افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 28 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

آمریکا باید در افغانستان بماند!!!

 

اگر حامد کرزی به عنوان رییس جمهور افغانستان سال گذشته این امتیازات را در پیمان امنیتی به آمریکا می داد، اکنون ما شاهد این همه تلاش و تقلای مقامات کاخ سفید برای تثبیت حضور دایمی خود در افغانستان نبودیم و اکنون کشور ما یک رییس جمهور و دولت جدید داشت.

 روز به روز چالش به وجود آمده در نتیجه دور دوم سومین انتخابات ریاست جمهوری پیچیده تر می شود و هر روز به بهانه جدیدی روند اعلام نتیجه به تعویق می افتد. به راستی علت این موضوع چیست؟ چرا عده ای نمی خواهند انتخابات ریاست جمهوری کشور ما که به طولانی ترین انتخابات جهان شهرت پیدا کرده خاتمه یابد؟

جواب این سوالات را در گفته های مقامات آمریکایی می توان پیدا کرد. زمانیکه سخنان و اظهار نظرهای آنها را کنار هم بگذاریم متوجه یک موضوع متفق القول می شویم آن هم اینکه آمریکا نباید خاک افغانستان را ترک کند!

مقامات آمریکایی ها طی ماه های گذشته با لحن دلسوزانه خاص خود بارها گفته اند مردم افغانستان روی وعده‌های آمریکا حساب می‌کنند. بسیاری از افغانستانیها در جنگ با دشمنان آمریکا، جان خود را به خطر انداخته‌اند، شمار زیادی از سربازان ارتش، پولیس و ماموران امنیتی افغانستان در خطوط اول جنگ به نبرد پرداخته و بیشتر از نیروهای آمریکایی کشته شده‌اند. لذا این خدماتی که نیروهای امنیتی افغانستان برای آمریکا انجام داده‌اند، غرب و آمریکا را مکلف می‌سازد که با آن‌ها همکاری کنند و در افغانستان بمانند.

این مقامات آمریکاییها ادامه حضور خود در کشور ما را همچنین نوعی منت حساب کرده و اظهار داشته اند: آمریکا هیچگاه در کشورهایی که دولتهای ناکام دارند و میزان خشونت ها هم زیاد است، نیروهای خود را نگاه نمی دارد اما کاخ سفید این فرصت خاص و بی نظیر را به کابل داده و در افغانستان سرمایه گذاری نموده است.

فرماندهان نظامی پنتاگون همچنین یادآور شده اند که دولت افغانستان نباید فراموش کند که آمریکا در افغانستان از زیربنای نیرومندی برخوردار است، ده‌ها هزار سرباز در آن دارد و شرکایی در حکومت افغانستان که خواهان حضور غرب و آمریکا در افغانستان هستند.

این از سخنان توجیه کننده آمریکاییها که هر شخصی را که از نیت قلبی کاخ سفید ناآگاه باشد، به هوس می اندازد. اما بشنوید از سخنان تهدید آمیز مقامات آمریکا و آن روی سکه:

جنرال جوزف دانفورد روز گذشته در مراسم تحویل پست فرماندهی نیروهای ایساف به جنرال جان کمپل اظهار داشت: متاسفانه بن بست ایجاد شده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باعث شده تا ما نمی توانیم آموزش های لازم را به نیروهای امنیتی افغانستان بدهیم! از طرف دیگر گروه طالبان با افزایش نیروهای خود، بسیار قوی تر از گذشته شده اند! و هم اکنون این شبه نظامیان به دنبال ایجاد پایگاه برای حمله به دولت جدید کابل و نیروهای خارجی هستند! ( در یک کلام اگر ما آمریکاییها از افغانستان بریم، طالبان باز خواهند گشت)!

در این راستا سخنان جناب جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل هم شنیدنی است که روز گذشته گفت: براساس اطلاعاتی که من به دست آورده ام هم عبدالله و هم اشرف غنی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری مرتکب تقلب شده‌اند اما میزان این تقلب برای هر طرف را نمی‌دانم. (بدین معنی که ما آمریکاییها می توانیم وجود انجام تقلب توسط هر کدام از دو نامزد را که بخواهیم، ثابت کنیم)!

لذا در یک جمع بندی باید گفت مقامات آمریکایی سه شیوه سخن گفتن را سرلوحه ی کار خود قرار داده اند: از یک طرف تعریف و تمجید از عملکرد نیروهای نظامی خود در کشور ما و بیان میزان دلبستگی مردم افغانستان به خارجی ها! دوم بزرگنمایی قوت گرفتن نیروهای شبه نظامی طالبان و تهدیداتی که آنها دولت جدید را می کنند! سوم تهدید عبدالله و اشرف غنی به عدم حمایت در آینده!

و همه اینها به آن جهت است که آمریکاییها می خواهند در افغانستان بمانند و به اهداف و مقاصد دراز مدت خویش ادامه دهد آن هم بصورت قانونی. اگر حامد کرزی به عنوان رییس جمهور افغانستان سال گذشته این امتیازات را در پیمان امنیتی به آمریکا می داد، اکنون ما شاهد این همه تلاش و تقلای مقامات کاخ سفید برای تثبیت حضور دایمی خود در افغانستان نبودیم و اکنون کشور ما یک رییس جمهور و دولت جدید داشت.

لذا این موضوع مثل روز روشن است که تمامی مشکلات امنیتی، اقتصادی و چالشهای انتخاباتی همه و همه ساخته و پرداخته کاخ سفید است تا آمریکا در افغانستان بماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار