افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 26 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

آموزش مهارت های مالداری به خانم های مالدار روستایی

وزارت زراعت افغانستان

 

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اخیراْ ورکشاپ آموزشی را جهت بلند بردن سطح آگاهی خانواده های مالدار روستایی در ولایت لوگر دایر کرده است.

در افغانستان خانم ها سهم بارز در نگهداری حیوانات دارند اما آنان با داشتن دانش اندک این شغل را بطور محلی به پیش میبرند و از آن عاید نا کافی بدست میآورند. برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم (CLAP) وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اخیراْ ورکشاپ آموزشی را جهت بلند بردن سطح آگاهی خانواده های مذکور در ولایت لوگر دایر نموده است.

بانو فیوزه باشنده قریه سید حسین مربوط پل علم ولایت لوگر که یکی از مستفید شونده گان ورکشاپ مالداری بوده است. وی میگوید که اکثراْ خانواده های مالدار در قریه مذکور بشمول خودش از پیشه مالداری با پرورش گاو های شیری امرار معیشت مینمایند. نامبرده میگوید که قبلاْ در مورد شیوه های پیشرفته مالداری مانند طریقه درست تهیه خوراکه گاو، مراقبت در برابر امراض مشترک میان انسان و حیوان، نقش القاح مصنوعی در اصلاح نسل گاو، افزایش شیر، حفظالصحه گاو، دوشیدن شیر با مراعت نمودن مسایل صحی و غیره مهارت های فنی آگاهی مناسب نداشه است. اما پس از اینکه صنف های آموزشی زنانه توسط برنامه انکشاف صنعت لبنیات وزارت زراعت، آبیاری ومالداری درقریه ایجاد شد، زمینه آموزش مهارت های مالداری از آموزگاران زن در قریه مساعد گردید که در بلند بردن سطح آگاهی زنان پیرامون موضوعات مذکور نقش مهم ایفا نموده است.

قابل یادآوریست که برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم در پهلوی آموزشهای مالداری بسته های شیردوشی که شامل چوکی، سطل، جالی، دستکش، ماسک وغیره می باشد را نیز به خانم های مالداری توزیع نموده است تا هنگام جمع آوری شیرطوریکه راهنمایی گردیده اند استفاده نمایند. با آموزش مالداری و دریافت بسته های شیروشی اکنون خانم های قریه مذکور میتوانند شیر گاو های خود را بطور مناسب جمع نمایند و به مرکز جمع آوری شیر در قریه شان انتقال دهند که قرار گفته خانم فیروزه وی روزانه به مقدار ۸ لیتر شیر را به مرکزجمع آوری شیر انتقال داده از آن مبلغ ۱۹۲ افغانی در روز و ۵۷۶۰ افغانی در ماه درامد دارد.

برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم (CLAP) یکی از برنامه های انکشافی وزارت زراعت، آبیاری و مالداریست که در ولایت های کابل، پروان و لوگر عملی میگردد و توسط صنوق بین المللی کمک به انکشاف زارعتی )FADI) تمویل میگردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار