افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 5 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا اشرف غنی تغییر موضع داده است؟

اشرف غنی در هرات گفت: جنگ بر ما تحمیل شده تا از موضع ضعف وارد مذاکره شویم اما ملت و دولت افغانستان هیچ گاهی از موضع ضعف وارد مذاکره نمی شوند. وی تاکید کرده است که جواب مشت را با مشت خواهیم داد و از مردم خواسته مبارزه کنند و وی اکرامیه آنها را بالا می برد. همچنان به تازگی در نامه ای به رییس جمهورپاکستان خواستار گامهایی عملی برای تامین صلح در افغانستان شده است. در حالی رییس جمهور می گوید که از موضع ضعف مذاکره نمی کند که پیش از این طالبان را مخالفان سیاسی خوانده و حتی سیاست عذرخواهی از آنان را مطرح کرده است. آیا رییس جمهور در برابر طالبان تغییر موضع داده است؟

 

جاوید کوهستانی آگاه مسایل نظامی در برنامه «فراخبر» گفت: یک نوع نوسان در سیاست خارجی افغانستان مشاهده می شود. این به خاطر عدم درک واقعی از وضعیت افغانستان و منطقه است. با وجود اینکه سیاستمداران و سیاستگذاران ما در نظام سیاسی افغانستان چه در دوران کمپاین های انتخاباتی و چه در آغاز کار حکومت داری از مراحل ساختاری در سیاست خارجی صحبت کردند اما شاهد بودیم که بدون توجه به منافع ملی، اقداماتی انجام شد. بخصوص در تفاهمنامه ای که با استخبارات پاکستان به امضا رسید، نامی از طالبان به عنوان دشمن برده نشد. در آنجا از تروریست ها فقط القاعده و داعش نام برده شدند. این یک نوع باج دهی هایی به طالبان شمرده می شود.

 

وی با انتقاد از سیاست خارجی حکومت می گوید: به طور معمول سخنرانی و صحبت های یک رییس جمهور بعد از قوانین و لوایح در حقیقت استقامت دهنده سیاست های خارجی و داخلی یک کشور است. ما نباید در حدی کرنش می کردیم که ما را مزدور پاکستان می خواندند. چیزی که در جریان امضای تفاهمنامه و سفرهایی که به پاکستان بود اتفاق افتاد. اینها از جایگاه و وقار گذشته افغانستان کاست. در حدی که درگیری ها را بیشتر ساخت و ما آسیب دیدیم. حالا زمان لازم است تا ما بتوانیم روابط خود را با هندوستان ترمیم کنیم و اعتماد گذشته را بازیابیم. آی اس آی با ما یک بازی انجام داد و مارا گول زد. ما چرا تا این حد ساده باشیم و فریب بخوریم.

 

کوهستانی در خصوص صحبت های رییس جمهور در هرات در مورد جنگ گفت: حکومت داری فقط به پشت تریبون رفتن و سخنرانی کردن نیست، درک وضعیت، سیاست کردن، شناخت از دوست و دشمن، قانع کردن و به دنبال خود کشیدن مردم است. مردم ما به خاطر پول نمی جنگند که حالا رییس جمهور می گوید اکرامیه تان را بالا می برم، بجنگید. مردم به خاطر آزادی وطن و استقلال آن می جنگند. رییس جمهور که می گوید: ما مشت را با مشت جواب می دهیم و به مردم می گوید که بیایید بجنگید. حرفش با عملکردهایش تناقض دارد. بیاییم به جای سخنرانی نظام را بسازیم. اختلافهای درونی را حل کنیم، سیاست داخلی را قدرتمند کنیم به این ترتیب سیاست خارجی خود به خود خوب می شود.

 

وی ادامه داد: مردم می فهمند که هنوز برخوردهای سلیقه ای در حکومت انجام می شود، کار به اهل کار سپرده نمی شود. هنوز دستگاه امنیتی ما مصونیت ندارد و دشمن در آن رخنه دارد. همه چیز آن افشا است و مردم به حکومت اعتماد نمی کنند. آی اس آی پاکستان از همه بخش های امنیتی ما را می داند و در مقابل ما از آن چیزی نمی دانیم.

 

این آگاه نظامی امضای تفاهمنامه با آی اس آی پاکستان را یکی از تناقض های حرف و عمل رییس جمهور دانسته و افزود: تفاهمنامه ای که با استخبارات پاکستان امضا شد عمق فاجعه است. بچه ای که هنوز به مکتب نرفته است می فهمد که این تفاهمنامه به هیچ عنوان به نفع منافع ملی ما نیست اما سیاستمداران ما آن را امضا کردند و در آرشیو آی اس آی پاکستان همیشه نوعی سرافکندگی برای کشور ما محسوب می شود.

 

وی بالا بردن اکرامیه در جنگ را در سخنان رییس جمهور، با ادبیاتی نادرست دانسته و اظهار کرد: هیچ شکی نیست که ما باید امتیازاتی برای پرسنل امنیتی داشته باشیم اما نحوه و شیوه حمایت از خانواده شهدا متفاوت است. ما می توانیم به نیروهای امنیتی افغانستان اطمینان دهیم که اگر شما برای آزادی و استقلال وطن به شهادت می رسید ما در برابرتان بی تفاوت نیستیم. ما خانواده ها و فرزندانتان را سرپناه می دهیم، زمینه تعلیم و تحصیل و صحت آنها را فراهم می سازیم. ما می توانیم این ادبیات را به نحوی بگوییم که تشویق کننده باشد. می توانیم چیزی را بگوییم که معمول رفتار شخصیت یک رهبری در یک کشور باشد. ما نباید بگوییم که اگر شما کشته شدید ما صد هزار معاش شما را دوصد هزار می سازیم. این ادبیات برای یک مزدور به کار می رود و ما نباید این ادبیات را به کار بریم. یک شهروند عادی با این ادبیات ملامت می شود ولی وقتی یک حرف را رییس جمهور می زند قانون است و نباید این گونه حرف زده شود. هزاران جوانی که در دوران جهاد به خاطر استقلال وطن به شهادت رسیدند، به خاطر پول نجنگیده اند. پس ادبیات را باید متفاوت ساخت.

 

کوهستانی معتقد است در این چند ماه حکومت جدید، بالا و پایین های فراوانی در رویکردش نسبت به دشمن و جنگ و صلح داشته و این برای کشور خوب نبوده و افزود: رفتارهای زیگراگ مانند وقار و وجاهت ما را در میان ملت تضعیف می کند ما باید از سیاست خارجی و دشمن تعریف داشته باشیم. یک باره تغییر موضع شدید ندهیم. این نشان از تناقض در رفتارهای ما است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار