افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکا کشت پنج ساله ی خود را درو می کند!

دو روز قبل ارتش آمريکا پس از آغاز حملات گسترده گروه طالبان در ولایت قندوز، چند فروند جنگنده ی نظامی خود را به شمال افغانستان اعزام کرد تا به تجاوزات و حملات شبه نظامیان طالبان به این ولایت پاسخ دهند، هرچند در تاکنون بمبارانی از سوی این جنگنده ها صورت نگرفته است.

 

طی سالهای گذشته بارها این مطلب مطرح شد که دست‌هاي مرموزي سعي دارند تا ناامني ها را به ولايات شمالي افغانستان منتقل كنند. شکی در این نیست که طی سالهای قبل ولایات شمال از جمله بلخ، قندوز و بغلان جزو ولایات آرام کشور بوده است ولی کم کم گزارشهایی مبنی بر حضور شبه نظامیان طالبان در بین نظامیان خارجی در این ولایات منتشر شد.

 

همان زمان آگاهان مسایل سیاسی و نظامی مدعی شدند که که طالبان نو ظهور در شمال کشور که قدرتشان نیز بسیار زیاد می باشد، از سوی برخی از اروپاییان سازماندهی می شوند هرچند هدف اصلی از این اتحاد آن زمان معلوم نشد.

 

این اتحاد بین طالبان و نظامیان خارجی در شمال افغانستان آنقدر واضح بود که صدای حامد کرزی نیز بلند شد و گفت: گزارشات موثقي از اداره هاي امنيتي كشور به دست ما رسيده كه چرخبالهای خارجي (هلیکوپتر)، شبه نظاميان طالبان را به ولايت‌هاي شمال افغانستان منتقل مي‌كنند.

 

حامد کرزی تصریح كرد: مدتی است که برای همگان سوال شده بود چگونه مناطق امن شمال به یکباره ناامن شده است، که بر اثر پیگیری های جدی به این نتیجه رسیدیم که طالبان را نیروهای خارجی به سمت شمال انتقال می دهند. وی افزود: ما اين موضوع را با جديت تعقيب مي‌كنیم تا مشخص شود كه كدام كشورها در ناامن ساختن شمال افغانستان دست دارند. دیگر فقط آن رسیده که ما دوست و دشمن خود را بهتر بشناسیم و بدانیم هدف از این برنامه های سازماندهی شده طولانی مدت چیست؟

 

هرچند کرزی دیگر هیچگاه در این رابطه ابراز نظر نکرد ولی پنج سال پیش (1389.2.9) پایگاه خبری فارن پالیسی در تحلیلی از اوضاع افغانستان نوشت زمانی كه هوا تاریك می‌شود، چرخبالهای آمریكایی، طالبان را از قندهار و هلمند به جایی مخفی در شمال افغانستان منتقل می‌كنند.

 

بعد از این افشاگری پنج سال این موضوع به فراموشی سپرده شد تا در ظاهر نیروهای آلمانی توانسته اند با همکاری قوای داخلی و مردم، امنیت نسبتاً خوبی را در ولایات شمالی کشور ایجاد نمایند، اما همچنان تلاش مرموزانه ای در جهت تخریب این اوضاع جریان داشته است.

 

انگلیس به حیث کشوری که در سه جنگ تاریخی از مردم افغانستان شکست سخت متحمل شده و در 13 سال گذشته هم نتوانسته بود امنیت قابل قبولی را در مناطق تحت تسلط خود در جنوب برقرار سازد و درعین حال متهم به گسترش کشت و قاچاق مواد مخدر، همکاری با مخالفان مسلح (طالبان) و حتی پرداخت حقوق به برخی از قوماندانان محلی آنها است، گویا حاضر نبود بپذیرد که کشور اروپایی دیگری توانسته در تعامل و همکاری با مردم یک منطقه، امنیت خوب و ثبات را برقرار ساخته و با این کار خود سابقه نیک برجا گذارد.

 

لذا بارها دیده شده که نظامیان انگلیسی طالبان محاصره شده را از میدان جنگ با چرخبال های نظامی فراری داده اند و در انتقال آنان به دیگر ولایات نیز کمک کرده اند.

 

سال گذشته نیز گزارشی منتشر شد که در آن، انتقال حداقل 90 تن از طالبان توسط سیستم تدارکاتی مورد حمایت انگلیس به مناطق شمالی را تایید کردند و علاوه نمود تعدادی از این طالبان در مناطقی جابجا شده اند که پیش از این در دسترس آنان نبوده که از آنجمله می توان به انتقال ملا اسد (باشنده قندهار) به همراه حدود 100 طالب دیگر اشاره کرد که بصورت تیم های 3 الی 7 نفره در ولایات بغلان، تخار، قندوز و بدخشان جابجا گردیده اند.

 

تمامی این موضوعات اثبات می کند که ناامنی هایی که امروز در شمال کشور از بلخ و بغلان گرفته تا تخار و قندوز همه ثمره ی همان همکاری های پنج ساله ی انگلیسی ها و آمریکاییها با شبه نظامیان طالبان است که آن زمان از انتقال طالبان با چرخبال به شمال شروع شده و هم اکنون با پشتیبانی تسلیحاتی و حمایت همه جانبه ادامه دارد.

 

و این است همان صداقت آمریکایی و انگلیسی که اشرف غنی به آن دلخوش کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار