افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

آمریكا و ناتو در حل مسایل افغانستان ناكام بوده اند.

سفیر ویژه روسیه در سازمان همكاری شانگهای گفت: آمریكا و كشورهای عضو ناتو در حل مسایل افغانستان در 10 سال اخیر ناكام بوده اند و نه تنها نتوانسته اند مشكلات این كشور را حل كنند، بلكه كوهی بر معضلات آن افزوده اند.

‘كریل بارسكوف’ روز چهارشنبه در كنفرانس بین المللی ‘سازمان همكاری شانگهای:دستور كار تا سال 2020’ خاطرنشان كرد: افغانستان همچنان منبع تهدیدهای تروریستی برای كشورهای عضو سازمان شانگهای می باشد و نباید وضعیتی پیش بیاید كه مسایل این كشور پس از خروج نیروهای آمریكایی و غربی از افغانستان بر اعضای سازمان شانگهای سنگینی كنند.

وی افزود: افغانستان درخواست عضویت ناظر در سازمان همكاری شانگهای كرده است و باید رفتار خود را در قبال این كشور بسنجیم.

بارسكوف با اشاره به تقویت توانمندی های سازمان شانگهای در یك دهه اخیر اظهار داشت: در این مدت سازمان شانگهای اقدامات زیادی در عرصه های مختلف انجام داده و به عنوان ساختار جدید ژئوپلیتیكی و امنیتی تثبیت یافته است.

وی با اشاره به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل، سازمان همكاری شانگهای را از اجزای اصلی امنیتی در منطقه دانست و افزود: سازمان شانگهای تجربه غنی در مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر به دست آورده است.

سفیر ویژه روسیه در سازمان همكاری شانگهای خاطرنشان كرد كه این سازمان ساز و كارهای موثر برای مقابله با چالش های جدید همچون حملات سایبری و امنیت اطلاعاتی به وجود می آورد.

وی با بیان اینكه در 10 سال اخیر كشورهای ایران، مغولستان، هند و پاكستان اعضای ناظر سازمات همكاری شانگهای شده اند، اظهار داشت: در این مدت بلاروس و سریلانكا نیز به عنوان شریك اقدامات سازمان پذیرفته شده اند.

بارسكوف گفت: ده سال آینده برای كشوهای عضو سازمان شانگهای بسیار حساس و مسوولیت آفرین خواهد بود و در این زمان شاهد رویدادهای مهمی خواهیم بود كه سازمان باید به آنها واكنش نشان دهد.

وی یادآور شد: سازمان همكاری شانگهای در این مدت باید در باره عضویت كشورهای ناظر تصمیم گیری راهبردی كند.

سفیر ویژه روسیه در سازمان همكاری شانگهای از جمله سوالات فراروی سازمان شانگهای، همكاری آن با كشورهای غربی و اروپایی را عنوان كرد و گفت: این سازمان باید با جامعه اقتصادی اوراسیا، اتحادیه گمركی و پیمان امنیت دسته جمعی همكاری كند و از رقابت با آنها بپرهیزد.

كنفرانس بین المللی یك روزه ‘سازمان همكاری شانگهای:دستور كار تا سال 2020’ امروز در انستیتو خاور دور روسیه برگزار شد و در آن مقام ها و كارشناسان روس و كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای شركت كردند.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار