- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آمریکا طالبان را به رسمیت شناخت!

[1]

وزارت خارجه افغانستان بدون ذکر دلیل اعلام کرد که سفیر خود در قطر را به کابل فرا می‌خواند و سطح روابط را به کاردار کاهش می‌دهد.

در بیانیه وزارت خارجه ضمن قدردانی از همکاری‌های دولت قطر در بازسازی افغانستان آمده است که جمهوری اسلامی افغانستان، بنا بر علائق و پیوند‌های برادرانه با دولت قطر، اهمیت فراوانی به مناسبات دو کشور قائل است اما با توجه به تحولات اخیر در افغانستان و منطقه، دولت تصمیم گرفته است تا “خالد احمد زکریا” سفیر خود در دوحه را به ‌منظور برخی مشورت‌ها، به مرکز فرا خواند.

این اعلامیه تصریح کرده است که مناسبات دیپلماتیک میان دو کشور از طریق سفارت افغانستان در دوحه در سطح کاردار موقت ادامه فعالیت خواهد داد.

این خبر در حالی منتشر شده است که روز چهارشنبه یک روزنامه هندی اعلام کرد: آمريکا براي فراهم کردن زمينه مذاکرات رسمی سازش غرب با طالبان، طرح گشودن دفتري براي این گروه در قطر تا پايان سال جاری را در دستور کار قرار داده است که بازگشایی این دفتر سیاسی در آخرین مراحل خود قرار دارد.

نشریه هندو چاپ دهلی نوشت: به گفته منابع دیپلماتیک هندی، این دفتر سیاسی اگرچه از امتیازات یک دفتر دیپلماتیک برخوردار است اما مصونیت رسمی یک دفتر سیاسی را دارا نمی‌باشد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که “طیب آقا” نماینده طالبان و منشی خصوصی سابق “ملا عمر” رهبر طالبان، به همراه “شهاب‌الدین دلاور” و “سهیل شاهین” از دیپلمات‌های سابق طالبان، هفته گذشته برای بررسی جزئیات مربوط به این دفتر با مقامات آمریکایی در قطر دیدار کردند.

يک مقام ارشد در دولت افغانستان نیز که خواسته است نامش فاش نشود، گفت: یعنی اینکه آمریکا سرخود و بدون مشوره با دولت افغانستان به افتتاح دفتر سیاسی برای طالبان در قطر اقدام کرده است و کابل ضمن داشتن رضایت از چنین امری، برای نشان دادن اعتراض خود به این اقدام یکطرفه، سفیرش را از دوحه به مرکز فراخوانده است. در واقع آمریکا با شرکای غربی خود بدون آن که دولت افغانستان را در جریان قرار داده باشند، اقدام به افتتاح دفتر طالبان در قطر کرده اند.

اخبار مربوط به تأسیس دفتر سیاسی طالبان در خارج از کشور اولین بار در ماه سپتامبر منتشر شد و استانبول یا قطر به عنوان کشورهای احتمالی برای تأسیس این دفتر پیشنهاد شدند، اما در نهایت کشور قطر به خاطر مجاورت با این منطقه و نیز وجود پایگاه هوایی آمریکا در آن به عنوان کشور هدف انتخاب شد.

نظر آگاهان مسائل سیاسی این است که با توجه به نزدیک شدن زمان خروج نهایی نیروهای ناتو از افغانستان و بی نتیجه ماندن جنگ، آمریکا چاره ای ندارد جز اینکه به گونه ای طالبان را مجبور به مصالحه و مذاکره کند که افتتاح این دفتر اولین قدم است. هرچند همگان منتظر چنین امری از سوی غرب بوده اند، زیرا رسمیت بخشیدن به طالبان از سوی آمریکا دیر یا زود داشت، اما سوخت و سوز نداشت چرا که طالبان زاییده واشنگتن و اسلام آباد برای پیشبرد اهداف و مقاصدشان هستند اما تا دیروز به شکل مخالف دولت ولی امروز به عنوان یک گروه صلح جو و وطن دوست.

جالب اینجاست که با وجود اینکه آمریکا و آلمان بصورت یکجانبه تصمیم به افتتاح دفتر سیاسی برای طالبان گرفته اند، مقامات ارگ ریاست جمهوری از این اقدام آمریکا استقبال نموده اند و گفته اند احضار سفیر بیشتر برای مشوره است نه اعتراض.

این یعنی اینکه اگر آمریکا هر اقدامی انجام دهد، ولو این اقدام مشروعیت دادن به گروه مخالف دولت یعنی طالبان باشد، صاحب اختیار و صاحب اجازه است و حکومت افغانستان به خود اجازه نمی دهد که در اموری که به او مربوط نیست و در حیطه اختیار دولت افغانستان نمی باشد، دخالت کند!

به هر حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم این بار غربیها برای مردم و ملت ما چه آشی پخته اند.