افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

آمریکا تمام تجهیزات نظامی ما را از بین برد

در حالی که روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیرو های خارجی به نیرو های افغانستان به مراحل نهایی خود نزدیک میشود یکی از فرماندهان نظامی امریکایی ادعا کردکه: افغانستان صرف یک در صد توانایی فعالیت های مستقلانه را دارد
اقای صالح محمد ریگستانی عضو پیشین مجلس نمایندگان در برنامه کنکاش و در جواب به سوال مجری برنامه که چرا امریکا تصمیم گرفته نیروهای مشورتی به افغانستان بفرستد گفت : از زمانیکه نیروهای خارجی مصروف ساخت و ساز در افغانستان هستند در هر بخش، این اعضای مشورتی وجود دارد و چون میخواهد نقش خود را در افغانستان کم بکند این گروه را به عنوان گروه تربیتی میفرستند.

در جواب به این سوال که ایا این گروه موثر خواهند بود در تربیت نیروهای افغان یا نه گفت : تا سال 2014 من زیاد معتقد نیستم اما در باره اردوی افغانستان باید بگویم افغانستان دارای 7 گروه اردو است، شش گروه پیاده یک گروه هوایی و اگر برای بالا بردن نیروهای داخلی امده باشند باید شش موضوع را در نظر بگیرند، کمیت، مهارتها، اکمالات، تجهیزات، قدرت رزمی، سوق اداره و انگیزه اینها قابل بحث هستند.
در مجموع ما با جامعه جهانی در حال ساختن یک دیوار هستیم و این دیوار تا به حال تکمیل نشده، قرار بود اردوی افغانستان 300 هزار تا 400 هزار نفر باشد اما الان ناتو این مقدار را به 270 هزار کاهش داده است، به دلیل کمبود بودجه.
تجهیز اتنظامی ما خیلی ضعیف است و ما فعلا مطلقا نیروهای هوایی راکتی و توپ خانه و… نداریم و همچنان زرهی و حدودا در این ده سال هیچ کاری صورت نگرفته و وقتی نیروهای خارجی میگویند نیروهای افغان یک درصد توانمندی عملیات مستقلانه را دارند، در حقیقت اعتراف به این دارند که انها در این ده سال کاری اشان موفق نبودند با مصرف میلیاردها دالر .

اقای ریگستانی در جواب به اینکه توانایی نیروهای افغان را چگونه می بیند گفت : ما یک اردوی170 هزار نفری داریم و این بزرگترین دستاورد ماست. گرچه کمبود دارد ولی امیدوار کننده است. تعداد شهادت و تلفات نشان دهنده این فعالیت انهاست.

اقای ریگستانی در جواب به اینکه نیرو های افغان در صف اول جنگ نیستند گفت : این یک دروغ محض است، اگر این طور است پس این همه شهادت و تلفات از کجا می اید؟
شاید منظور انها عملیات شبانه بوده که در انها هم نیروهای ما کم و بیش دخالت دارند.

اقای ریگستانی افزود که وقتی نیروهای امریکایی وارد افغانستان شدند تمام تجهیزات و امکانات نظامی را از بین بردند و اقای کرزی هم سکوت اختیار کرد. در صورتی که هیچکس حق ندارد با امکانات نظامی کشوری این کار را بکند، اینکار را کرد تا ما تجهیزات بیشتر از تجهیزات پاکستان نداشته باشیم و تهدیدی برای پاکستان نباشیم، که ما امروزه به ان امکانات و تجهیزات بسیار نیاز داریم و چوب این اشتباه جامعه جهانی را امروز ملت و حکومت افغانستان میخورد.

اقای ریگستانی در پاسخ به این سوال که حضور نیروهای خارجی بعد از سال 2014 چقدر امنیت را تامین خواهد کرد گفت؟
طالبان چه قبل چه بعد از سال 2014 به هر دو عملیات شان ادامه خواهند داد، یعنی هم عملیات انتحاری و هم جبهات جنگ، و انتحاری در هیچ کشوری باعث سقوط حکومت نشده و در افغانستان هم نمیشود، فقط میماند جنگ های جبهاتی که انقدر ادامه پیدا میکند تا طالبان خسته شوند و به دنبال مذاکره واقعی باشند نه مذاکره استخباراتی .

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار