افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 29 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

آمریکا درقبال افغانستان به فراموشی رفته است!

 

دیلی تایمز: تا سیاست امریکا در افغانستان مشخص نشود، ناآرامی‌ها ادامه می‌یابد…

 

براساس گزارشات رسیده، پس ازاعلام شروع رسمی حملات بهاری توسط طالبان، موج جدیدی از خشونت یخَنگیر افغانستان شده است.

 

در یکی از آخرین حملات طالبان، انفجار یک موتر بم گذاری شده ضمن هدف قرار دادن جمعی از نیروهای امنیتی، به کشته شدن 13 نفر در شهر خوست انجامید.

 

یکی دیگر از حملات اخیر طالبان به یک پایگاه نظامی در ولایت کندهار نیز دست‌کم 15 کشته بر جای گذاشت. این در حالی است که 5 تن دیگر نیز در حمله‌ منطقه شاه ولی کوت زخم برداشتند.

 

تمامی این حملات با اولین سفر بین‌المللی دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا به خاورمیانه و اروپا همزمان شد. تروریزم محور اصلی دیدارها بود.

 

با وجود بیش از 16 سال حضور در افغانستان و کشته شدن صدها نفر در چند هفته گذشته در افغانستان، ترمپ به ندرت درباره مشکلات افغانستان سخن گفته است.

 

در حالی که امریکا و دیگر اعضای ناتو در حال بررسی اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان برای حمایت از نیروهای امنیتی کشور هستند، موضع سخت‌گیرانه ترمپ علیه دیگر اعضای ناتو مشکلات کشور را افزایش می‌دهد.

 

ترمپ از دیگر اعضای ناتو درخواست کرده تا مصارف دفاعی خود را افزایش دهند. علاوه بر این نیز نبود رویکرد روشن و کلی واشینگتن درباره افغانستان نیز بر مشکلات کشور می‌افزاید.

 

اگرچه روسیه و چین تلاش می‌کنند تا خلا موجود را با ایجاد مذاکرات بین طالبان و کشورهای منطقه پر کنند، ولی با وجود این تلاش‌ها پیشرفتی حاصل نشده است، خاصتاً اینکه امریکا از حضور در این مذاکرات خودداری کرده است.

 

از زمان اعلام خروج نیروهای ناتو در سال 2014، سیاست امریکا در قبال افغانستان در وضعیت نامعلومی قرار دارد. ادامه خشونت و حملات طالبان و همچنین موضع نامشخص امریکا در مذاکرات، اجازه موفقیت به تلاش‌ها برای ایجاد صلح افغانستان را نداده است.

 

خشونت سال‌هاست در کشورمان وجود دارد و تمام گروه‌های ذینفع در افغانستان آگاهی دارند که نیروهای افغان به تنهایی آماده گی کافی برای مقابله با طالبان را ندارند. علاوه بر این پیامد خروج جزئی و آموزش نیروهای افغان توسط نیروهای امریکایی نیز به بهبود این وضعیت کمکی نکرده است.

 

بنابراین امریکا که بنظر می‌رسد در قبال افغانستان به فراموشی رفته است، باید از این فراموشی خارج شده و این حقیقت را قبول کند که بدون روشن کردن موضع خود در افغانستان، قادر نخواهد بود پیشرفتی در وضعیت کنونی کشور ایجاد کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار