- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آیا ترکیه پاکستان دیگری برای افغانستان خواهد بود؟

رییس جمهور ترکیه پس از 65 سال آزگار که قصه های پر غصه ای بر خاک افغانستان رفت و این سرزمین فراز و فرودها به خود دید؛ در حالی پای بر خاک کابل گذاشت که همچنان سیاست دوگانه ای را درخصوص کشورهای مسلمان و بویژه افغانستان اعمال می نماید.

در اینکه ترکیه با مرکزیت آنکارا، مادر تروریسم و پرورش دهنده اصلی داعش و یکی از حامیان طالبان و القاعده بوده است جای هیچ شک و شبهه و تردیدی وجود ندارد. کمتر کسی در نقطه ای از منطقه هست که از زاییده شدن داعش در راستای منافع و اهداف آنکارا بی خبر باشد.

رییس جمهور ترکیه پس از 65 سال آزگار که قصه های پر غصه ای بر خاک افغانستان رفت و این سرزمین فراز و فرودها به خود دید؛ در حالی پای بر خاک کابل گذاشت که همچنان سیاست دوگانه ای را درخصوص کشورهای مسلمان و بویژه افغانستان اعمال می نماید.

عضویت در ناتو و رژه سربازان ترک تبار بر خاک افغانستان با ماه ها سرپرستی آنکارا بر نیروهای ایتلاف بین المللی ناتو از یک سو و همزمان با آن تمویل و تجهیز و صادرات گروهک های تروریستی از سوی دیگر همواره دو چهره از ترکیه در جهان نمایانده است با این حال…

با این حال آنچه که از این آشتی و تعامل دیپلماتیک پس از 65 سال با عنوان تهدید یا فرصت استنباط می شود سیاست دوگانه ترکیه در قبال امنیت و سیاست داخلی افغانستان بوده است که گاه بر طبل نفاق کوبیده است و گاه اهداف خود را در قالب صلح کابل دنبال نموده است.

رجب طیب اردوغان در دیدار و گفتگو با اشرف غنی احمدزی با متن سخنانی که هرگز رسانه ای نشد و بطن توافقنامه امنیتی که هرگز فاش نگردید؛ اولین مهمان بلندپایه منطقه ای رییس جمهور دولت وحدت ملی بود که در هاله ای از ابهام آمد و امضا گرفت و رفت.

افغانستان که همواره قربان گاه و جولانگاه تروریسم و بنیادگرایی افراطی بوده است میزبان رییس جمهور ترکیه ای بود که همواره منافع داخلی و خارجی و برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت خود را در هیبت گروهک های تروریستی از طالبان و القاعده تا داعش تامین نموده است.

البته که با جولان عبدالرشید دوستم و حمایات آنکارا از معاون اول تیم تحول و تداوم، انتظار قریب الوقوع ارتباط تنگاتنگ کابل آنکارا می رفت اما امضای توافقنامه استراتژیک نظامی، امنیتی و اقتصادی دوجانبه و مبهم مردم ملکی را در بهت و حیرت فرو برد.

باید خاطر نشان کرد که در یک راستا بودن و پیوسته بودن منافع داخلی و منافع خارجی ما هنوز برای مسوولان و سردمداران حکومت هضم نشده است بنابراین روابط غیرمنطقی، فرا واقعی و عجولانه با برخی کشورهای همسایه می تواند افغانستان را بسوی شرایط بدتر تنزل دهد به گونه ای که سوال “آیا ترکیه پاکستان دیگری برای افغانستان خواهد بود؟” را شکل دهد.