افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

آنندسهای: هند دوست افغانستان بوده و خواهد بود

رییس جمهور افغانستان روز گذشته برای بازدید سه روزه عازم هند شد. محمد اشرف غنی درحالی به هند سفر می کند که حکومت افغانستان به منظور تامین صلح در کشور تلاش دارد تا با پاکستان رقیب هند، روابط اش را بهبود بخشد.

 

به گفتهء شماری از کارشناسان امور، کابل برای نزدیکی روابط با اسلام آباد باید از دهلی جدید فاصله گیرد. اما آنند سهای نویسنده و خبرنگار هندی می گوید، تلاش های رییس جمهور غنی به هدف تامین صلح در افغانستان و منطقه قابل درک است.

 

آنند سهای گفت، هند دوست افغانستان بوده و خواهد بود.

 

آنند سهای نویسنده و سرمحرر روزنامه ایشین ایج بوده و در افغانستان نیز کار خبرنگاری داشته است. او در مورد وضعیت عمومی افغانستان و روابط این کشور با هند، تحقیقات کرده و مطالبی را در این مورد به نشر رسانده است.

 

در حالیکه رییس جمهور اشرف غنی در جریان تلاش های صلح روابط خود را با اسلام آباد نزدیک ساخته است، آقای سهای در پاسخ به این سوال که آیا نردیک کابل و اسلام آباد کدام فاصلهء را میان افغانستان و هند ایجاد خواهد کرد؟ گفت:

“روابط بین افغانستان وهند، نسبت به عرصهء سیاسی، در بخش های فرهنگی و تاریخی آن خیلی اهمیت دارد.”

 

اما آقای آنند سهای اضافه کرد که حتی از لحاظ سیاسی هم روابط این دو کشور خیلی قوی است.

 

آنند سهای می گوید، نزدیکی روابط بین کابل با اسلام آباد به هدف تامین صلح در افغانستان برای دهلی جدید قابل درک است.

 

وی می گوید:

 

“حکومت هند کاری را انجام نمی دهد که در روابط خود با افغانستان کدام تغییر آورد. هر حکومت مستقل صلاحیت دارد که برای رسیدن به اهداف گسترده اش از روش های جدید استفاده کند و این هدف در افغانستان، صلح است که ثبات و رفاه را در این کشور به دنبال داشته باشد. پس باید برایش اجازه داده شود که تلاش کند و باید تلاش کند. این نظریه غیر منطقی نبوده و امیدوارم که پاکستان پاسخ دهد. من نمی دانم که همان بخش از اردوی پاکستان که جنگجویان مسلح را در افغانستان حمایت می کند، تا کدام حد برای تغییر آماده خواهد بود. ولی آیا در آزمایش کردن کدام ضرری نهفته است؟”

 

آنند سهای اطمینان دارد که افغانستان روابط تاریخی خود با هند را متضرر نخواهد ساخت. او با اظهار اینکه هند برای افغانستان هنوزهم یک کشور مهم بوده و خواهد بود، گفت:

 

“مهمترین جانب روابط افغانستان و هند مردم عام در هردو کشور می باشد. آنها در مورد آن موقف که هردو کشور دارند، دارای احساس قوی تماس و تفاهم دوجانبه می باشند. اگر نظر خود را برایت بگویم، من تصور هم کرده نمی توانم که داکتر اشرف غنی در عرصه سیاسی کدام تغییر غیرمترقبه را به میان آورد. زیرا برای افغانستان مهم این است که با همهء همسایه گان خودزندگی صلح آمیز داشته باشد. در میان این همسایه گان یکی هم پاکستان است، دیگر چین و دیگری هم ایران، برعلاوه هند این ها هم همسایه گان مهم افغانستان اند.”

 

در طول چهارده سال گذشته با گرم و سرد شدن آوازه های صلح با مخالفین که پاکستان رقیب هند به حمایت از آنها متهم است، روابط میان کابل و اسلام آباد نیز گرم و سرد می شود. اما روابط افغانستان با هند چنانچه سفیر هند در کابل آقای امرسنها می گوید، تاریخی و همواره یکسان گرم بوده است.

 

با توجه به این نکته، توقع می رود که پس از ملاقات با مقامات و سخنرانی ها در دهلی جدید نه تنها وضعیت جدید روابط افغانستان با هند، بلکه با پاکستان که خاموشی ستراتیژیک به قول معروف رییس جمهور غنیبر آن سایه افگنده، روشن خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار