افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا افغانستان روند گفتگو های صلح را به تنهایی و بدون همکاری پاکستان پیش برده خواهد توانست؟

این موضوع دیده گاه های متفاوت را در قبال دارد.

 

محمد امین وقاد یک عضو شورای عالی صلح می گوید که بدون همکاری پاکستان و برخی کشور های دیگر پیشبرد پروسه صلح ناممکن خواهد بود.

 

” بدون همکاری پاکستان، امریکا و برخی کشور های دیگر و جامعه جهانی حکومت افغانستان این پروسه را پیش برده نمی تواند اما افغانستان اگر این ابتکار را می گیرد نظر کشور های مورد نظر، بخصوص پاکستان، چین، امریکا و سعودی را هم داشته باشد که آنها موافقه و همکاری بکنند.”

 

رییس جمهور اشرف غنی روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که ابتکار صلح پس از این بدست افغانستان خواهد بود و آنها از پاکستان دیگر نمی خواهند که طالبان را به میز مذاکره با حکومت افغانستان حاضر بسازد.

 

این موضع گیری رییس جمهور غنی در مقابل پاکستان در میان حلقات سیاسی کشور مورد اسقبال قرار گرفت.

 

محمد عمر داودزی وزیر داخله پیشین و امرالله صلح رییس پیشین امنیت ملی از جمله کسانی اند که در صفحات فیسبوک شان از این عملکرد آقای غنی ستایش نموده ابراز امیدواری کردند تا این موقف وی دومدار باقی بماند.

 

دراین حال شکریه بارکزی نماینده مردم در ولسی جرگه با این نظر محمد امین وقاد عضو شورای عالی صلح موافق نبوده که گویا بدون همکاری پاکستان پروسه صلح پیش نمیرود؛ وی می گوید: انتظار از پاکستان در این خصوص خیال بیش نیست.

 

خانم بارکزی گفت که راه حل این است که پروسه صلح تحت نظر سازمان ملل متحد به پیش برده شود.

 

” در این مقطع زمان افغانستان باید از سازمان ملل متحد و کشور هایکه تجربه پروسه صلح، مذاکره در سطح جهان دارند دعوت بکند و یگانه راه اینست که تحت نظر سازمان ملل متحد جمع کشور های با تجربه در این بخش باشد.”

 

با این همه آگاهان امور سیاسی نیز می گویند که حکومت افغانستان باید روی موضع گیری تازه اش در قبال پاکستان ایستادگی کند و موقف اش را حفظ نماید.

 

ببرک شینواری یکی از این آگاهان در مورد گفت:

 

” اگر حکومت افغانستان می خواهد خود ابتکار صلح را بدست بگیرد به این شرط خوب است که ابتدا خود را در این پروسه پیدا کند و این موقف طوری نباشد که پس از یک چند روز یا چند ماه دوباره همان گپ های سابق باشد.”

 

حلقات سیاسی و مردم عام بدین باور اند که اگر کلید صلح افغانستان به دست پاکستان باقی بماند، افغانستان شاهد تشدید جنگ ها خواهد بود و صلح و آرامش در کشور برقرار نخواهد شد.

 

به گفته آنان، حکومت افغانستان باید بیش از این فریب سخنان پاکستان، کشوری که خود حامی تروریزم است را نخورده و در زمینه گفتگو های صلح راه های موثر دیگر را در پیش گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار