افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 24 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

آیا امریکا معارضان سوری را رها می کند؟

پایگاه خبری هیل نوشت که متخصصان نظامی هشدار می دهند که بیم آن می رود که امریکا معارضان سوری که ملیونها دالر صرف آنها کرده است را رها کند.

این گزارش افزود: معارضان سوری اکنون از سوی حملات هوایی روسیه و همچنین شبه نظامیان کرد YPG  هدف قرار می گیرند. این حملات این انتقادات را برانگیخته است که امریکا کنار ایستاده درحالیکه متحدانش در سوریه کشته می شوند. این بحثها همچنین پیچیدگی های بحران سوریه و مشکلات دولت باراک اوباما برای پیدا کردن یک نیروی محلی قابل اتکا را نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، کاخ سفید با توسل به سازمان سیا و امیدهای فراوان شروع به آموزش و تجهیز نیروهای مخالف سوری کرد تا با ایجاد یک نیروی میانه رو با دولت بشار اسد برای تشکیل دولت انتقالی وارد مذاکره شود. پنتاگون نیز به صورت جداگانه با یک برنامه 500 ملیون دالری به آموزش و تسلیح معارضان سوری مبادرت کرد اما این برنامه با 348 ملیون دالر هزینه تنها 145 نیروی جنگنده تربیت کرد که پنتاگون می گوید هنوز هم فعال هستند.

مقامات امریکایی می گویند که این واقع گرایانه نیست که شورشیان را در مقابل حملات روسیه و شبه نظامیان کُرد محافظت کنیم.

هم مقامات و هم متخصصان امریکایی معتقدند که واشنگتن کردهای YPG را به معارضان سوری ترجیح می دهد چرا که تنها گروهی که انگیزه و توان لازم برای مقابله با داعش را دارد کُردها هستند اما کردها نیز دستور کار مخصوص خود را دارند و به دنبال تشکیل دولت خودمختار مستقل هستند. کردها با دولت روسیه نیز همکاری می کنند و از حمایت هوایی مسکو برای مقابله با داعش برخوردارند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا هفته پیش از حمایت امریکا از کردها دفاع کرد و گفت که کُردها تنها گروهی هستند که با داعش می جنگند و از حمایت هوایی ایتلاف برخوردار هستند.

شادی حمید تحلیلگر موسسه بروکینگز می گوید که امریکا به جای حمایت از معارضان آنها را تضعیف می کند.

وی اضافه کرد که اگر کمی تندتر بخواهیم نگاه کنیم امریکا در حال خیانت کردن به معارضان سوری است و معارضان نیز همین احساس را دارند. منتقدان می گویند که این اقدام امریکا باعث می شود که دیگر متحدان واشنگتن بگویند که امریکا دیگر قابل اعتماد نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار