افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 10 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

آمریکا به نور چشمی خود هم رحم نمی کند

زلمی خلیل زاد در یک سال گذشته وظیفه داشت تا اولا روند امضای پیمان امنیتی میان کابل- واشنگتن را سرعت بخشد و ثانیا ماجرای انتخابات ریاست جمهوری را آنگونه که کاخ سفید می خواهد پیش ببرد ولی در هر دو وظیفه ی اخیرش با ناکامی مواجه شد و اکنون مستحق تنبیه از سوی ارباب خود می باشد.

 روز گشته یک دادستان اتریشی در گفتگو با آسوشیتدپرس مدعی شد که محترم زلمی خلیل‌زاد (مغز متفکر آمریکا در افغانستانت) به اتهام پولشویی حدود 1.4 میلیون دالر تحت بازجویی قرار گرفته است.

ظاهرا ماجرای از این قرار است که جناب خلیل زاد متهم به این شده که 1.4 میلیون دالر را به صورت غیرقانونی به حساب همسرش واریز کرده است که این پول مربوط به فعالیت‌های خلیل‌زاد با شرکت‌های عراقی و اماراتی بوده است و وی اکنون باید درباره این فساد مالی پاسخگو باشد.

در درجه ی اول با خواندن این مطلب هر شخصی گمان می کند که سیستم مالی آمریکا چقدر دقیق و با حساب و کتاب است و درباره تخلفات مالی بین افراد هیچ تفاوتی قایل نیست. اما واقعیت در پشت پرده چیز دیگری است. تمام کسانی که زلمی خلیل زاد را می شناسند به خوبی می دانند که یک و نیم میلیون دالر برای وی پولی محسوب نمی شود که بخواهد آن را از سیستم مالی غربیها پنهان کند، آن هم با شناختی که وی از اربابان غربی خود دارد. پس قطعا ماجرای دیگری در پشت پرده در جریان است که به نوعی قصد گوشمالی دادن و تنبیه وی را دارند

برای درک بیشتر این موضوع بیاییم نگاهی بیندازیم به سابقه جناب زلمی خلیل زاد تا سپس به اصل ماجرا بهتر پی ببریم: وی متولد افغانستان و از قوم پشتون می باشد. در جوانی به عنوان دانشجو به آمریکا مهاجرت کرد و بعدا شهروند این کشور شد. خلیل‌زاد اولین آمریکایی افغانستانی الاصل و شاید اولین مسلمانی باشد که در پله‌های قدرت آمریکا به قلب دستگاه حاکمه آن کشور راه یافته‌است.

وی به آرامی بعنوان یکی از طراحان برنامه بلند پروازنه تغییر منظر سیاسی خلیج فارس و آسیای مرکزی شاخص شد. پیشرفت خلیل‌زاد تا اندازه‌ای با نقش او در سالهای ۱۹۸۰ و اوایل سالهای ۱۹۹۰ میلادی به عنوان مشاور عمده وزارت خارجه و پنتاگون در جنگ ضد شوروی در افغانستان و مسایل منطقه بستگی داشت. سالهای ۱۹۹۰ و در دوران حکومت بیل کلینتون، این خلیل‌زاد بود که با تهیه سندی به نام کتاب سفید درباره افغانستان خواستار دخالت مجدد آمریکا برای تغییر وضع در افغانستان شد.

زلمی خلیل‌زاد پس از حملات ۱۱ سپتامبر و سقوط رژیم طالبان مهم‌ترین چهره دولت آمریکا در سیاستهای آن کشور در ارتباط با افغانستان بوده و بعنوان فرستاده ویژه آمریکا در کشور ما خدمت کرده‌است. وی موضع سختی در قبال بقایای جنبش طالبان در افغانستان اتخاذ کرد و در آخرین سمت خود به عنوان سفیر آمریکا در افغانستان نقشی کلیدی در تحکیم دولت حامد کرزی بازی کرد. خلیل‌زاد در ۲۱ جون ۲۰۰۵ کارش را بعنوان سفیر آمریکا در عراق آغاز کرد. در ۱۲ فبروری ۲۰۰۷، کاخ سفید وی را بعنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد تعیین کرد.

بر این اساس چگونه می توان قبول کرد کسی که قریب به نیم قرن در خدمت اهداف جهانی و منطقه ای آمریکا بوده و در این میان صدها نفر را در پست های مختلف جابجا کرده باشد، اکنون بخواهد با مبلغ ناچیزی آبرو و اعتبار خود را زیر سوال ببرد؟

حال باید ببینیم علت اینکه غربیها می خواهند زلمی خلیل زاد را تنبیه کنند چیست؟ وی در یک سال گذشته با بازگشت به کشور وظیفه داشت تا اولا روند امضای پیمان امنیتی میان کابل- واشنگتن را سرعت بخشد و ثانیا ماجرای انتخابات ریاست جمهوری را آنگونه که کاخ سفید می خواهد پیش ببرد ولی در هر دو وظیفه ی اخیر خود با ناکامی مواجه شد و اکنون مستحق تنبیه از سوی ارباب خود می باشد.

این سیاست آمریکا است که هرکس را که در انجام وظایف خود کوتاهی کند و نتواند آنچه به وی محول شده را به نحو احسنت انجام دهد، مورد تنبیه قرار می دهد حتی اگر وی نور چشمی اش مثل زلمی خلیل زاد باشد. خلیل زاد نتوانست با لابی قدرتمندی که در کابل دارد، کرزی را قانع سازد که پیمان امنیتی را امضا کند. وی حتی موفق نشد نامزد مورد نظر غرب را به ریاست جمهوری برساند و به نوعی با این عملکردش اعتبار کاخ سفید را بطور جدی زیر سوال برد.

به همین دلیل هم وی باید از هم اکنون منتظر اتفاقات بسیار بدتری از اتهام به پولشویی و فساد مالی باشد، مگر اینکه خود را هرچه سریعتر برای تغییر این روند مهیا سازد و خواسته های کاخ سفید را بهترین نحو یکبار دیگر عملی سازد. تنها در این صورت است که آمریکا از تهدید وی دست برخواهد داشت و اعتماد سابقش را به وی اعطا خواهد کرد.

به هر حال عاقبت کسانی که با پیلان رفاقت می کنند، غیر از این هم نخواهد بود!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار