افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

آنسوی مرز اعتماد اینسوی مرز هراس

آنچه که نخبگان سیاسی و صاحبنظران نومیدانه بدنیال آن در سفر اشرف غنی به اسلام آباد می گردند و بر ریسمان فرسوده چنگ می اندازند؛ سالها است که مابین نخبگان سیاسی و مقام های پاکستانی حل و فصل شده است.

 

 

از هنگام لشکرکشی هزاران سرباز نیروهای ایتلاف بین المللی به خاک افغانستان در 2001 تاکنون یعنی در زمامداری 13 ساله حامد کرزی و 2 ماهه اشرف غنی، کابل و اسلام آباد 21 ایستگاه مشترک دوجانبه یا چندجانبه داشته اند که متاسفانه نتیجه ای جز توقف نداشته است.

 

اشرف غنی که سرسختانه و مجدانه برای اثبات جهتگیری های خلاف حکومت پیشین و پررنگ ساختن نقش تحول و اصلاحات در بحبوهه فساد حکومتی تلاش می کند اینک در بیست و یکمین ایستگاه کابل اسلام آباد برای تداوم بجای توقف می کوشد.

 

درحالی که اکثریت قریب به اتفاق روزنامه ها و رسانه های داخلی و خارجی افغانستان و پاکستان و البته غرب سرتیتر اخبار خود را به گزارش لحظه به لحظه از دیدارهای هیات بلندپایه افغانستانی در پاکستان اختصاص داده اند و در باره نتایج این گفتگوها گمانه زنی می کنند؛ در این سوی مرز…

 

در این سوی مرز دیورند که یکی از محورهای اصلی گفتگو و چانه زنی طرفین را شکل می دهد راکت باران هوایی بر خانه و کاشانه مردم ملکی ولسوالی ناری ولایت کنر و تاسیسات آن، نمایش مفتضحی از سقوط ته مانده اعتبار حکومت برای کشور همسایه را می نمایاند.

 

امیدواری به عقد قراردادهای کلان تجاری، کورسوی روزنه های اشتیاق و آرزو برای بهبود روابط و مناسبات سیاسی دو کشور و نیز روند نزولی ناآرامی ها در مرز بحران آفرین دیورند به تمامی در دل های نهادهای مدنی افغانستانی و بر زبان همتایان پاکستانی است.

 

به عبارتی دیگر، آنچه که نخبگان سیاسی و صاحبنظران این عرصه در کابل نومیدانه بدنیال آن در سفر اشرف غنی به اسلام آباد می گردند و بر ریسمان فرسوده چنگ می اندازند؛ سالها است که مابین نخبگان سیاسی و مقام های پاکستانی حل و فصل شده است بنابراین شهروندان پاکستانی همچنان یکصدا از نیات و اهداف حکومت مرکزی خود مطلع و محافظند اما در این سوی مرز بالعکس!

 

خرده گیری ها و انتقادات روا یا ناروا بر عقب نشینی، تاخت و تاز، سکون یا شتاب و هرگونه سکوت یا ادعای دولت وحدت ملی در افغانستان درحالی جریان دارد که هنوز هم اولویت سیاست داخلی بر سیاست خارجی بر مقامات ارگ نشین پوشیده است.

 

چه اگر موضع گیری های صریح و سریع حکومت و امنیت ملی در چین، ترکیه، عربستان و پاکستان به نحوی در هرات، بلخ، قندهار و کابل متجلی می شد؛ شاهد و شنونده بدبینی ها و نگرانی ها از سیر تعاملات افغانستان در دستگاه دیپلماسی منطقه ای و جهانی نبودیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار