افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

آیا جنرال دوستم باردیگر اشتباه انتخابات گذشته را تکرار خواهد کرد؟

جنرال دوستم اشرف غنی

آیا جنرال دوستم باردیگر اشتباه انتخابات گذشته را تکرار خواهد کرد یا بدل به رهبری برای به چالش کشیدن قدرت حکومت وحدت ملی می شود؟

کمیسیون انتخابات کشور آغاز روند ثبت نام از رای دهندگان را در انتخابات پارلمانی و شورای های ولسوالی ها اعلام کرد. قرار است در نخست از رای دهندگان ثبت نام صورت گیرد و سپس کسانیکه ثبت نام کرده اند در انتخابات اشتراک کنند. اما آیا به چه میزان تذکره تقلبی در دست افراد است که بتوانند با آنها ثبت نام کرده و سپس در انتخابات رای بدهند و آیا رییس جمهور قبیله در این طریق نیز زمینه تقلب را فراهم کرده اند؟

و اما جناب غنی؛
اشرف غنی را می توان هم منفورترین رییس جمهور دانست و هم خوش اقبال ترین بی کفایتی که می توانست به بالاترین سطح قدرت در افغانستان دست یابد که تمامی آنها ریشه در برحه ای از زمان دارد که کرزی فردی جز وی برای انتقال قدرت نیافت تا یک کشور را در انتخابات از قبل سازماندهی شده به بازی بگیرد.

اشرف غنی که با تمامی توان، ایتلافی به وجود آورد از با نفوذترین چهره های غیرپشتون برای ایجاد حمایت مردمی و صندوق های رای که دوستم برای وی پر کرد در برابر سدی قرار گرفت که تاب تحمل وی را به آزمایش گذاشت و آن، شراکت قدرت با عبدالله عبدالله بود اما آنچه طی نزدیک به چهارسال عمر حکومت وحدت ملی رخ داد، پاکسازی قدرت از مهره های دردسر ساز با گزینه غیرپشتونی می باشد و به انزوا کشاندن رهبران قومی و سیاسی.

و اینک که دیگر جز عبداللهِ عزلت نشین سپیدار تمامی رهبران و مقام های بلندپایه که نظمِ قدرت پشتون را به چالش می کشاند در دورترین نقطه از حکومت به سر می برند، انتخابات ریاست جمهوری در یک قدمی است و می ماند سازماندهی دگرباره و نیاز به حضور جنرال دوستم.

رییس جمهوری که از مدت ها قبل خود را برای انتخابات آماده و حتی برنامه پنج ساله دولت آینده را نیز طراحی کرده بود با عطا محمد هرچند به قیمت فدا کردن امنیت شمال و ایجاد آشوب در کشور به توافق رسید و حال، آغوش به سوی جنرال دوستم با اعطای امتیاز بازگشت به کشور گشوده تا صندوق رای، بار دیگر وظیفه خود را در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایفا کند.

در این میان، رهبران جبهه مقاومت که چندی قبل با وجود حمایت های گسترده مردمی تن به معامله با ارگ دادند و کورسوهای امید را بدل به سرخوردگی کردند از صحنه سیاسی کنار می روند یا دگرباره بدل به سدی قدرتمند در انتخابات پیش رو می شوند؟

عطا می توانست رهبر بزرگ بخش اعظم مردم افغانستان حتی در میان برخی بانفوذان پشتون در جنوب شود اما در یک قدمی قدرت با پاپس کشیدن دیگر نه در رسانه ها حضور دارد و نه سخنرانی های پرشوری را صورت می دهد و دست از انتقادهای گسترده نسبت به عبدالله نیز برداشته است.

از سوی دیگر، کمیسیون باب طبع رییس جمهور که تاکنون نتوانسته حتی ابتدایی ترین کارهای مربوط به انتخابات را عملی کند همواره از کم کاری حکومتی می گوید که وابسته به آن است و از جانب دیگر، در وضعیت بغرنج امنیتی ناتوان از برگزاری انتخابات خارج از ولایت کابل می باشد چه رسد به جنوب، شرق و غرب.

انتخاباتی که در دوران جدید افغانستان سازماندهی شد اکنون با یک کمیسیون وابسته و حکومتی که از دل ناامنی به بقای خود ادامه می دهد در صورت برگزاری آنهم در ناامنی های گسترده پرتقلب تر خواهد بود آنهم در پیروزی های نامزدهای از قبل تعین شده.

حال با وجود سازماندهی انتخابات و فروکش کردن جنجال شمال، آیا جنرال دوستم باردیگر اشتباه انتخابات گذشته را تکرار خواهد کرد یا بدل به رهبری برای به چالش کشیدن قدرت حکومت وحدت ملی می شود؟

اشرف غنی که همواره در سفرهای ولایتی خود به دنبال موفقیت های سیاسی می باشد تا حمایت قومیت های پشتون را کسب کند هیچ گاه به شمال سفر نکرد زیرا به خوبی می داند نه مقامی چشم انتظار رییس جمهور قبیله گراست و نه مردم، دل خوشی از بانی ناامنی ها دارد اما وضعیت برای مناطق پشتون نشین فرق بسیار دارد.

برخی از رهبران پشتون با وجود مخالفت با اشرف غنی اما همواره حامی وی در قدرت بوده اند زیرا به خوبی می داند که وی فردی است بی محابا برای به انزوا کشاندن رهبران غیرپشتون دردسر ساز.

حقیقت تکرار تلخ این بود که بزرگان شمال با وجود حمایت های وسیع مردمی تهی از عقلانیت سیاسی با سو استفاده از احساسات مردم تن به خفت و معامله دادند و راه را بر هر قبیله گرایی و سپس افراط گری هموار کردند.

انتخابات سازماندهی شده با کمیسیونی وابسته تهی از اختیار، مبنای تداوم قدرت اشرف غنی است و یا هر رهبری که اصل را بر قبیله گرایی و پشتونیزم کردن افغانستان گذاشته باشد در دوره ای که رهبرانی همچون عطا محمد و جنرال دوستم بی خبر از درد مردم تشنه مقام و قدرت هستند.

 

 1. Naqibullah Ahmadi :

  به هیچ وجه نی

 2. Tahmina Tanin :

  حتما همان اشتباه را تکرار میکند!!!

 3. Liev Liave :

  در گوشش صد بار گفتیم که او بچه فکرت بگیر نکو بچه گی گپ مارا گوش نکرد خلاص

 4. Daud Talgani :

  بلی جنرال بزرگ از اشتبا تجربه میاموزد

 5. Rahmuddin Ameery :

  ازبک کله خام است زود فریب میخوره

 6. Mohammad Mosa Buzurg :

  بلی

 7. Mustafa Jan :

  او مسکین کی امده میتانه .
  نی دگه فریب نمیخوره

 8. عبدالستار محمدی :

  ازموده را ازمایش کردن خطاست

 9. Latfulhaq Amini :

  اگراواشتباه كرد مردم هرگز ديگرنه

 10. فریدون نوری :

  شاید

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار