افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

آیا آب رفته به جوی باز می گردد؟

سرانجام پس از سال ها انتظار برای توزیع عمومی شناسنامه های برقی اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری آغاز بدین کار می نماید تا شاید گامی بزرگ در راستای اعتبار از دست رفته کمیسیون های مرتبط و حکومت بردارد.

در خصوص کاستی ها و نوسانات بازار داغ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی مدت ها است که بحث ها ته کشیده اند و حرفی ناگفته از قصور اعضا و روسای کمیسیون های انتخاباتی، سوء استفاده نامزدها از فضای سیاسی کشور و بی رغبتی مردم ملکی باقی نمانده است.

از این رو، فارغ از تمام کمبودهای مواد انتخاباتی، ناامنی، بسته ماندن مراکز رای دهی، تقلب ساماندهی شده و دیکته شده، گوسفندهای پروار شده و تمام این موارد می رسیم به فقدان شناسنامه های الکترونیک و استاندارد برای ممانعت از تکرار رای و احتمال تخلف.

شاید اصلی ترین و حایز اهمیت ترین موضوعی که نادیده گرفته شد عدم تجهیز دستگاه ها و رای دهندگان به موارد مطابق استاندارد جهانی و عرف بین المللی همچون شناسنامه های الکترونیک برای ثبت زمان رای و جلوگیری از رای دادن مردان به جای زنان یا رای های چندباره بود.

انتخابات ریاست جمهوری به هر ترتیب که بود گذشت و انتخابات شوراهای ولایتی نیز همین روزها به ساحل می نشیند اما در انتخاباتی با حساسیت بالا که به آن نزدیک می شویم دوباره توجهات معطوف به توزیع شناسنامه های برقی شده است تا نمایندگان خانه ملت واقعا برگزیدگان ملت باشند.

به همین منظور، سرانجام پس از سال ها انتظار برای توزیع عمومی شناسنامه های برقی اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری آغاز بدین کار می نماید تا شاید گامی بزرگ در راستای اعتبار از دست رفته کمیسیون های مرتبط و حکومت بردارد.

رییس جمهور که توزیع شناسنامه های الکترونیک برای شهروندان افغانستانی را خارج از توان وزارت های مخابرات و داخله دانسته است شخصا اقدام به توزیع آن در ارگ کابل می نماید تا کمیسیون هایی که دیگر هیچ گونه اعتباری ندارند برای انتخابات پیش رو محدود تر گردند.

عدم امکانات الکترونیک معیار و معمول که در بسیاری از کشورهای جهان مرسوم و معروف است مشکلات عدیده ای برای روند انتقال قدرت سیاسی در افغانستان رقم زد به گونه ای که روند شمارش و بازشماری آرا که در هر کشوری 24 ساعته و یا کمتر از آن به اتمام می رسید قریب به 8 ماه به طول بیانجامد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار