افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 31 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا رد فرمان رییس جمهور به معنای تقابل با حکومت است؟

رد فرمان اصلاح نظام انتخاباتی رییس جمهور از طرف مجلس نمایندگان، ضربه ای شدید بر روند اصلاح نظام انتخاباتی و زیان منافع ملی کشور، از سوی شبکه نهادهای جامعه مدنی خوانده شده است. از طرفی دیگر رییس جمهور کشور می گوید که انتخابات شورای ولسوالی و مجلس نمایندگان در بین فصل تابستان و خزان برگزار می شود و کمیته گزینش به کارخود ادامه می دهد. آیا با توجه به ردفرمان این کار قانونی است؟

 

عبدالقادر زازی وطن دوست عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: مجلس نمایندگان این موضوع را نمی پذیرند چرا که ما با اکثریت قاطع این موضوع را رد کرده ایم. ما برای رد کردن این فرمان، دلایل قانونی آورده ایم و مطابق قانون کار کرده ایم. مردم افغانستان و حکومت باید بدانند که مجلس نمایندگان بیش از هر کسی دیگر خواهان اصلاح روند و یا قوانین انتخاباتی هستند اما نباید قانون را زیر پا گذاشت.

 

وی در خصوص دلیل رد این فرمان گفت: کسانی که در حکومت کار می کنند، باید بدانند که رد کردن این فرمان به این معنا نیست که می خواهیم با آنها تقابل کنیم. آن را رد کردیم چون خلاف معاهده چهارده قانون وظایف، صلاحیت ها و تشکیل کمیسیون انتخابات بود.

 

وطن دوست ادامه داد: ماده چهارده قانون توشیح شده وظایف و صلاحیت های کمیسیون ها در بند دوم می گوید که پیشنهاد تعدیل این قانون و قانون انتخابات از طرف کمیسیون های انتخاباتی ممکن می شود. زمانی که ما از کمیسیون های انتخابات سوال کردیم که این مشورت با آنها صورت گرفته یا خیر، آنها گفتند برای تمام تعدیلاتی که در قوانین انتخاباتی آمده و تمام تعدیلاتی که طی فرمان رییس جمهور در قانون وظایف و صلاحیت های کمیسیون انتخاباتی آمده با ما در میان گذاشته نشده است.

 

زازی با انتقاد از فرمان رییس جمهور گفت: ماده چهارده حکم می کند که رییس جمهور باید از طریق مجرای قانونی باید مشورت می کرد و سپس آن را به مجلس پیشنهاد می کرد. این فرمان رییس جمهور،نقض ماده چهاردهم قانون صلاحیت ها و وظایف و تشکیل قوانین انتخاباتی بود. ماده ای هم وجود دارد که به رییس جمهور صلاحیت داده که در تعطیلات می تواند فرمان های تقنینی را، آن هم در صورت ضرورت صادر کند. سوال اینجا بود که مجلس نمایندگان برای یک ماه و نیم به تعطیلات رفته بود. کجای این قانون ضرورت عاجل داشت که در آن قوانین، برای حدود پانزده ماده تعدیلات آورده شود؟

 

وی تعدیل قانون انتخابات را از وظایف رییس جمهور نمی داند و در این مورد بیان داشت: ماده 109 قانون اساسی می گوید که شورای ملی قوانین انتخابات را در سال اخیر خود نمی تواند تعدیل کند. این موضوع را قبول داریم اما قانونگزاران برای چه وجود دارند؟ برای این وجود دارند که تمام نظام و مملکت را در قالب قانون به پیش ببرند و جابه جا کنند. این موضوع برای حکومت و دولت و قوه مقننه گرفته تا فردعادی مملکت است. ماده 109 دست مرجع قانونگزاری را که شورای ملی است، می بندد و می گوید در سال آخر نمی تواند در قانون انتخابات تعدیل بیاورید، همچنان درهیچ جای قانون هم نیامده که رییس جمهور می تواند قانون انتخابات را تعدیل بیاورد. چه تضمینی است که رییس جمهور به نفع خود در قانون انتخابات تعدیلات نیاورد. برای ما، برای قانونگزاران شورای ملی تفاهمنامه سیاسی معیار قانون نیست. این تفاهمنامه فقط برای ایجاد تفاهم میان دو رهبر بود و بس و هیچ مرجع قانونی ندارد.

 

وطن دوست ادامه داد: اگر بخواهیم همه چیز را بر خلاف قوانین انجام دهیم، باید قانون اساسی را به کناری نهاده و به همه ارگان های انتخاباتی بگوییم به خانه هایشان بروند چرا که رییس جمهور بر اساس قانون اساسی روی کار نیامده پس بگذاریم هرکار دلش می خواهد انجام دهد. هم اکنون که به فرمان رییس جمهور کمیته گزینش به کار خود آغاز می کند، ما مجلس نمایندگان کار آن را غیر قانونی می خوانیم. هنوز مجلس سنا هم آن را تایید نکرده است و سرنوشتش مشخص نشده است. رییس جمهور گفته است که ما در تابستان انتخابات برگزار می کنیم، در حالی که وی این صلاحیت را ندارد. این صلاحیت مربوط به کمیسیون های انتخاباتی است. کمیسیون انتخابات در قانون اساسی مستقل است. ما مجلس نمایندگان خوشحال هستیم که هرچه زودتر انتخابات شود اما نباید خلاف قانون اساسی کار کنیم.

 

این نماینده مجلس رفتار مطابق قانون را وظیفه نمایندگان دانسته و گفت: ما طرفدار اصلاحات هستیم، طرفدار تعدیلات هستیم اما باید این اصلاحات قانونی صورت بگیرد. فرمان باید از مرجع قانونی فرستاده شود. اگر ما آن وقت مخالفت کردیم بدین معنا است که ما نمی خواهیم اصلاحات آورده شود. در غیر این صورت اتهامی بر مجلس نمایندگان وارد نیست.

 

وی در پایان گفت: مردم افغانستان باید بدانند که عامل تمام تاخیری که در انتخابات مجلس نمایندگان ایجاد شده است حکومت است. چرا که کمیسیون انتخابات را در جای خود باقی گذاشت و یک کمیسیون مشورتی فرمایشی ایجاد کرد که وقتی به نشست نیویورک می رود آن را به عنوان یک دستاور معرفی کند. یک سال می شود که حکومت پروسه انتخابات را به تعویق انداخته است. به این دلیل که در کمیسیون انتخابات متقلب است. اگر آنها تقلبی کرده اند برای شما انجام داده اند. پس شما خود غیر مشروع هستید. حالا هم اگر آنها تقلب کرده اند چرا افراد متقلب را بیرون نکشیده اید تا باقی افراد کار خود را انجام دهند و انتخابات هرچه زودتر برگزار شود؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار