افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا امکانات جنگی طالبان در مقایسه به نیروهای امنیتی افغان بیشتر است؟

سقوط برخی از مناطق بدست مخالفین مسلح و گسترش فعالیت مخالفین مسلح، پرسش های را در افکار عامه به میان آورده که آیا امکانات جنگی طالبان در مقایسه به نیروهای امنیتی افغان که حمایت جامعه جهانی را با خود دارند بیشتر است؟

 

برخی از کارشناسان می گویندکه کشورهای کمک کننده به تعهدات شان در زمینه تجهیز وتقویت نیروهای امنیتی افغان صادقانه عمل نکرده و به همین دلیل مخالفین مسلح که حمایت کشورهای خارجی و استخبارات منطقه را با خود دارند، گاه گاهی موفق به تصرف برخی از مناطق کشور می شوند.

 

امرالله امان آگاه مسایل نظامی افغان، روز گذشته گفت، پائین بودن کیفیت سلاح وتجهیزات جنگی، موفقیت نیروهای امنیتی افغان را در میدان نبرد با مخالفین مسلح، تضمین کرده نمی تواند:

 

” چنانچه سلاحی را که امروز داعش در سایر کشورها و افغانستان در دسترس خود دارد وآنچه که برای طالب امروز توزیع شده سلاح های هستند که برای شان مفید تر قرار میگیرد. ما سلاح داریم اما کیفیت ازبین رفته سلاح نمیتواند و احد اقل همان مسیر را طی کرده نمیتواند، سلاح هنگری و سلاح چک وسلواک و سلاحی که پولند برایشان داده وسلاحی را که امریکا بعد ازجنگ ویتنام جمع کرده وپس دراینجا داده، کیفیت های شان همه ازبین رفته است، هنوزهم مدیریت ضعیف است، هماهنگی بین قوت ها ضعیف است و کادرهای سالم به جای خود نرسیده اند. ”

 

در عین حال گماشتن افراد غیر مسلکی در پست های بلند امنیتی، کمبود تجهیزات نظامی وضعف در رهبری ومدیریت نیروهای امنیتی بخشی از نگرانی های عمده ای نماینده گان مردم درولسی جرگه را تشکیل می دهد.

 

فتح الله قیصاری عضو کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه، در این مورد گفت:

 

” به نظرمن طالبان آنقدرهم سلاح های مدرن در اختیار ندارند اما فقط قوماندانانی که درراس دولت ما و شما هستند همه شان به غم این هستند که چطوراز تیل و وسایل لوژستیکی پول را ذخیره کنند وازآن خانه جورکنند وبرای خود جای جورکنند. هر دو داکترهم به فکراین هستند که کدام یک ازاقارب خود را به چوکی های خوب بشانند. ”

 

نگرانی ها نسبت به کمبود تجهیزات جنگی وبی کیفیت نیروهای امنیتی افغان وضعف در سطح رهبری این نیروها در حالی مطرح می شود که در ماه های اخیر به شمول پایتخت بسیاری از ولایت های کشور شاهد حملات خونین مخالفین مسلح دولت بوده است.

 

در تازه ترین مورد عصر روز دوشنبه در نتیجه حمله صدها مخالف مسلح بالای شهر قندز، این شهر به طور کامل به دست طالبان سقوط کرد.

 

این درحالیست که پیش از این مقامات امنیتی افغان نیز نسبت به کمک های ناچیزی متحدین بین المللی برای آموزش پیلوتان و کارمندان مسلکی قوای هوایی ابرازنگرانی کرده گفته اند، نیروهای هوایی تجهیزات لازم در اختیار نداشته و مشکلات در سطح رهبری وزارت دفاع نیز وجود دارد.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، نیز می پذیرد که استخبارات کشورهای منطقه برای تامین منافع خود در جهت آموزش و تجهیز مخالفین با سلاح های پیشرفته از هیچ نوع سعی وتلاش دریغ نمی ورزند:

 

” برای جنگی که مخالفین میکنند برای این جنگ این وسایلی را که دارند بسیار مدرن هستند، اینها وسایل مخابراتی و سلاح خفیفه بسیار عصری دارند، بسیار آموزش میبینند ازسوی خارجی ها از سوی استخبارات کشورهای منطقه بناً وسایلی را دارند که عصری تراز توپ و تانک است. ”

 

کارشناسان نظامی افغان از حکومت می خواهند تا از هر راه ممکن تلاش نماید تا جامعه جهانی به خصوص امریکا را وادار به عملی شدن تعهدات شان در راستای تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی کشور نمایند.

 

آنان بر اراده استوار نیروهای امنیتی افغان در امر مبارزه با تروریزم و دفاع از خاک شان نیز تاکید کرده می گویند که رهبران حکومت باید هرچه زودتر در زمینه جلب حمایت نظامی کشورهای قدرتمند منطقه دست به کار شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار