افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 14 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا سفر هیات افغانی به پاکستان بالای روابط هر دو کشور تاثیر گذار خواهد بود؟

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته ابراز امیدواری کرد که این سفر بتواند برای تامین امنیت در کشور نتیجه خوب داشته باشد.

 

وی افزود که هیات حکومت افغانستان در این سفر از پاکستان می خواهد تا در برابر پدیده تروریزم موقف اش را مشخص سازد.

 

” این سفر در پی حملات شدید تروریستی در شهر کابل و به دنبال بحث تلفونی رییس جمهور با صدراعظم و لوی درستیز قوای مسلح پاکستان صورت میگیرد که در صحبت تیلیفونی یاد شده صدراعظم پاکستان وعده نموده بود که به مقامات آن کشور هدایت دهند تا یک برنامه کلی برای مقابله با تروریزم را تهیه کنند افغانستان به صورت واضح از پاکستان می خواهد که از پدیده تروریزم در کشور خود و افغانستان تعریف یکسان ارایه کند. ”

 

آقای مستغنی گفت که در این سفر صلاح الدین ربانی وزیر خارجه، محمد معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع و رحمت الله نبیل رییس عمومی امنیت ملی افغانستان شامل هستند.

 

حملات انتحاری، انفجاری و گروهی اخیر در شهر کابل که صد ها کشته و زخمی بر جا گذاشت سبب شد تا حکومت افغانستان پاکستان را مورد انتقاد قرار دهد و موقف اش را در برابر این کشور تغییردهد.

 

رییس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت افغانستان گفتند که پاکستان در ده ماه گذشته به هیچ یک از وعده هایش در برابر افغانستان عمل نکرده است.

 

در این حال ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان گفته است که حملات خونین اخیر در شهر کابل از سوی شبکه حقانی و به همکاری نظامیان پاکستان انجام شده است.

 

قبل از این معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که قرار است مقامات افغان در این سفر پاکستان را وادار به اقدام علیه افراد و حلقاتی کنند که حملات مرگ بار را در افغانستان انجام میدهند.

 

گفته می شود که هیات حکومت افغانستان در این سفر به اسلام آباد برخی اسناد و شواهد را نیز به پاکستان خواهد سپرد.

 

در همین حال عبدالقادر ځاځی، عضو کمیسیون روابط خارجی ولسی جرگه می گوید که هیات که به پاکستان رفته است اسنادی در دست دارد که نشان دهنده دست داشتن نظامیان پاکستان در حمله شاه شهید شهر کابل است:

 

” هیات که هم اکنون روان است برای مذاکرات نمیروند بلکه اینها بعضی استاد را بدست آورده اند و جامعه جهانی نیز برای شان اسناد داده اند.با این اسناد ها وثبوت ها هیات میرود معلوماتی را که دارند با استخبارات آنها شریک میسازند و برای شان می گویند که این حمله از سوی کی طراحی شده است. از سوی کسانیکه در پاکستان زنده گی می کنند و یعنی نظامی های پاکستانی با آنها بوده ”

 

هرچند برخی از کارشناسان می گویند که ممکن این سفر هیات افغان به پاکستان نیز دست آوردی در پی نخواهد داشت اما آنان تاکید می کنند که اگر امریکا بر پاکستان فشارهای لازم وارد کند نتایج این سفر نیز مثبت خواهد بود.

 

حاجی سید داوود یکی از این کارشناسان دراین مورد گفت:

 

” پای در میانی امریکا حتماً نتیجه موثر در راه مذاکرات بین دو کشور دارد و رفتن هیات هم به یک نتیجه مثبت روبرو می شود اگر امریکایی ها این مسایل افغانستان و پاکستان را به هر دو کشور واگذار کند در این صورت من مطمین هستم که پاکستانی ها از دل و جان نمیخواهند که این مساله بزودی حل شود. ”

 

آقای داوود میگوید که پاکستان همواره در برابر افغانستان سیاست دوگانه داشته و بدون فشارهای جامعه جهانی بخصوص امریکا حاضر نخواهد شد که با این کشور همکاری صادقانه بکند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار