افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکا در افغانستان به دنبال منافع خودش است

درست چند ماه قبل از پایان ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان آتش جنگ در کشور برافروخته تر می شود و جان انسانهای بسیاری را می گیرد. این در حالی است که ناتو ماموریت خود را در افغانستان موفقیت آمیز قلمداد می کند. طبق اهداف و وعده های نیروهای خارجی، آیا ترورزیم در افغانستان از بین رفته است و کشور در امنیت به سر می برد؟ آیا مواد مخدر ریشه کن شده و دیگر جایگاه کشت در افغانستان ندارد؟

 

حبیبه دانش عضو مجلس نمایندگان در باره نقش ناتو در کشور گفت: خارجی هایی که به افغانستان آمدند به خاطر علاقمندی به ما نیامدند آنها به خاطر پیاده کردن استراتژی های خودشان به اینجا آمدند اما ما باید همراه پیشرفت اهداف استراتژیک آنها در افغانستان، اهداف خود را نیز پیش می بردیم و منافع کشور را درنظر می گرفتیم.

 

وی از عدم مسوولیت پذیری آمریکا و ناتو سخن به میان آورده افزود: آمریکا امروز می گوید که مخالفان مسلح افغانستان دیگر دشمنان ما نیستند در حالیکه تا چندی قبل به بهانه از بین بردن آنها به افغانستان آمده بود. حال افغانستان در حال تبدیل شدن به مرکز تروریسم است. ارزش های حقوق بشری در افغانستان در حال از هم پاشیدن است. رنج آورتر این است که نیروهای ناتو وقتی از افغانستان خارج می شود تجهیزات و تسلیحات خود را به اوکراین می دهد. عدم مسوولیت ناتو در قبال افغانستان و اعلام پایان ماموریت آنها در اینجا، خود نوعی در تنگنا قرار دادن افغانستان است. افغانستان در حال حاضر نیروهای هوایی ندارد، نیروهای زمینی تجهیزات لازم ندارد. ما در مقابل کسی درجنگ با دستان خالی هستیم که امروز جنگ با آنها را جنگ سوم جهانی می خوانند.

 

دانش، از جمله علت ها در عدم امنیت افغانستان را اینگونه بیان می کند: همانطور که در افغانستان هر کدام از دولتمداران یک تعریف متفاوت از دیگری درباره تروریزم و دشمن دارند، در آمریکا هم وزارت دفاع یک تعریف و برخورد و در کاخ سفید تعریف و برخورد دیگری دارد. این تناقض ها یک سری ابهامات را در کشور به وجود می آورد. در افغانستان تعریف مشخصی از تروریزم وجود ندارد و موضع آمریکا هم در قبال افغانستان مشخص نیست و تناقض زیادی وجود دارد. به همین خاطر کشورهایی مثل پاکستان وایران از این موضوع استفاده می کنند و باعث ناامنی هایی در کشور می شوند.

این مسایل باعث عدم امنیت در کشور می شود. عدم امنیت هم باعث ضررهای اقتصادی شده و نه تاجران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی جرات سرمایه گذاری در اینجا را ندارند.

 

این نماینده مجلس در ادامه عوامل ناامنی کشور عنوان کرد: ما از لحاظ ژیوپولتیکی و ژیواستراتژیکی در منطقه حساسی قرار داریم ولی فراموش نکنیم کمپ خیز غرب در پاکستان در اساس در پاکستان بوده است نه در افغانستان. مرکزشان آنجا بوده است تا کمپ سوسیالیسم را از بین ببرند. آمریکا چند پایگاه نظامی در پاکستان دارد و پاکستان از این لحاظ یک کشور تولیدی است و هیچ وقت در تقابل پاکستان با افغانستان، پاکستان را دستی ضعیف نمی بیند. بنابراین کشورهای دوست و قدرتمند نسبت به افغانستان دید چندگانه دارند یعنی دید ترجیحی پاکستان نسبت به افغانستان دارند. تروریسم و مواد مخدر عوامل مهمی هستند که هر روز در افغانستان رشد می کنند و در این مورد نه پاکستان، نه انگلستان و نه آمریکا موضع گیری مشخصی نداشته اند.در این میان تنها افغانستان است که در آتش جنگ می سوزد.

 

این نماینده، در ارتباط با ادعای نیروهای خارجی مبنی بر ضعیف شدن القاعده گفت: هرگز بر این عقیده نیستم که القاعده ضعیف شده است. به خاطر اینکه اگر اسامه از بین رفته است مکتب اسامه هنوز هست. راهکردها، برنامه ها و پالسی های آنها هنوز زنده است. آنها یک مکتب هستند و این مکتب را همه آنها می توانند پیش ببرند. آنها باید به طور اساسی از بین می رفتند که این کار نشده است.

 

وی از همسایه شرقی انتقاد کرده اضافه کرد: ما باید امیدوار باشیم که بعد از 2015 افغانستان دارای ثبات شود، تازمانی که استخبارات کشورهای همسایه منافع استراتژیکی شان که عبارت است از آب کنر، خط دیورند، آب هلمند، این موارد تا یک طرفه و حل نشود ما انگشت افگار هستیم و از انگشت افگار ما کشورهای همسایه استفاده می کنند.

 

دانش در پایان گفت: افغانستان نیازمند یک روابط دیپلماسی خوب با کشورهای همسایه و خصوصاً جامعه ی جهانی است. در گذشته به دلیل ضعف روابط دیپلماتیک این فرصت را از دست دادیم. نیروهای خارجی در افغانستان هم به خاطر ما نیامدند به دنبال منافع و استراتژی خودشان بودند. آنها به تازگی اوکراین را جایگزین افغانستان پیدا کرده اند که باید خود را به آن نزدیک کنند. آمریکا تا چندی قبل مجبور بود خود را به افغانستان نزدیک کند. حالا می خواهند در این قسمت جنگ، پای چین را به میان بیاورند چون چین قدرت بزرگ اقتصادی است که آمریکا از آن ترسیده است. روس هم مثل گذشته ضعیف نیست. روس امروز روسی قدرتمنداست. آمریکا به خاطر اینکه بتواند پای روس و چین را در افغانستان بکشاند و آسیا را به خطر بیندازد روابطش را با اوکراین بهبود بخشیده و به آنها کمک نظامی می کند. بین مغرب و مشرق روابطی رقابتی وجود دارد حرف بر سر این است که آنها بی دلیل به افغانستان نیامدند و به خاطر منافع خود آمدند ما در خدمت آنها بودیم و به آنها پایگاه دادیم باید منافع استراتژیکی ما را هم در نظر بگیرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار