افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

امریکا با ایجاد بی‌ثباتی در قزاقستان، اهداف شومی را دنبال میکند!

امریکا قزاقستان

 

امریکا در نظر دارد تا با بی‌ثباتی در قزاقستان علاوه بر رسیدن به اهداف خود رقیب دیرینه خود یعنی روسیه را نیز درگیر مشکلات کند همانطور که این اقدامات را در اوکراین و خاورمیانه با بروز داعش به وجود آورد.
«نیکولای استاریک‌اف» کارشناس سیاسی روس با اشاره اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف قزاقستان و حمله تروریستی در شهر «آکتائو» اظهار داشت: برای درک وضعیت قزاقستان باید نیم نگاهی به وضعیت سیاسی حال حاضر در جهان انداخت.

وی تصریح کرد: با نگاهی به گذشته به این موضوع خواهید رسید که امریکا برای ماندن در کورس قدرت در گذشته و در آینده از هیچ اقدامی فرو گذار نبوده و نخواهد بود، واشنگتن در گذشته برای قدرت نمایی جنگ‌های مختلفی را به راه انداخته و هم اکنون نیز برای رسیدن به اهداف خود از آغاز جنگ در هیچ کشوری پرهیز نخواهد کرد.

استاریک‌اف ادامه داد: امریکا در نظر دارد تا با بی‌ثباتی در قزاقستان علاوه بر رسیدن به اهداف خود رقیب دیرینه خود یعنی روسیه را نیز درگیر مشکلات کند همانطور که این اقدامات را در اوکراین و خاورمیانه با بروز داعش به وجود آورد.

کارشناس سیاسی روس ادامه داد: روسیه با قزاقستان دارای سرحدات مشترک زیادی است و بی ثباتی در این کشور بدون شک مشکلات عدیده ای را برای مسکو ایجاد می‌کند و از طرف دیگر آغاز ناآرامی در بزرگترین کشور آسیای مرکزی باعث بروز درگیری‌ها در دیگر کشورهای منطقه خواهد شد.

وی گفت: هدف دیگر امریکا از بی ثباتی قزاقستان انتقال مهاجران کاری و پناه‌ جویان از این کشور به روسیه است که این امر نیز بر مشکلات آینده مسکو می‌افزاید.

استاریک‌اف گفت: اعتراضات اخیر در قزاقستان و همچنین حملات تروریستی در شهر «آکتائو» نشان داد که امریکا در برخی گروههای داخلی قزاقستان نفوذ دارد و می‌تواند برای این «آستانه» و مسکو تهدیداتی را به وجود آورد.

وی افزود: البته از حوادث اخیر قزاقستان علاوه بر سوءاستفاده‌های امریکا مقامات قزاق نیز به برخی از اهداف خود رسیدند و قدرت خود را در این کشور نشان دادند.

استاریک‌اف ادامه داد: حوادث قزاقستان نشان داد که باثبات‌ترین کشور آسیای مرکزی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و امنیتی نیز با کوچک ترین جرقه داخلی و حمایت کشورهای خارجی از جمله امریکا می‌تواند به بی ثبات ترین کشور تبدیل شود.

کارشناس روس اظهار داشت : هیچگاه نباید به امریکایی‌ها اعتماد کرد آنها همواره وضعیت کشورها را زیر نظر دارند و در موقعیت مناسب برای رسیدن به اهداف خود از هیچ اقدامی فرو گذار نخواهند کرد.

وی در پایان گفت: لازم است تا روسیه نیز توجه بیشتری به کشورهای منطقه نشان دهد زیرا بی‌ثباتی در قزاقستان و کشورهای آسیای مرکزی به بی‌ثباتی در روسیه منجر خواهد شد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار