افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

آمار قربانیان حوادث ترافیکی در افغانستان طی ده سال گذشته

ترافیکی

 

بر بنیاد یافته های محمد صابر انسان دوست یکی از پژوهشگران افغان ، رعایت نشدن قانون جاده، مشکلات فنی در موترها و بی پروایی راننده گان از علت اصلی رویدادهای ترافیکی درکشور هستند.

 

در کتاب ” بررسی چالش های وزارت امور داخله و راهکارهای حل آن” محمد صابر انسان دوست تلاش کرده است تا بخشی از آن را به دنبال کردن رویدادهای ترافیکی از سال هزار و سه صد و هشتاد و چهار هجری خورشیدی تا سال هزار و سه صد و نود و چهار هجری خورشیدی اختصاص دهد. او می گوید تا زمانی که حکومت با راننده گان بی پروا برخورد جدی نکند و در تبطیق قانون جاده جدیت به خرج ندهد این تلفات بیشتر و بیشتر خواهد شد.

 

محمد صابر انسان دوست می گوید: “این نشان می دهد که در کنار طالبان و دیگر تروریستان، رویدادهای ترافیکی باعث شده که مردم در کشور مصوون نباشند و حق حیات یک انسان که بسیار یک حق اساسی است با خطر روبرو شود. من در این تحقیق خود از مطالب را از منابع به دست آوردم و به کتاب خانه ها مراجعه نکرده ام و معلومات خود را از ریاست ترافیک به دست آوردم و از تصادف ها عکس برداری کرده ام.”

 

در همین حال چهار کودکی که به تازه گی در رویداد ترافیکی مرگبار در غزنی زخم برداشته اند، در شفاخانه صحت طفل اندراگاندی کابل زیر درمان اند اما هیچ خبری ازنزدیکان شان نیست.

 

ریاست عمومی ترافیک وزارت امور داخله این ارقام را رد یا تایید نمی کند، اما می افزاید که در بیشتر حالات بی احتیاطی ها از سوی راننده گان باعث می شود که این رویدادهای نگران کننده رخ بدهند. در همین حال معیاری نبود جاده ها در کنار مصرف مواد مخدر به ویژه چرس از سوی راننده گان و نبود نشانه های ترافیکی از موارد خطرساز برای مسافران گفته شده اند.

 

رویداد ترافیکی اخیر در شاهراه کابل کندهار نیز بیش از هفتاد کشته و زخمی برجا گذاشت. در این رویداد افراد زیادی آسیب دیدند و خسارات جانی و مالی زیادی بر جا ماند. پس از این رویداد چهار کودک به شمول یک دخترک شش ساله به شفاخانه صحت طفل اندراگاندی انتقال داده شدند که بیشتر بخش های بدن آنان سوخته اند و تا کنون هیچ کسی برای بردن آنان به این شفاخانه نیامده است.

 

محمد عمر کودک باشنده نیمروز می گوید: “من در نیمروز زندگی می کنم و از خانواده ام می خواهم که برای بردن من بیایند و مرا از این جا ببرند.”

 

دو پسر دیگر و یک خواهرشان که باشنده لغمان اند نیز نتوانسته اند پس از این رویداد پدر و مادرشان را پیدا کنند.

 

محمد عمر باشنده لغمان می گوید: “من از ولسوالی الینگار ولایت لغمان هستم به طرف کندهار می رفتم که موتر ما تکر کرد و ما همه فامیل در موتر بودم و دیگر چیزی نفهمیدم.”

 

شاهراه های کشور در سال های گذشته گواه خونبارترین رویدادهای ترافیکی بوده اند. بسیاری اوقات شمار تلفات و زخمیان این رویدادها بیشتر از رویدادهای خشونت بار و جنگ ها در کشور گزارش داده شده می شوند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار