افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

آمارجدید کشت مواد مخدر در افغانستان

تریاک

به راپور وزارتخارجه امریکا، میزان تولید تریاک در افغانستان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ ، ۴۳ فیصد بیشتر بود و در ده فیصد ساحه اضافی کوکنار کشت شده بود.

بر اساس این راپور، در سال ۲۰۱۶ عیسوی در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار زمین، کوکنار کشت شده بود که از آن ۴۸۰۰ متریک تُن تریاک خام به دست آمده‌است. اما ارقام وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان میزان کشت کوکنار و تولید تریاک را در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل، کمتر نشان می‌دهد.

ذبیح الله دایم مشاور این وزارت گفت: ارقام که از طرف وزارت مبارزه با مواد مخدر و دفتر سازمان ملل متحد علیه جرایم و مواد مخدر به نشر رسید در سال ۲۰۱۵ موازی ۲۲۴ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بود که تولید تریاک در سال ۲۰۱۵ حدوداً ۶۶۰۰ متریک تُن بود.

به گفته وی در سال ۲۰۱۶ ارقامی که باز هم از سوی این دو ارگان به نشر رسید ۲۰۱ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بود و تولید تریاک در افغانستان در سال ۲۰۱۶ حدوداً ۳۳۰۰ متریک تُن بود که تقریباً نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش را در قسمت تولید و کشت نشان می‌دهد.

در راپور وزارت خارجه امریکا از ولایت‌های هلمند، کندهار و بادغیس نام برده و گفته شده‌است : از مجموع کوکنار کشت شده در افغانستان ۶۷ فیصد آن در این ولایات کشت شده بود.

گفته شده‌است که کمپاین‌های بیشتر تخریب مزارع کوکنار در سال ۲۰۱۶ در ولایت بدخشان راه اندازی شد و در این کمپاین‌ها ۲۷۰ هکتار زمین از کوکنار پاکسازی شد.

وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید: از کوکناری که کشت می‌شود مافیای بین‌المللی و طالبان ملیارد‌ها دالر عاید به دست می‌آورند.

وی افزود: بر اساس ارقامی که سالانه از سوی سازمان ملل به نشر می‌رسد بین ۶۵ الی هفتاد ملیارد دالر مافیای جهانی از مواد مخدر افغانستان نفع می‌برند.

به گفته وی بین ۳۵۰ تا ۵۵۰ ملیون دالر آن به دهاقین که در قسمت کشت کوکنار کار می‌کنند می‌رسد و حدوداً بین ۱۵۰تا ۵۰۰ ملیون دالر به طالبانی که در قسمت جمع آوری عشر و ایجاد سهولت در زمینه ترافیک مواد مخدر کار می‌کنند عاید دارد و همچنین بین یک تا یک و نیم ملیارد دالر به مافیایی که در داخل افغانستان هستند رسیده و متباقی را مافیا در بیرون از سرحد‌های افغانستان به دست می‌آورند.

مشارو وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گوید: سال گذشته برای شش ماه جنگ در ولسوالی سنگین ولایت هلمند ادامه داشت که به گفته وی بخشی عمده این جنگ مستقیماً از سوی مافیا تمویل می‌شد.

وی گفت: حالا هم جنگ در هلمند بیشتر از طریق مافیای مواد مخدر تمویل می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار