افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا داعش شریعت اسلامی را اجرا می کند؟

تبلیغاتی که آل سعود برای پرورش تروریست در سالهای پیش انجام داده اند باعث شده تا نظر سنجی ها نشان دهد 92 درصد عربستانی ها حامی داعش هستند و معتقدند که داعش شریعت اسلامی را اجرا می کند.

 

سرویس‌های امنیتی عربستان در جریان بررسی‌های خود درباره عملیات‌های تروریستی صورت گرفته در این کشور طی هفته گذشته، به این نتیجه رسیدند برخی از کسانی که در برهه اخیر در عربستان دست به اقدامات تروریستی زده‌اند از این کشور خارج نشده بودند و گذرنامه‌ هم نداشتند.

 

تبلیغاتی که آل سعود برای پرورش تروریست در سالهای پیش انجام داده اند باعث شده تا نظر سنجی ها نشان دهد 92 درصد عربستانی ها حامی داعش هستند و معتقدند که داعش شریعت اسلامی را اجرا می کند.

 

هرچند حکومت عربستان در ماههای گذشته سعی کرده تا خود را کشوری معرفی کند که با تروریزم می جنگد و تعدادی از گروه های تروریست و غیر تروریست را در لیست سیاه خود قرار داد و آنها را به عنوان گروههای تروریستی معرفی کرده اما بسیاری می دانند که حمایت های علنی و غیرعلنی عربستان باعث رشد گروههای تروریستی در سوریه و عراق شده است.

 

در حال حاضر بیش از 2000 عربستانی در صف گروههای تروریستی در سوریه می جنگند و آماری دقیقی از آنها در عراق وافغانستان وجود ندارد ولی آثار ریال ها و دالرهای نفتی آل سعود در منابع مالی این گروه ها به شدت چشم نواز است و این اعتراف بسیاری از تحلیلگران غربی است که منابع مالی داعش از سوی برخی کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی، قطر،کویت و امارات تامین می شود.

 

اما نکته قابل توجهی که آل سعود به تازگی به آن واقف شده اند این است که خطر بازگشت تروریست های داعش به عربستان می توان امکان کودتای آنها علیه نظام سعودی را فراهم آورد به ویژه اینکه اکنون گروهک تروریستی داعش در تامین منابع مالی خود مستقل شده است و با تسلط بر میدانهای نفتی شمال سوریه و صادرات آن به ترکیه دیگر نیاز جدی به آل سعود ندارد.

 

حال سران آل سعود بازگشت این تروریستها به عربستان را خطری برای خود می داند و کنترل بیشتر مرزها و گسترش همکاری های امنیتی با دیگر کشورها، به ویژه کشورهای عربی را از جمله راهکارهایی می دانند که می توان بر این مشکل فایق آمد.

 

غافل از اینکه از قدیم گفته اند: چاه مکن بهر کسی، اول خودت دوم کسی. حکومتی که برای براندازی نظام سیاسی در یک کشور دیگر، خونخواران ترین افراد را تعلیم دهد و با حمایت مالی از آنها، جان هزاران مسلمان بیگناه را پایمال کنید، عاقبت این ظلم دامن گیر خودتان خواهد شد.

 

هرچند که ما واقعا از هر نوع عمل انتحاری در هر کشور بیزار هستیم، ولی این حقیقتی الهی است که بازگشت اعمال همه ی انسانها به سوی خودشان است و شاید این آه مظلوم مردم افغانستان، یمن، بحرین و دیگر کشورهایی باشد که سالیان سال است کمکهای مالی آل سعود، آنها را زیر ظلم تروریستها قرار داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار