افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکا، طالبان را بر سر سفره چین نشانده است

سفر مخالفان سیاسی اشرف غنی به چین برنامه ای از جانب کاخ سفید است نه به منظور تسریع روند صلح یا دخالت چینایی ها در مذاکرات، بلکه با هدف مشروعیت بخشیدن دوباره به طالبان! قطعا مطرح شدن طالبان به عنوان یک گروه مشروع و خواهان سهم گیری از حکومت در شرایط فعلی بیشترین نفع را برای کاخ سفید دارد.

 

طالبان روز گذشته با انتشار اعلامیه ای تایید کردند که هیاتی از این گروه به چین سفر کرده است اما هدف این هیات میانجیگری و پیشبرد روند مذاکرات صلح با دولت افغانستان نبوده است!!!

 

این رد گفتگوهای صلح در چین توسط طالبان در حالی است که چندی پیش نیز گزارش هایی منتشر شد که دو تن از اعضای بلندپایه ی طالبان در مورد نقش چین در روند گفتگوی صلح در افغانستان با حکومت دیدار و گفتگو کرده اند.

 

ماجرای روابط چین با طالبان مربوط به امروز و دیروز نیست. طی تمامی این سالها که ملاقات های آمریکا و اروپا با طالبان با خط درشت به چشم می خورد، داد و ستد چین با این گروه در پشت پرده جریان داشت. حتی بعد از سقوط نظام طالبان باز هم چین روابط پنهانی خود را با شورای کویته حفظ کرد به نحوی که در کنار پاکستان، چین تنها کشوری به شمار می رود که تماس خود را با طالبان ادامه داده است.

 

این روابط میان پکن و طالبان به حدی روشن و واضح بوده است که طی دو سال گذشته مقامات چین بارها در صحبت با آمریکایی ها از تماس های خود با طالبان کاخ سفید را مطلع ساخته اند و بطور علنی اعلام کرده اند که ما به طالبان معامله داریم.

 

دیدگاه سران طالبان که مستقیما از سوی سازمان استخبارات پاکستان تغذیه می شوند، بر این باور هستند که گروه طالبان به اندازه ی کافی دشمن دارند و نباید روابط خود را با چین هم متشنج بسازند. لذا ساختن با این همسایه ی ابرقدرت شرقی، بهتر از ایجاد درگیری و تنش در چند ولایت مسلمان نشین آن است.

 

شاید یکی از علتهایی هم که پروژه های چین در کشور ما مثل معدن مس عینک که قرارداد آن در اختیار چینایی ها می باشد هیچگاه از سوی طالبان مورد حمله و تعرض قرار نگرفته، همین حمایتهای مستقیم مقامهای پکن از طالبان باشد. طالبان هم در قبال این حمایت چین از خودشان، هیچ وقت اتباع و سرمایه گذاری های چینایی ها را مورد حمله افراطگرایان خود قرا ندادند، تا وفاداری خود را به چین اثبات کنند همانگونه که پیشتر این وفاداری را نسبت به پاکستان و عربستان سعودی اثبات کرده اند.

 

اما نکته ی مهمی که نباید از آن غفلت کرد این است که همانطور که بارها به آن اشاره شده چند طلبه ی پاکستانی یا افغانستانی یا سعودی توان اینکه بخواهند گروه بزرگی مثل طالبان را راه اندازی کنند و در مقابل پنجاه کشور خارجی بیست سال به حیات خود ادامه دهند، امری محال است. قطعا این طالبان تحت حمایت غیرمسقیم غرب قرار دارند و الا تاکنون صدها بار از بین رفته بودند.

 

این موضوعی که چندین بار مقامات کاخ سفید از جمله هیلاری کلینتون وزیرخارجه وقت آمریکا به آن اعتراف داشته که طالبان را ما خود ساختیم. اکنون هم موضوع همین است که سفر مخالفان سیاسی اشرف غنی به چین برنامه ای از جانب کاخ سفید است نه به منظور تسریع روند صلح یا دخالت چینایی ها در مذاکرات، بلکه با هدف مشروعیت بخشیدن دوباره به طالبان! قطعا مطرح شدن طالبان به عنوان یک گروه مشروع و خواهان سهم گیری از حکومت در شرایط فعلی بیشترین نفع را برای کاخ سفید دارد. چرا که طالبان مدعی هستند که باید اداره چندین ولایت به آنها سپرده شود تا دست از جنگ بردارند و این به معنای بی ثباتی بیشتر در کشور است.

 

چه کسی از این آشفتگی سیاسی و نبود ثبات در حکومت بهره می برد؟ آمریکا! غربیها چندین بار این موضوع را غیر مستقیم مطرح کردند که راهکار ایجاد ثبات تقسیم افغانستان به چند بخش است که اگر طالبان موفق به سهم گیری از حکومت وحدت ملی (تشکیل شده توسط آمریکا) بشوند، تا حدودی اولین پلان این خواسته ی آمریکا محقق شده است. و ظاهرا جناب اشرف غنی که حکومت فعلی خود را مدیون آمریکا است، در سفر خود به چین مقدمات این موضوع را چیده است.

 

به هر حال اکنون که علاوه بر طالبان، داعش نیز مدعی خلافت در کشور ما است تا ببینیم کاخ سفید اینبار چه خوابی برای ما دیده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار