افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

آمريکا:طالبان دشمنان ما نيستند

معاون رئيس جمهور امريکا در اشاره به تغيير موقف اين کشور در مورد طالبان مسلح گفته است که زمامداران قبل از رويداد ١١ سپتمبر درکابل ، دشمنان آنها نيستند.

جوبايدن معاون رئيس جمهور امريکا اين اظهارت را طى يک مصاحبۀ با مجلۀ نيوزويک ابراز داشت، که مجلۀ مذکور، آن را دراين آواخر پخش نموده اند.

بعد از اين اظهارات جوبايدن،قصر سفيد اين را نيز تصريح کرده که محو کردن طالبان هدف آنها نيست.

موصوف افزوده است: (( نظرکنيد! طالبان به ذات خود دشمنان مانيستند،اگرچه اين يک مسله نهايت خطير است.))

جوبايدن گفته است، که آنها تاکنون هيچ  اعلاميه يې، که رئيس جمهور امريکا در اظهارات خود به سبب تهديد به منافع ملى امريکا، طالبان را دشمن خطاب نموده باشد، پخش نکرده است.

اما  معاون رئيس جمهور امريکا اين رانيز گفته است، که درحقيقت طالبان توانمندى اين را دارند، که يک حکومت فعال وموجود را سرنگون نمايند،حکومت که در محو کردن مخالفين با امريکا همکار است.

بايدن افزود: (( کسانيکه قصد ضرر رساندن ما را دارد،پس درحقيقت  اين مشکل است در فرا راه ما.))

از جانب ديگر، جاى کارنى سخنگوى قصرسفيد درمورد اظهارات جوبايند ميگويد که اظهارات معاون رئيس جمهور در اصل اشاره است به پروسۀ صلح.

موصوف افزود: (( طالبان در ذات خود که ما به آنها درجنگ دخيل استيم، از بين بردن آنها جانب اصلى قضيه نيست.))

سخنگوى قصر سفيد گفته است  هدف اصلى اين است که بارک اوباما درجريان اعلان خط مشى درمورد افغانستان تصريح نموده و آن اين که اصل نخست فروپاشى ،پارچه کردن و در انجام کار  مغلوب کردن القاعده است و مبارزه امريکا به همين منظور جريان دارد.

جوبايدن معاون رئيس جمهور امريکا در مصاحبۀ يادشده؛ بانيوزويک بيان کرده  که حکومت امريکا يکجا با حکومت افغانستان  درمورد پروسۀ آشتى کار ميکنند.

موصوف افزوده است: (( اين که پروسۀ متذکره موفق خواهد بود ياخير، اين يک پرسش جدا است.))

جوبايدن گفته است، که آنها از پروسه صلح به رياست حکومت افغانستان حمايت ميکند. اما شرايط درمورد آشتى با طالبان واضح است و آن اينکه روابط را با القاعده را قطع نمايند، قانون اساسى افغانستان را بپذيرد و به حقوق بشر ارج گذارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار