- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آمریکا و داعش / اهداف آمریکا از ناامن نگه داشتن کشور ما چیست؟

شکی در این نیست که آمریکا در راس امپریالیزم جهانخوار و استعمارگران بزرگ تک محوری قرار دارد و لشکرکشی او به کشورما برای رسیدن به منافع اقتصادی بوده است و گرنه جوانان خود را قربانی نمی کرد.

 

بعضی ها می پرسند چرا می گویید آمریکا داعش را به افغانستان آورده و براساس سیاستهای کلان کاخ سفید باید عربستان و پاکستان تلاش کنند تا گروه جدیدی از تکفیری ها جایگزین طالبان شوند چون این کار باعث بدنامی آمریکا می شود که در کشوری که 14 سال حضور داشته هنوز امنیت نیامده است؟

 

در پاسخ به این بزرگواران تنها به یک مورد اشاره می کنیم تا بدانند که یکی از اهداف آمریکا (در جنبه اقتصادی و مالی) برای ناامن نگه داشتن کشور ما چیست؟

 

در زمان حکومت حامد کرزی رییس جمهور پیشین، آمریکایی ها معدن بزرگ لیتیوم افغانستان را کشف کرده و در اختیار گرفتند که جزو عناصر پرمصرف علوم کامپیوتری و فنون نظامی است.

 

سه سال پیش ارزش این معدن کشف شده، بالغ بر یک هزار میلیارد دالر اعلام شد که اگر بخش اندکی از درآمد ناشی از این معدن صرف امور افغانستان می گردید قطعا اوضاع بسیار بهتر از این بود و یا لااقل دولت وحدت ملی با خزانه ی خالی مواجه نمی گشت.

 

شکی در این نیست که آمریکا در راس امپریالیزم جهانخوار و استعمارگران بزرگ تک محوری قرار دارد و لشکرکشی او به کشورما برای رسیدن به منافع اقتصادی بوده است و گرنه جوانان خود را قربانی نمی کرد، سرش را مار نگزیده که از یک طرف، طالب را به وجود بیاورد و از سوی دیگر، آنها را دور کند هم اکنون دوباره حضور شان را پررنگ بسازد اما این بار در قالب گروه جدید و وحشی تری به نام داعش. این اهدافی است که از پیش تعیین شده و اکنون مرحله به مرحله اجرا می شود.

 

این در حالی است که در سیزده سال حکومت کرزی به این رو معادن ما به غارت برده شد بدون اینکه این اخبار توسط هیچ یک از رسانه ها بصورت جدی انعکاس یابد تا مردم با خبر شوند. در زمان روس ها 320 نوع معدن در کشور ما شناسایی شده بود اما آمار نشان می دهد که فقط 22 نوع معدن در افغانستان وجود دارد. پس 298 معدن دیگر کجا است؟

 

از جمله، معادن افشا شده که حتی بر سر آنها بین کشورهای غارتگر درگیری فیزیکی نیز بوقوع پیوسته است، یکی معدن اورانیوم هلمند و دیگری لیتیوم که در سه قمست جداگانه در کشور سروی شده و یک مورد آن به چینی ها به عنوان حق السکوت داده شده است.

 

استخراج گسترده اما بی سر و صدای معادن بکر افغانستان که وزارت خانه های اقتصاد، معدن و صنعت و منافع عامه در دولت پیشین را غرق رشوت و حق السکوت کرد را چه کسانی بصورت غیر اصولی بهره برداری کردند جز خارجی ها، متنفذین صاحب نام ، مسوولان پولیس و مخالفین مسلح؟!!

 

بی شک، استخراج غیرقانونی و خودسرانه معادنی که حق یکایک باشندگان و اتباع افغانستانی است با پول هایی که در جیب عده ای فرصت طلب، وابسته به حکومت ریخته می شوند ما را در آینده ای نه چندان دور به بحران فقر و قحطی همچون کشورهای آفریقایی می رساند.

 

زمانیکه تاریخ آمریکا و غرب را مطالعه نماییم، به سادگی به حقیقت خواهیم رسید که برای آمریکا و غرب، رسیدن به اهداف استراتژیک و اقتصادی، غارت منابع ملی سایر کشور ها و تسلط بر بازارها و مناطق سوق ‌الجیشی جهان ارزش حیاتی دارد که برای رسیدن به آن، ملت های فقیر را به خاک و خون می کشانند.

 

چور کردن دارایی های ملی بوسیله مشتی از وطن فروشان، بلاوقفه جریان دارد. مخصوصا در سالهای اخیر هرکدام برای قاپیدن عواید معادن کشور مسابقه دارند.

 

معادن گاز طبیعی، سنگ لاجورد، زغال سنگ، جیوه، آهن، یاقوت، نفت، سنگ مرمر، مس، پنبه نسوز، اورانیوم، طلا و بسیاری دیگر از این ثروتهای کلان ملی در سایه استخراج بی رویه و بی توجهی مسوولین دولت کابل بر باد رفت و اگر واقعا دولتمردان دولت وحدت ملی بر گفته ها و شعارهای تبلیغاتی خود پایبند بودند باید فکر اساسی در رابطه با این معادن انجام می دادند که با آمدن داعش و ناامنی های حاصل از آن، این فرصت به وجود نخواهد آمد.