افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکایی بودن در ذات برخی شخصیت ها است!

داکتر علی احمد جلالی وزیر داخله سابق کشور روز سه شنبه در نشست موسسه صلح آمریکا در واشنگتن مدعی شد که داعش در افغانستان در حال تبدیل شدن به یک دغدغه امنیتی است، زیرا تشدید اختلافات قومی ممکن است باعث شود برخی اقوام و قبایل در پی جلب حمایت این گروه تروریستی باشند.

 

وی با بیان اینکه نمی توان بطور قطع و یقین وجود داعش در افغانستان را تایید کرد، گفت: این گروه برای حضور در افغانستان فرصت هایی دارد و برخی اقوام و قبایل امیدوار هستند حمایت داعش را جلب کنند. زیرا مردم تمام منابع خود را از دست داده اند و از فرصت جلب حمایت داعش به عنوان یک فرصت مالی استفاده می کنند.

 

این گفته های جناب علی احمد جلالی که در ظاهر منطقی به نظر می رسد یک نکته اساسی مبهم دارد. آنهم اینکه اگر پای داعش به افغانستان باز شود، خواست برخی از اقوام و قبایل افغانستان است که با دعوت از این گروه تروریستی به دنبال فرصت های مالی می گردند! ولی اصلا و ابدا سخن از دخالت های آمریکا و پاکستان در این رابطه نیست.

 

این در حالی است که مثل روز روشن است که تمامی فعالیت های شبه نظامیان افغانستان تحت هر نامی چه طالب، چه القاعده و چه داعش تحت نظارت مستقیم سازمان استخبارات پاکستان و به دستور کاخ سفید انجام می شود و مردم افغانستان ذره ای تمایل به حضور چنین گروهک هایی در کشور خود ندارند.

 

البته از افرادی چون جناب جلالی که وابستگی شان به پاکستان و آمریکا بر هیچ کسی پوشیده نیست، طرح کردن اینگونه مسایل دور از توقع هم نیست. وی کسی است که از دروغ گفتن در سیاست باک ندارد. شاید وطن و ملت خود را دوست داشته باشد ولی به جهت اطاعت بی چون و چرا از غربیها، برای اظهار نظر در سیاست، شخصی غیر نرمال محسوب می شود.

 

شخصیت داکتر جلالی به نحوی است که مخالفان وی می گفتند: جلالی در دوران کار خود دورغ های شاخدار زیاد گفته و خدمت به باداران خود صادقانه کرده است و بخاطر خوشی پاکستان، نرمش در برابر جنایتکاران طالبی، حزب اسلامی و القاعده نشان داده است. در زمان جلالی قاچاق و جنایت و کشتار به اوج خود رسید و فساد اداری در وزارت داخله شکل قانونی گرفت.

 

علی احمد جلالی در زمان وزارت داخله خود نه با طالب و القاعده و نه با قاچاقبران برخورد قانونی نکرد، زیرا ترس آن داشت که بدون حمایت آمریکا نتواند به حیات سیاسی خود ادامه دهد و اکنون هم که حضور داعش در افغانستان را خواست مردم افغانستان می دانند نه دخالت آشکار پاکستان و خواست مستقیم کاخ سفید.

 

به هر حال از کسی که عمری خدمت غرب کرده و اکنون هم تحت حمایت غرب است، چیزی جز این توقع نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار