افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

آمریکا به دنبال منافع خودش، نه تامین امنیت ما

حضور نیروهای خارجی در افغانستان براساس اهدافی بوده که خودشان داشته اند. کارهایی که آنها کرده اند براساس منافع خودشان بوده است.

 

رییس جمهور و رییس اجرایی در راس یک هیات بلند رتبه حکومت افغانستان به اروپا نرفته اند. هیات افغانستان در حالی در نشست لندن اشتراک می کند که دیگر برای حضور ناتو در افغانستان یک چارچوب قانونی بخشیده شده است. موضوع دیگر اینکه از امروز فقط 27 روز دیگر به پایان ماموریت رسمی ناتو در افغانستان باقی مانده است. پس از این نقش ناتو در افغانستان حمایت مالی، تجهیز نیروهای امنیتی و آموزش خواهد بود. حال این سوال مطرح می شود، با اینکه گفته می شود طی 13 سال یاری جهان هنوز هم نیروهای امنیتی جهان به گونه ای باید و شاید تجهیز نیست. کمکهای بعد از اینِ ناتو چقدر می تواند نیروهای امنیتی را در افغانستان تجهیز بسازد؟

 

صادقی زاده نیلی عضو مجلس نمایندگان در برنامه ی «صد روز پس از تحلیف» گفت: اگر بخواهیم پیمان ناتو را در سیزده سال بررسی کنیم، در چند عرصه باید آن را مورد ارزیابی قرار دهیم. مهمترین عرصه عرصه ی نظامی است. به خاطر این که پیمان ناتو برای ایجاد ثبات، امنیت و مبارزه با تروریزم داخل افغانستان آمده بود. آنها به وعده هایی که داده بودند، عمل نکردند. در حال حاضر ما ثبات و امنیت در کشور نداریم. تروریستها، رهبران آنها و پناهگاههای تروریستها از بین نرفته اند. نه تنها افغانستان بلکه پاکستان نیز در آتش نا امنی این تروریستها می سوزند.

 

وی راجع به کمک های اقتصادی غرب افزود: موضوع دیگری که سرلوحه ی کار آنها قرار داشت، کمکهای اقتصادی و ثبات اقتصادی در افغانستان بود، پولهایی را که در این راستا مصرف کرده اند، به موفقیت نرسیده است. آمریکا که عضو پیمان ناتو است، مدعی است که 104 میلیارد دالر در افغانستان مصرف کرده است اما نتیجه ی عملی آن را دربین مردم افغانستان می بینیم که تغییر مثبتی حاصل نشده است و این موضوع در این انتخابات به وضوح پیدا بود. انتخابات به درازا کشیده شد، در نتیجه ی آن حکومت ما حتی قادر به دادن معاش مامورین عادیش نشد و به تاخیر افتاد. اقتصاد افغانستان در وضعیت بسیار بدی قرار گرفت، دراین عرصه هم ادعای آنها را نمی توان موفق ارزیابی کرد. موضوع سوم موضوع حکومتداری و موفقیت دموکراسی و ایجاد دموکراسی است. در این عرصه می توان گفت که کارهایی انجام شده است. در افغانستان سه قوه به وجود آمده و کشور دارای قانون اساسی و دارای نظام انتخاباتی شده که توسط آرای مردم افغانستان انتخاب شده است. شرایط فعلی کشور در این عرصه مرهون همکاری های آنها است.

 

نیلی با توجه به نا امنی های اخیر اظهار داشت: درست است که در حال حاضر پایگاههای تروریستها از افغانستان به خاک پاکستان رفته اند ولی حملات تروریستی از زمان اول سقوط طالبان در افغانستان بیشتر شده است. در حال حاضر میانگین تلفات بین 30 تا 40 نفر در روز است. در این دو روز میانگین تلفات بالاتر هم رفته است. در افغانستان امنیت نیامده است. در سال اولی که طالبان سقوط کرده بودند، می توانستیم به آسانی به قندهار و هرات برویم ولی در حال حاضر کسی چنین جراتی را ندارد. حتی بیرون رفتن از کابل به آسانی انجام نمی شود.

 

این نماینده مجلس در باره عدم تعهد خارجی ها به دعده های شان عنوان کرد: یکی از تعهدات خارجی ها تجهیز نیروهای نظامی بود تا اینها بتوانند بر پای خود بایستند و از موجودیت افغانستان دفاع کنند، آیا واقعا نیروهای نظامی ما به جایی رسیده اند؟ در مقابل جنگهای تروریستی و در جنگ هایی که داخل افغانستان وجود داشت، نیروهای نظامی ما ایثارگری های بسیاری کردند ولی از نظر تجهیز و امکانات ضعیف بودند و هستند. مثلا ما برای فعلاً نیروی هوایی نداریم که بخشی از ضروریات کار است. پس حضور سیزده ساله هیچ دردی از ما دوا نکرده است.

 

وی از خوشبینی مردم در روز های اول به خارجی ها گفت: تصور ما از حضور نیروهای خارجی این بود که برای چیزهایی آمده اند که شعار می داند، آن هم به خاطر مردم افغانستان. برای مردم افغانستان حکومت بسازند، اقتصاد افغانستان را سرپا کنند، نیروهای امنیتی افغانستان را سرپا کنند، خانه را آباد کنند و تحویل ما بدهند و بروند اما نه، حضور نیروهای خارجی در افغانستان براساس اهدافی بوده که خودشان داشته اند. کارهایی که آنها کرده اند براساس منافع خودشان بوده است. افغانستان از نظر سوق الجیشی و سیاسی در موقعیت جغرافیایی قرار دارد که همیشه خارجی ها در پی تسلط بر این کشور بوده اند و این تنها مختص به غرب نیست. شوروی هم دنبال این قضیه بوده است. مرکز این دو ابر قدرت افغانستان بوده است. آمریکا هم درصدد حضور در اینجا است. موضوع دوم تامین امنیت بود. تصور بر این است که پیمان امنیتی را امضا کنیم تا وضعیت امنیت افغانستان خوب شود. با توجه به اینکه دو ماه از امضای پیمان امنیتی می گذرد، میزان امنیت بسیار پایین آمده است. وقتی دو ماه و یکسال تاثیر نداشته باشد پس چرا آن را امضا کنیم؟

 

صادقی زاده نیلی خاطر نشان کرد: اوباما یکسال دیگر ماموریت نیروهای جنگی خود را در افغانستان تمدید کرد و این بر خلاف پیمانی است که ما تصویب کردیم و آن را مشاور امنیت ملی ما امضا کرد. اگر این خواست حکومت افغانستان بود آن را اعلام می کرد. امیدوار هستیم که نیروهای امنیتی و نظامی ما تجهیز شوند. بخشی از تجهیز، نیروی هوایی است که ما دارای نیرویی هوایی شویم و بتوانیم از حدود افغانستان دفاع کنیم.

 

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که اگر حضور ناتو در افغانستان منجر به صلح و ثبات نشود، برای چه آمده اند؟ عنوان کرد: حضور آمریکایی ها در افغانستان وقتی قابل توجیه است که در اینجا بحران ادامه داشته باشد. اگر در اینجا امنیت و صلح و ثبات بیاید، دیگر ضرورت به حضور آنها نداریم. غربی ها هیچ وقت افغانستان را به جایی نمی رسانند که یک کشور قوی شود. بت توجه به آن روحیه ی بیگانه ستیزی و استقلال طلبی که مردم افغانستان دارند، آمریکایی ها کشور را کشوری قوی و قدرتمند نمی سازد. چرا که اگر قوی شود، برای آنها ایجاد مشکل می کند. غربی ها در پی حضور خود در تمام منطقه هستند. داعش و القاعده به وجود آمده ی دست غربی هاست. اسراییل به وجود آمده ی دست غربی هاست. آنها با اسلام مقابله می کنند و اگر تفکر و اندیشه ناب اسلامی در اختیار دنیا قرار بگیرد، دیگر نمی توانند بر دنیا تسلط داشته باشند. آنها می خواهند چهره ی اسلام را به دنیا به نام ترور، وحشت، انفجار، کشتن، خرابی و ویرانی نشان دهند.

 

نیلی در رابطه با نشست لندن تصریح کرد: متاسفانه کشور ما با دست خالی به نشست لندن رفته است کار خانگی که در این دو ماه باید انجام می دادند انجام ندادند، کابینه باید ایجاد می شد. در مبارزه با فساد باید به موقعیتی می رسید که متاسفانه به هیچ جایگاهی در این موضوع نرسید. جلسه ی لندن در امتداد نشست هایی است که سالها برگزار شده، آنها تعهدات خود را دارند، امیدوار هستم دو رهبر بروند و دنیا را نسبت به تعهداتی که دارند مجبور به انجام کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار