد های امنیتی و کشفی مان در این باره تصمیم خواهند گرفت. ”

 

هنوز پهلوهای اصلی این موضوع که آیا طالبان و داعش در میان محصلان پوهنتون ولایت ننگرهار نفوذ دارند و یانه روشن نشده است.

 

با این همه شماری از محصلان این پوهنتون می گویند که اگر به مشکلات شان رسیده گی نشود به تظاهرات ادامه خواهند داد.

 

اما به راستی مشکل این محصلان چه است….؟ یکی از این محصلان که نمی خواهد از وی نام گرفته شود در این باره می گوید:

 

” ما محصلین پوهنتون اسلامی ننگرهار از مدریت لیلیه ی این پوهنتون که یک مدریت استبدادی است شکایت داریم اینجا همواره محصلان مورد شکنجه قرار می گیرند و تهدید میشوند در کارهای ما مداخله صورت می گیرد و ما خواستار برکناری مدیریت بخش لیلیه به گونه جدی هستیم، ما برای آموزش و تحقیق خواستار بازگشایی کتابخانه پوهنتون هستیم، میخواهیم تا بدل اعاشه محصلان که از شش ماه بدینسو به دست نیاورده اند برای آنان داده شود.

 

و اگر این خواست پذیرفته نشود به تظاهرات مان ادامه خواهیم داد. ”

 

در این میان شماری از اعضای مشرانو جرگه افغانستان دست رئیس پوهنتون ننگرهار را در پشت این ماجرا می دانند و وی را به بی پروایی متهم کرده و خواستار برکناری او شده اند.

 

اما با این همه ادعاهاببرک میاخیل رئیس پوهنتون ولایت ننگرهار اتهام حمایت از این تظاهرات را از سوی خودش رد می کند و میگوید که این کار از سوی کسانی انجام شده که هدف بدنام سازی این پوهنتون را دارند:

 

” اظهارات این چنینی در برابر خودم را رد میکنم باید بگویم که بلی در پوهنتون تظاهرات شده است من از این موضوع انکار کرده نمی توانم؛ اما شمار اندکی هستند که هدف تخریت شخصیت های این پوهنتون را دارند؛ اما انشاالله با تمام توان مقررات خودمان را عملی خواهیم کرد. ”

 

شماری از کارشناسان افغان نفوذ مخالفان مسلح دولت بخصوص طالبان و داعش را در نهاد های آموزشی خطرناک می دانند.

 

آنان هشدار می دهند که اگر حکومت به این معضل رسیده گی نکند، در آینده با بحران خطرناکی از آدرس نهاد های آموزشی روبه رو خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار