افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 22 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

آموزگاران بلخ دست به اعتراض زدند…

اعتصاب

شماری از آموزگاران می‌گویند از شش ماه به اینسو است که حقوق‌شانرا دریافت نکرده‌اند از اینرو دست به اعتراض زده و برای درس دادن به صنف‌ها نمی‌روند.

به گزارش افغان تلکس به نقل از طلوع، محمدیونس، آموزگار گفت: سرنوشت ما معلوم نیست، معاش ما حواله نشده است، عایدات هم نداریم از این خاطر است که به درس دادن دل ما نمی‌شود.

فریداحمد، یک تن دیگر از این آموزگاران بیان داشت: وزارت معارف برای ما بگویند که آیا برای ما معاش می‌دهند یا خیر که ما بفهمیم یک کار دیگر را پیشه کنیم.

ناجیه، یک تن از آموزگاران این مکتب است که می‌گوید با مشکل اقتصادی روبرو است و با مادرش نان‌آوران پنج عضو خانواده‌شان استند.

این آموزگار نیز شش ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده است. او خیاطی هم می‌کند تا به گفته خودش گرسنه نمانند.

ناجیه، در یک خانه گِلی و محقر در جنوب مزارشریف زنده گی می‌کند، او گفت: شش ماه می‌شود استاد استم معاش اصلا نیست به همین خاطر استادان نمی‌آیند و خود ما هم مشکل اقتصادی داریم.

بر بنیاد اطلاعات مسئوولان این مکتب، در این لیسه بیش از چهار هزار دانش‌آموز در سه وقت مصروف آموزش‌اند. ۷۱ آموزگار رسمی و ۱۱ آموزگار قراردادی در این مکتب فعالیت می‌کنند.

خیرمحمد، سرمعلم مکتب تاکید می‌ورزد: معلمان خواهان معاش خود استند این مسلمانان مشکل دارند یک تعداد معلمین می‌گویند کرایه راه را ندارند که به مکتب بیایند.

صبغت‌الله مستقیم، سرپرست معارف بلخ نیز این مشکل را می‌پذیرد و می‌گوید بارها با وزارت معارف در میان گذاشته است تا حقوق آموگاران پرداخت شود که آنان به درسها حاضر شوند اما تا کنون به این مشکل توجه نشده است.

شماری از دانش‌آموزان یک مکتب در شهر مزارشریف از نبود آموزگاران در زمان ساعت‌های درسی شکایت دارند.

آنان می‌گویند به دلیل حاضر نشدن آموزگاران به درسها، روزانه یک تا دو ساعت درس می‌خوانند در حالی که بر بنیاد تقسیم اوقات باید هر روز شش ساعت درس بخوانند.

رمضان دانش‌آموز صنف دوازدهم مکتب خالقدادخان در جنوب شهر مزارشریف است، او که در صنف منتظر آمدن آموزگار خود بود، گفت: ما همه روزه می‌آئیم، استادان نیستند، ساعت‌های درسی ما حیف می‌شود.

میلاد، دانش‌آموز صنف هفتم این مکتب می‌گوید: ما هر روز که می‌آئیم دو ساعت درس می‌خوانیم بخاطری که استادان نیستند ما می‌خواهیم استادان بیایند تا درس خوبتر بخوانیم.

یک تن از مسئوولان این مکتب، مشکل یاد شده را می‌پذیرد اما می‌گوید به دلیل آنکه حقوق آموزگاران قراردادی پرداخت نشده است این مشکل بوجود آمده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار