افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

آگاهان: حکومت برای پیشبرد گفتگوهای صلح باید اجندای مشخص داشته باشد

به سلسله افزایش امیدواری ها برای آغاز گفتگو های صلح حکومت با مخالفان مسلح، آگاهان افغان روی داشتن یک اجندای مشخص در این رابطه تاکید می کنند.

 

جاوید کوهستانی یکی از این تحلیلگران روز گذشته گفت، حکومت افغانستان باید برنامه های را برای طالبان که با پروسه صلح یکجا می شوند در نظر بگیرد:

 

” در چنین یک شرایطی که دلچسپی متقابل وجود دارد طالبان هم بخاطر تردید های که نسبت به آینده دارند می خواهند این گفتگو ها را انجام دهند بسیار مهم است که روی اجندا و آینده این طالبان بحث صورت بگیرد و تقاضای مشروع شان پذیرفته شود آینده شان در افغانستان ضمانت شود و مشخص شود که جایگاه شان در نظام سیاسی و مدنی افغانستان در کجا خواهد بود، بحث بسیار مهم اجندا و نتیجه این گفتگو هاست که ما به صلح برسیم.”

 

با آنکه تاریخ دقیق آغاز گفتگو های صلح مشخص نشده اما به تازه گی معیین سیاسی وزارت خارجه افغانستان گفته که این مذاکرات بزودی آغاز می شود و در مورد انتخاب مکان برای آن بحث ها جریان دارد.

 

آگاهان سیاسی محل مذاکرات را در چگونگی پیشبرد آن بی تاثیر می دانند اما می گویند که اسلام آباد و یا هم کابل می تواند آدرس های مناسب برای پیشبرد این گفتگو ها باشند.

 

به گفتهء آنان طالبان مسلح به اشاره مستقیم پاکستان به گفتگو های صلح حاضر می گردند بناءً اسلام آباد برای آنان یک محل مناسب دانسته می شود.

 

از سوی هم سید جواد حسینی یکی دیگر از آگاهان گفت که حکومت باید در پیشبرد پروسه صلح از دقت کامل کار گیرد.

 

به گفته وی آنچه برای مردم مهم است نتیجه این گفتگو ها است و باید تلاش صورت گیرد تا منجر به ختم جنگ در کشور شود:

 

“محل مذاکرات نمی تواند زیاد مهم باشد بلکه مهم این است که نتیجه مذاکرات چه خواهد بود؟ اما اگر این مذاکرات در کابل صورت گیرد بسیار خوب خواهد بود در غیر آن عربستان نیز یک کشور مناسب برای پیشبرد گفتگو های صلح است.”

 

به باور آگاهان در حال حاضر زمینه برای گفتگو های صلح بیشتر از هر زمان دیگر فراهم شده است.

 

در این میان اعضای شورای ملی و شماری از نهاد های جامعه مدنی می گویند که حکومت افغانستان باید جزئیات پیشبرد گفتگو های صلح را با مردم شریک سازد.

 

به باور آگاهان صلح باید طوری در افغانستان تامین شود که دستآورد ها و منافع ملی کشور حفظ گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار