افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا اختلافات میان سران طالبان به زودی حل خواهد شد؟

اختلافات نظر میان طالبان مهم نیست. اصلا نباید سر این موضوع بحث کرد که اختلاف آنان برای افغانستان چه اهمیتی دارد…

 

پس از اعلام خبر مرگ ملاعمر گزارش هایی حاکی از وجود اختلافات در رهبری گروه طالبان شنیده می شود. از سویی یک مقام پیشین طالبان می گوید: اختلافات میان سران گروه طالبان جزیی بوده و به زودی حل خواهد شد. این مقام پیشین بر این باور است که رهبری تازه گروه طالبان برای گفتگوهای صلح مصمم است اما آنچه تاکنون به نظر می رسد این است که اختلافات میان رهبری طالبان جدی است. با این حال آیا اختلافات میان سران طالبان به زودی حل خواهد شد؟

بسم الله شیر رییس حزب وفاق ملی افغانستان پیرامون اختلافات میان سران طالبان در برنامه خط کابل گفت: اختلافات نظر میان طالبان مهم نیست. اصلا نباید سر این موضوع بحث کرد که اختلاف آنان برای افغانستان چه اهمیتی دارد. بودن آنان برای افغانستان مفهومی ندارد. در زمان حکومت طالبان برای مردم هیچ دستاوردی نداشتند. کسانی که اختیار خود و مال و حرکت خود را ندارند برای ما نیز منبع محسوب نمی شوند. از طرفی طالبان باید اعلام کنند که جنگ آنان در اصل با چه کسانی است. هدف آنان در کشور به گفته خودشان خارجی ها است در حالی که خارجی اصلا طرف درگیری با آنان نیست و این میان مردم بی گناه کشته می شوند.

 

وی افزود: اگر طالبان واقعا انگیزه اسلامی و ملی داشته باشند باید با خارجی ها بجنگند و جای آنان را تنگ کنند تا آنان افغانستان را رها کنند اما آنان مردم بی گناه را آماج حملات خود قرار می دهند. این ها در جنگ با خارجی ها نیستند بلکه با مردم افغانستان می جنگند. در زمان حکومت طالبان، آنان سلاح ها را جمع کردند و زمینه برای آمدن آمریکایی ها و انگلیسی ها مساعد شد. هر حرکتی از خود یک رهبری دارد. در رهبری طالبان نیز نباید از سران آنان صحبت کنیم بلکه باید از آمریکا، انگلیس و پاکستان صحبت کنیم. چرا که آنان فرمان می دهند و فرمان آنان تطبیق می شود. پاکستان نیز تاکنون همه را فریب داده است. حتی به خاطر مسایل مادی خون فرزندان ما را می ریزد. پاکستان به دنبال منافع خود در هر جایی به خصوص افغانستان است. کرزی رییس جمهور سابق طالبان را برادر خود خطاب می کرد اما من به حیث یک افغانستانی آنان را برادر خطاب نمی کنم چرا که برادر، برادر خود را نمی کشد. اگر واقعا طالبان از افغانستان هستند نباید نان پاکستان را بخورند.

 

بسم الله شیر ادامه داد: ما کسی را نداریم که از ملت افغانستان دفاع کند.اگر اشرف غنی از ملت افغانستان نمایندگی می کرد کشور به این حال نمی افتاد. ما ملت داریم اما رهبری نداریم. ملت ما بازیچه دست غربی ها به خصوص آمریکا و انگلیس شده است و جوانان کشور که سرمایه ملی هستند هر روز در پی فرار از این سرزمین هستند که بسیار جبران ناپذیر نیست.

 

وی در مورد گفتگوی مستقیم با طالبان نیز گفت: ما باید پیش از این ها سرحد خود را در مقابل پاکستان می بستیم. بعد از بستن مرزها مشخص می شود که در افغانستان چه کسی طالب است و چه کسی با ما می جنگد و دوست و دشمن مشخص می شود. تا زمانی که سرحد افغانستان بسته و با پاکستان قطع رابطه نشود، پاکستان از این اوضاع سوءاستفاده می کند و ما قربانی می شویم. دشمن ما پاکستان است و حکومت افغانستان باید دوست و دشمن را مشخص کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار