افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

آیا طالبان تحصیل کرده جای طالبان بیسواد را می گیرند؟

طبق آخرین اخبار رسیده، در بیست و چهارمین دور فراغت طلاب دارالعلوم غیاثیه در ولایت هرات بیش از یک هزار تن فارغ التحصیل شدند که حدودا نیمی از آنها را بانوان تشکیل می دهند.

 

ضمن عرض تبریک و تقدیر از مولوی خدایداد صالح رییس شورای عالی علمای حوزه غرب، در تعلیم و تربیت هزاران هزار جوان طی 24 سال گذشته، برخی ابهامات و نگرانی ها وجود دارد که می تواند فرصت و تهدید توأمان تلقی شود.

 

در روزگاری که شرایط تحصیل عادلانه و آزادانه برای بسیاری از نوجوانان و کودکان افغانستانی فراهم نیست، تحصیل دینی در دارالعلوم غیاثیه می تواند جای بسی افتخار و تحسین داشته باشد اما درصورتی که این تحصیلات افراط و تفریط گرایانه نباشد و بر مدار اعتدال و آموزه های ناب اسلامی بچرخد.

 

اگر این 1019 جوان فارغ التحصیل شده طالب که بزودی ملایان مکاتب و مساجد و مکان های مذهبی و دینی خواهند شد، به شیوه و سیستم حوزه های علمیه مصر و ایران و عراق و لبنان تعلیم دیده باشند که می توانند جای ملاهای بیسواد و مولوی های مکتب نرفته و بنیادگرایان افراطی را بگیرند.

 

اما اگر 550 زن و 470 مرد فارغ التحصیل شده توسط مولوی خدایداد و امثالهم به شیوه و سیستم حوزه های علمیه و مدارس دینی پاکستان و عربستان تعلیم دیده باشند، می توانند بیش از طالبان بیسواد و تحصیل نکرده پیشین برای امنیت و ثبات افغانستان مایه نگرانی باشند.

 

در سیستم سنتی افغانستان، ملا امامان، شیوخ، مولوی ها و روحانیون نقش برجسته ای هم در عرصه سیاسی و هم اجتماعی دارند و می توانند جریان های حکومتی را تسهیل کنند یا مانعی جدی برای برنامه های خرابکارانه ی خارجی ها باشند؛ این بستگی به میزان درایت و آگاهی آنها دارد.

 

اگر دین و مذهب را به درستی و آگاهانه و با اعتدال در سیستم سیاسی کشور وارد کنیم نه تنها جدایی دین از سیاست و متضاد بودن این دو معنا ندارد بلکه قوی ترین و غیرقابل نفوذترین حکومت را رقم می زند اما…

اما اگر طالبان تحصیل کرده جای طالبان بیسواد را بگیرند و با آموزه های دینی مردم ملی و اذهان عمومی را تسخیر کنند نه تنها شکاف ها میان افراط گرایان و حکومت عمیق تر می شود که به خودی خود، جای پای مداخلات بیگانگان را هموارتر می سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار