- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آمار تکان دهنده یونیسف از میزان مرگ ومیر اطفال افغان در اثر ابتلا به مریضی اسهال

طفل [1]

صندوق حمایت از اطفال سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده که روزانه دست‌کم ۲۶ طفل در افغانستان به دلیل ابتلا به مریضی اسهال جان می‌دهند و شمار آنها در سال به ۹۵۰۰ نفر می‌رسد.
در خبرنامه این نهاد که در سایت خبر سازمان ملل چاپ شده آمده که با توجه به اینکه آمار اطفال زیر ۵ سال که به دلیل مریضی اسهال در افغانستان جان می‌دهند از ۱۰ هزار در سال برای اولین بار کاهش یافته، ولی این مریضی همچنان در افغانستان کشنده است.
این نهاد افزوده که این میزان مرگ و میر اطفال دردناک است زیرا با استفاده از تشناب و شستن دست می‌توان جلو ابتلا به این مریضی را گرفت.
یونیسف افزوده که سالانه حدود ۸۰ هزار طفل زیر پنج سال در افغانستان جان خود را از دست می‌دهند که ۱۲ فیصد آنان به دلیل ابتلا به مریضی اسهال از بین می‌روند.
به گفته این نهاد خطر مبتلا به اسهال نیز به این دلیل است که حدود ۱.۲ ملیون طفل در افغانستان با سوء تغذیه و ۴۱ فیصد آنان قدشان از ستندرد کوتاه تر هستند.
یونیسف عدم رعایت صحت محیط و صحت فردی را عامل این مرگ و میر دانسته و گفته است که به این علت اطفال در معرض ابتلا به مریضی اسهال قرار می‌گیرند و این شرایط باعث افزایش میزان سوء تغذیه در میان اطفال نیز می‌شود.
صدوق حمایت از اطفال سازمان ملل افزوده که دسترسی به آب پاک آشامیدنی و بهبود وضعیت صحت محیط در افغانستان از موارد ضروری است که باید در شهرها و قریه ها به آن توجه شود.
این نهاد گفته که با توجه با ادامه ناامنی در افغانستان، پلان‌های توسعوی در کشو به آهستگی اجرا می‌شود ولی پیشرفت ها در این کشور ادامه دارد. به طور نمونه ولسوالی نیلی ولایت دایکندی در مرکز افغانستان من‌حیث اولین ولسوالی افغانستان است که مردم در فضای باز ادارار و مدفوع نمی‌کنند.
به گفته یونیسف تمام ساکنان این ولسوالی اقدام به ساخت تشناب کرده‌اند.
براساس آمارهای موجود در سطح ملی دسترسی مردم به آشب آشامیدنی ۵۸ فیصد و دسترسی به محیط سالم نیز ۳۹ فیصد است.
در قریه های افغانستان، ۳۳ فیصد مردم به محیط صحّی سالم و ۵۳ فیصد به آب آشامیدنی پاک دسترسی دارند.
در شهرهای افغانستان نیز حدود ۴۵ فیصد مردم به محیط سالم و ۵۹ فیصد به آب آشامیدنی صحّی دسترسی دارند.