افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

آیا دولتمردان جدید هم به موادمخدر اعتیاد دارند؟

بر جناب اشرف غنی و داکتر عبدالله لازم است که اگر می خواهد به تعهدات خود که در زمان انتخابات گوش عالم و آدم را کر کرده بود، جامه ی عمل بپوشاند از مبارزه جدی با مواد مخدر شروع نمایند و اگر مانند دولت پیشین هنوز بقای خود را در افزایش تولید مواد مخدر می بینند که مطلب چیز دیگری است.

 

فاجعه کشت و قاچاق مواد مخدر در کشور ما به آنجا رسیده است که رییس اداره فدرال کنترل مواد مخدر روسیه نیز نسبت به گذشتن زمین های زیر کشت کوکنار از مرز 200 هزار هکتار و نیز جان دادن یک میلیون نفر معتاد در 12 سال گذشته هشدار بدهد.

افغانستان گورستان عظیم خشخاش ها و کوکنارهایی است که سود سرشار را به جیب قاچاقچیان داخلی و خارجی سرازیر می کند و کودکان افغانستانی را در معرض مرگ تدریجی قرار می دهد. این سرنوشت کشوری است که مردمانش نژاد و قوم و قبیله و تبار را بر میهن پرستی ارجح می دانند و رژه سربازان ناتو را می پرستند.

هر روز خبرهایی از شیوع اعتیاد در سنین جوانی و کودکی و میان زنان، افزایش سرقت ها و اختطاف ها توسط معتادان، وضعیت تاسف بار و نگران کننده بیماری های ناشی از عدم دسترسی به امکانات بهداشتی و کشف محموله های بزرگ یکصد کیلویی در کشور منتشر می شود که علیرغم تمام وعده ها هنوز اقدام عملی و عاجل صورت نگرفته است.

چندی قبل آماری رسمی از زندان های ولایت غور گویای آن بود که 80 درصد دزدان این ولایت را معتادین به مواد مخدر (مواد افیونی و روان گردان) تشکیل می دهند و صرفا با سکوت مسوولان مواجه شد؛ اینک در گزارش ICRC نیز افزایش ناامنی عامل افزایش بیماری های مسری و عدم دسترسی به امکانات بهداشتی عنوان شده است که ارتباط مستقیمی با اعتیاد در سنین پایین دارد.

در آشفته بازاری که در تشکیل کابینه دولت وحدت ملی وجود دارد و برای رسیدن به چوکی، ارگ ریاست جمهوری شب و روز ندارد، بیکاری و آوارگی جوانان افغانستانی در کشورهای دور و نزدیک رو به افزایش است، فساد اداری گسترده، ملت را حتی نسبت به دولت جدید بی باور ساخته و مردم برای لقمه نانی مجبور به کشت و توزیع مواد مخدر می گردند؛ چگونه می توان انتظار داشت که معتادان مریض و بیجا شده به صف مخالفین مسلح نپیوندند و بر ناامنی ها دامن نزنند؟

فقط در ولایت هلمند از ابتدای سال جاری تاکنون 6 هزار و 500 کیلوگرم مواد مخدر کشف و ضبط شده که آمار تکان دهنده ای از این ولایت ناامن می باشد. با تاملی بر ارتباط میان قاچاق و ناامنی به صراحت می توان پرده از دست های آلوده امریکا، انگلیس و دیگر ذی نفعان داخلی و خارجی از این پدیده برداشت چراکه هرجا سربازان ناتو حضور پررنگ تری داشته اند توزیع موادمخدر افزایش یافته است.

افزایش 40 برابری تولید و توزیع خشخاش و کوکنار پس از حضور خارجی ها در افغانستان شاهدی بر این مدعا است که مافیای اروپایی – آسیایی موادمخدر نه با شعارهای خیره کننده، نه با هزینه های کلان و نه با توزیع بذرهای جایگزین برای کشاورزان از هم پاشیده نمی شود بلکه حمایت همه جانبه و حقیقی حکومت جدید، همراه با نظارت دقیق و برنامه ریزی اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد ضرورت دارد.

اصولا در کشوری که در صدر لیست جهانی فساد اداری جای گرفته است، نامناسب ترین مکان برای سالمندان و ناامن ترین کشور برای زنان خوانده می شود و محکوم به مرکزیت تروریزم از سوی رسانه های غربی می باشد تولید 90 درصد تریاک دنیا و تکیه زدن بر مسند هرویین جهانی چندان هم دور از انتظار نیست.

فاصله گرفتن جامعه افغانستانی از سال های سیاه دهه 70، ریشه کن شدن افراطیت و بنیادگرایی، کاهش خشونت ها علیه زنان و پایبندی به حقوق بشر، توسعه اقتصادی، ثبات، امنیت، صلح و جایگزین شدن موادمخدر بوسیله بذرهای خوراکی و غلات حلقه های زنجیری است که دایره اتحادیه اروپا، کاخ سفید، ارگ ریاست جمهوری و کمربند امنیتی منطقه را در بر گرفته و کلیدش در دست کشاورز افغانستانی نیست!

لذا بر جناب اشرف غنی و داکتر عبدالله لازم و واجب است که اگر میخواهند به تعهدات خود که در زمان انتخابات گوش عالم و آدم را کر کرده بود، جامه ی عمل بپوشاند از مبارزه جدی با مواد مخدر شروع نمایند و اگر مانند دولت پیشین هنوز بقای خود را در افزایش تولید مواد مخدر می بینند که مطلب چیز دیگری است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار