افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکا به وجود آورنده داعش است

شنیده می شود که داعش به تازگی در افغانستان جای پا باز کرده است، بسیاری ازفرماندهان طالبان در روزهای گذشته بیعت خود را با طالبان اعلام نموده اند. سخنان ابوبکر بغدادی نشان می دهد که این گروه به بیعت طالبان هم توجهی ندارد. ابوبکر بغدادی گفته ملاعمر یک جنگسالار بی سواد و نادان است و ارزشی برای روحانیت و سیاست ندارد. ماهیت این گروه ها هرچه باشد فقط یک وجه مشترک در افغانستان دارد، سربازگیری ساده و آسان و جای پا باز کردن ساده تر از آن. اما چرا افغانستان تبدیل به لابراتوار گروه های تروریستی شده است؟

 

امان الله پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: داعش پدیده ای تازه است و نمی شود بحث عمیقی روی آن کرد.

داعش طالب و دیگر گروه های افراطی، بعد از سقوط امپراطوری روس ها به سادگی به وجود نیامدند. در سطح جامعه جهانی فقط حلقاتی خاصی آن را به وجود نیاورده اند.

 

این عضو مجلس نمایندگان، آمریکا و غرب را پدید آورنده گروه های تروریستی از جمله داعش دانسته افزود: همانطور که آمریکایی ها طالبان را به وجود آوردند تا در راستای بعضی اهداف شان کار کنند، داعش هم می تواند از گروه هایی باشد که آمریکا به وجود آورده است. برای اینکه بتواند به وسیله آن کشورهای خورد و کوچک مثل سوریه و عراق و شام را بکوبد تا به قدرت هایی خطرساز در منطقه تبدیل نشوند.

 

پیمان، دست داشتن برخی حلقات غربی در ایجاد و پشتیبانی گروه های تروریستی تایید کرده علت این کار چنین به بررسی می گیرد: بعضی حلقات در جامعه جهانی خود در ایجاد گروه های داعش و گروه های اینچنینی دست دارند. افغانستان از نقاطی بود که آمریکایی ها از آن تشویش داشتند. امنیت افغانستان به منافع بیشتر آمریکایی ها در سطح منطقه بستگی دارد.

 

وی آمریکا را ملزم دانست که از افغانستان در برابر نیروهای داعشی دفاع نماید و با قطع کمک ها باعث تضعیف نیروهای افغان نشود و افزود: اگر امروز آمریکایی ها نفت اردوی افغانستان را قطع کند، دیگر اردویی وجود ندارد. داعش آهسته آهسته در کشور سربازگیری می کند. سربازگیری آنها از نیروهای طالب است. داعش به تدریج در حکومت هم شاخه های خود را می گستراند، چرا که نماینده های شان که طالبان اند که در حکومت هستند.

 

جناب پیمان، با وجودی که باور دارد آمریکا و غرب پدید آورند طالبان و داعش هستند، اما هنوز چشم امید به آنان دارد تا به تقویت نظامیان افغانستانی بپردازند: ما باید بار دیگر با آمریکایی ها به طور واضح صحبت کنیم. آمریکا باید بار دیگر به مردم افغانستان برای پیمانی که امضا کرده است، تعهد بدهد. نظام افغانستان هم برای مردم افغانستان این اطمینان را بدهد که آمادگی برای رویارویی با داعش دارد. آمریکا باید این تعهد را بدهد که نیروهای افغانستان را حداقل از لحاظ مالی و نظامی تامین کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار