افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 15 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکا به داعش راه کسب ثروت و قدرت می آموزد

براساس گزارش هایی که وزارت داخله منتشر کرده اوضاع امنیتی کشور متاسفانه در وضع بدی قرار دارد و بنا به گفته ی جناب نورالحق علومی وزیر داخله ی حکومت وحدت ملی، هم اکنون دوازده ولایت در معرض تهدید امنیتی بسیار جدی قرار دارد و 9 ولایت دیگر نیز از لحاظ امنیتی مساعد نیستند.

 

این در حالی است که تا پیش از تشکیل دولت به اصطلاح وحدت ملی که وقت چور و چپاول دولتمردان کرزی بود هم اینقدر ناامنی نبود ولی به یکباره بعد از امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن اوضاع تغییر کرد و اکنون گروه تروریستی داعش در برخی ولایت ها مشغول عضوگیری و در صدد ایجاد پایگاه های نظامی است.

 

آنچه مسلم است اینکه بنا به گفته ی آگاهان مسایل سیاسی و حتی حامد کرزی که سال ها مزدور و مامور آمریکا بوده، شبه نظامیان طالبان و داعش بدون حمایت غرب هرگز نمی توانند در کشور ما رشد کنند تا چه رسد به اینکه بخواهند کنترل برخی مناطق را در دست بگیرند.

 

ولی نکته ی جالبی که در این میان وجود دارد این است که با تجربه ای که آمریکایی ها از تشکیل گروه های تروریستی مانند القاعده و طالبان به دست آورده اند دیگر نمی خواهند از پول مالیات مردم آمریکا برای تداوم فعالیت این گروه ها استفاده کنند بلکه به جای دادن ماهی به آنها ماهی گیری می آموزند و چه جایی بهتر از کشور ما با این همه معادن بکر و دست نخورده.

 

این موضوعی است که داکتر داوود شاه صبا وزیر معادن کشور به آن اذعان دارد و در جمع نمایندگان مجلس اظهار داشت که تروریست های داعش تلاش می کنند با به دست آوردن کنترل منابع طبیعی و معادن افغانستان، از این ثروت بی شمار برای تامین هزینه فعالیت های تروریستی خود استفاده کنند.

 

به گفته ی محترم صبا، داعش در کشور ما تلاش می کند کنترل مناطقی را که این منابع طبیعی به صورت فراوان در آنجا وجود دارد در اختیار بگیرد تا از این پس برای تامین منابع مالی عملیات های خود، دچار مشکلات مالی نباشد.

 

هرچند این اعتراف داکتر صبا از بی تجربگی در عرصه سیاست و یا هم از روی ساده دلی ایشان می باشد که اینگونه درباره سیاستهای پنهان آمریکا مستقیما صحبت می کند و ترسی از حذف شدن از سیاست به دستور مستقیم کاخ سفید ندارد، ولی حقیقت این است که آمریکا در حال تثبیت تدریجی داعش در کشور ما می باشد با این تفاوت نسبت به طالبان، که داعشی ها باید خود منبع درآمد خود باشند و مستقل و بودن وابستگی فعالیتشان را ادامه دهند.

 

آمریکایی ها در عراق نیز همین روش را به داعشی ها آموختند و با در اختیار گذاشتن میادین بزرگی نفتی عراق در دستان داعش، تامین هزینه ی نبردهای آنان را به بهترین نحو برآورده ساختند. حال هم اگر داعش کنترل معادن افغانستان را در دست بگیرد، علاوه بر اینکه درآمدهای کشور به هدر خواهد رفت و این امر تاثیری منفی روی اقتصاد افغانستان خواهد گذاشت، در جهت رشد این گروه تروریستی در کشور ما نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 

بررسی های دولت آمریکا نشان می دهد ارزش معادن نفت و گاز و لیتیوم و نیز سنگ های گرانبهای افغانستان به سه هزار میلیارد دالر می رسد که بیش از یک سوم آنها هنوز دست نخورده باقی مانده است که این معادن می تواند کشور ما را به یک قطب معدنی و صنعتی عمده تبدیل و اقتصاد کشور را متحول کند و این دقیقا همان نقطه ی مثبتی است که آمریکا برای گسترش نفوذ داعش مد نظر گرفته است.

 

و البته این عاقبت دولت و ملتی است که وابستگی به غرب را پیشرفت و دموکراسی بدانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار