افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 8 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکایی ها پای روس ها را به افغانستان کشیدند

حفیظ الله امین عضو سازمان سیا بوده و حفیظ الله امین هم در کودتای ثور در کشتن تره کی و اختلاف با پرچمی ها نقش داشته است. حفیظ الله امین 18 بار از روس ها خواست که نیروهای خود را به افغانستان وارد کنند.

 

 

آمدن روس ها به افغانستان نه تجاوز که طرح از پیش تعیین شده آمریکایی ها در منطقه بوده است. آمریکا برای اینکه بتواند در جهان به عنوان تنها ابرقدرت عرض اندام کند و روس ها را از لحاظ نظامی و سیاسی و روانی با شکست مواجه سازد، بصورت مستقیم با آن کشور وارد جنگ نشد بل با کشانیدن جنگ به افغانستان، از احساسات پاک مردم ما استفاده کرده پاکستان را وسیله قرار داد تا در این جنگ عصای دست آمریکا باشد.

شکست روس ها در افغانستان باعث گردید تا دیگر کشورها نیز با تحریک آمریکا از روسیه جدا شده و اعلام خودمختاری کنند.

 

غلام محمد محمدی در ارتباط با عامل ورود شوروی ها به کشور چنین گفت: نمی توانیم بگوییم در حمله روسها در شش جدی تصمیم گیرنده فقط همان کشور بوده است. سال 1988 رییس امنیت ملی آمریکا می گوید ما پای روسها را به افغانستان کشیدیم، ما خون سربازان آنها را ریخیتم. افتخار می کنند که این برنامه عالی را طرح کردند و پشیمان هم نیستند.

 

وی از قول رییس امنیت ملی آمریکا اضافه کرد: برای آمریکایی ها، فروپاشی چند گروه مسلمان افراطی و فروپاشی اتحاد شوروی بسیار مهم است. پس آمریکا در این موضوع دخیل است چرا که آنها تلاش زیادی کردند که روس ها به افغانستان وارد شوند و انتقام ویتنام را از شوروی بگیرند.

 

این تاریخ دان کشور جلاد افغانستان یعنی حفظ الله امین را جاسوس آمریکا دانسته افزود: اسناد بسیار زیادی وجود دارد که حفیظ الله امین عضو سازمان سیا بوده و این موضوع به این معنی است که حفیظ الله امین هم در کودتای ثور در کشتن تره کی و اختلاف با پرچمی ها نقش داشته است. حفیظ الله امین 18 بار از روس ها خواست که آنها نیروهای خود را به افغانستان وارد کنند.

 

وی در ادامه خیانت آمریکایی ها به افغانستان گفت: در 9 سالی که روسها در افغانستان حضور داشتند مردم تلفات بسیاری دادند. روسها خارج شدند اما دولتی که بعد از خروج روسها به وجود آمد با تسلیحاتی که شوروی برای آن گذاشت، چهار سال دیگر هم توانست مقاومت کند. آمریکایی ها سیزده سال در اینجا حضور داشتند، حال اگر خارج شود، این دولت چهار سال هم مقاومت نخواهد کرد.

 

محمدی در باره فروش افغانستان توس آمریکا به پاکستان خاطر نشان ساخت: وقتی حکومت مجاهدین روی کار آمد، این حکومت از درون نتوانست هماهنگ شود. در این رابطه پاکستان از آمریکا تعهد گرفته بود که صلاحیت سیاسی افغانستان را به آنها بسپرد. وقتی دولت داکتر نجیب الله سقوط کرد این صلاحیت به پاکستان داده شد. این کشور می خواست در افغانستان دولتی همسو یا دست نشانده داشته باشد که به هدف خود نرسید و به همین دلیل پاکستان هیچ وقت نخواست در افغانستان امنیت و آرامش باشد و دولتی قوی در اینجا روی کار بیاید.

بالاخره پاکستانی ها سبب شدند که طالبان به وجود بیایند. بی نظیر بوتو می گوید که طرح وبرنامه ی گروه طالبان از انگلیس ها بود آمریکایی ها حمایت مالی و سیاسی کردند و پاکستان برنامه را اجرا کرد.

 

وی حضور نیروهای آمریکا و متحدانش در افغانستان با حضور نیروهای ارتش شوروی مقایسه کرد و گفت: تفاوت در این است که آمریکا از سازمان ملل اجازه گرفته است. گرچه سازمان ملل متحد هم در اختیار آمریکا است و مسایل بزرگ مالی آن را آمریکایی ها تامین می کند. روسها بدون این اجازه آمده بودند. روسها 9 سال در افغانستان حضور داشتند و حضور آمریکایی ها سیزده سال طول کشید. آمریکایی ها شرایط را طوری آغاز کردند که طالبان حضور داشته باشند و مردم افغانستان زیر فشار مجبور شوند پیمان امنیتی را امضا کنند. از آخرین اهداف آمریکا امضای پیمان امنیتی و حضور نظامی اش در منطقه بود، این کشور به هدف خود رسید ولی ما مردم افغانستان به هدف خود نرسیدیم. استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، پیشرفت و تکنولوژی و زیر بناهای اقتصادی چیزهایی بود که ما باید به آنها می رسیدیم که به هیچ کدام از آنها نرسیدیم.

 

غلام محمد محمدی در پایان اظهار کرد: حضور شوروی در افغانستان تلفات سنگین مالی، جانی، اقتصادی، سیاسی و حیثیتی داشت. بسیاری از هموطنان در کشورهای خارجی پناهنده شدند. فعلا با وجود حضور آمریکایی ها ما در وضعیت بهتری قرار نداریم. ما از طرف کشورهای همسایه به خاطر اشغال کشور توسط آمریکا تحقیر می شویم و مهاجران ما هم در آن کشورها هر روز تهدید به اخراج می شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار