افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

آیا ترکیه پاکستان دیگری برای افغانستان خواهد بود؟

رییس جمهور ترکیه پس از 65 سال آزگار که قصه های پر غصه ای بر خاک افغانستان رفت و این سرزمین فراز و فرودها به خود دید؛ در حالی پای بر خاک کابل گذاشت که همچنان سیاست دوگانه ای را درخصوص کشورهای مسلمان و بویژه افغانستان اعمال می نماید.

در اینکه ترکیه با مرکزیت آنکارا، مادر تروریسم و پرورش دهنده اصلی داعش و یکی از حامیان طالبان و القاعده بوده است جای هیچ شک و شبهه و تردیدی وجود ندارد. کمتر کسی در نقطه ای از منطقه هست که از زاییده شدن داعش در راستای منافع و اهداف آنکارا بی خبر باشد.

رییس جمهور ترکیه پس از 65 سال آزگار که قصه های پر غصه ای بر خاک افغانستان رفت و این سرزمین فراز و فرودها به خود دید؛ در حالی پای بر خاک کابل گذاشت که همچنان سیاست دوگانه ای را درخصوص کشورهای مسلمان و بویژه افغانستان اعمال می نماید.

عضویت در ناتو و رژه سربازان ترک تبار بر خاک افغانستان با ماه ها سرپرستی آنکارا بر نیروهای ایتلاف بین المللی ناتو از یک سو و همزمان با آن تمویل و تجهیز و صادرات گروهک های تروریستی از سوی دیگر همواره دو چهره از ترکیه در جهان نمایانده است با این حال…

با این حال آنچه که از این آشتی و تعامل دیپلماتیک پس از 65 سال با عنوان تهدید یا فرصت استنباط می شود سیاست دوگانه ترکیه در قبال امنیت و سیاست داخلی افغانستان بوده است که گاه بر طبل نفاق کوبیده است و گاه اهداف خود را در قالب صلح کابل دنبال نموده است.

رجب طیب اردوغان در دیدار و گفتگو با اشرف غنی احمدزی با متن سخنانی که هرگز رسانه ای نشد و بطن توافقنامه امنیتی که هرگز فاش نگردید؛ اولین مهمان بلندپایه منطقه ای رییس جمهور دولت وحدت ملی بود که در هاله ای از ابهام آمد و امضا گرفت و رفت.

افغانستان که همواره قربان گاه و جولانگاه تروریسم و بنیادگرایی افراطی بوده است میزبان رییس جمهور ترکیه ای بود که همواره منافع داخلی و خارجی و برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت خود را در هیبت گروهک های تروریستی از طالبان و القاعده تا داعش تامین نموده است.

البته که با جولان عبدالرشید دوستم و حمایات آنکارا از معاون اول تیم تحول و تداوم، انتظار قریب الوقوع ارتباط تنگاتنگ کابل آنکارا می رفت اما امضای توافقنامه استراتژیک نظامی، امنیتی و اقتصادی دوجانبه و مبهم مردم ملکی را در بهت و حیرت فرو برد.

باید خاطر نشان کرد که در یک راستا بودن و پیوسته بودن منافع داخلی و منافع خارجی ما هنوز برای مسوولان و سردمداران حکومت هضم نشده است بنابراین روابط غیرمنطقی، فرا واقعی و عجولانه با برخی کشورهای همسایه می تواند افغانستان را بسوی شرایط بدتر تنزل دهد به گونه ای که سوال “آیا ترکیه پاکستان دیگری برای افغانستان خواهد بود؟” را شکل دهد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار