افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

آماده گی کامل وزارت حج و اوقاف افغانستان برای ارایه خدمات به حجاج

وزارت حج و اوقاف افغانستان میگوید، این آماده گی ها در سه بخش به شمول طی مراحل کار حجاج در داخل کشور، پروسه انتقال و فراهم آوری سهولت ها درعربستان سعودی اتخاذ شده است.

 

داعی الحق عابد معین این وزارت روز گذشته با توجه به تلاش های انجام شده اطمینان داد که امسال حجاج افغان با سهولت های بیشتر مراسم حج را ادا خواهند کرد:

 

” آنچه ارتباط میگیرد به آماده گی های افغانستان همه و همه تکمیل شده به جز از صدور ویزه مانده که انشاالله بعد ازعید شروع میشود بخش بعدی شرکت های هوایی بود که دیروز دیروز قرارداد صورت گرفت درترکیه بین یک شرکت چارتر و شرکت آریانا ودرعربستان سعودی موضوع تعمیر ترانسپورت داخلی وشرکت که غذا را تهیه میکند همه صورت گرفت. ”

 

آقای عابد انتقال مستقیم حجاج به مدینه منوره ازطریق هوا، تهیه غذایی سه وقت، وکاهش درقیمت مصارف حج برای حجاج افغان را ازسهولت های تازه ایجاد شده برای حجاج افغان درسال جاری میداند

 

این درحالیست درسال های گذشته مسوولان وزارت های حج اوقاف وترانسپورت هوانوردی از تدابیرلازم برای ادای مراسم حج اطمینان داده اند .

 

اما اکثر حجاج پس ازپایان ادای مراسم حج ازموجودیت مشکلات مختلف به شمول دوری مکان های بود وباش از حرم شریف، نبود معلمین وساعت ها انتظارماندن درمیدان هوای شکایت کرده و پروسه را غیرشفاف خوانده اند.

 

از سوی هم گفته میشود امسال هیاتی به ریاست وزیرحج اوقاف جهت فراهم آوری سهولت ها وتهیه امکانات به حجاج افغان به عربستان سعودی رفته که شماری ازاعضای ولسی جرگه نیزدرآن شرکت داشتند.

 

خلیل الله شهید زاده یک عضو ولسی جرگه که درجمع این هیات ازکارکرد وزارت حج اوقاف در عربستان سعودی نظارت کرده است کارهای انجام شده را شفاف میداند:

 

” اطمینان میدهیم که انشاالله بدون هیچ نوع فساد حتی یک ریال پروگرام با شفافیت تکمیل گردید. ”

 

آقای شهید زاده تایید کرد که در عربستان سعودی محل بود وباش حجاج نزدیک حرم شریف بوده، قرارداد درقسمت تهیه غذای سه وقت برای حجاج صورت گرفته و سهولت های دیگر نیز ایجاد شده است.

 

به اساس معلومات وزارت ارشاد حج اوقاف انتقال زائرین حج امسال به تاریخ 28 اسد آغاز شده و روند انتقال توسط شرکت هوایی آریانا ظرف بیست روز انجام میگردد.

 

با توجه به موجودیت فساد در بسیاری از ادارات افغانستان مردم مطمین نیستند که این پروسه هم به گونه شفاف وبدون کدام مشکل عملی شود.

 

اما مسوولان وزارت حج اوقاف اطمینان میدهند که بخاطر شفافیت این پروسه امسال درحدود ده میلیون دالر صرفه جویی شده و حجاج افغان با پرداخت پول کمتر مراسم حج شان را ادا خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار