افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

آماده گی جنرال دوستم برای بازگشت به افغانستان

بر اساس اظهارات سخنگوی حزب دوستم جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور به افغانستان باز می گردد.

شش ماه است که فرد دوم کشور به دلیل آنچه که تداوی او گفته می شود – و شماری هم به این بارو اند که وی تبعید شده است- به ترکیه رفته و روشن نیست که چه زمانی بر می گردد.

جنرال دوستم روز جمعه، با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه دیدار کرد و به گفتۀ سخنگوی حزب جنبش ملی، این آخرین برنامۀ وی در ترکیه بود و اکنون برای آمدن به کشور آماده شده است.

بشیر احمد ته اینج گفت : ازدیاد محصلان و قانونمند ساختن مهاجران افغانستان در ترکیه و توجه ترکیه منحیث یک بازیگر قدرتمند در سایر موضوعات افغانستان، صحبت هایی صورت گرفت. این بخش پایان آجندای معاون صاحب است و اکنون جنرال برای آمدن به افغانستان آماده گی می گیرد.

خبرهای برگشت معاون دوم رییس جمهور در حالی پخش می شود که بررسی های سارنوالی در بارۀ دوسیه احمد ایشچی، هنوز پایان نیافته اند.

پیش از این یک محکمه ابتدایی هفت نگهبان جنرال دوستم را به هشت سال زندان محکوم کرد.

وحیدالله فرزه یی، عضو اتحادیه حقوق دانان در این باره چنین می گوید: لوی سارنوالی می تواند اتهام هایی را که بر معاون نخست وارد استند، بررسی کند. اما محکمه نمی تواند دربارۀ آن حکمی صادر کند و نیاز است تا محکمۀ خاص برگزار شود.

در غیاب جنرال دوستم، سرنوشت کرسی معاونیت نخست هنوز هم روشن نیست و در این مدت بیشتر صلاحیت های دفترش نیز سلب شده است.

جنرال دوستم پس از آن به ترکیه رفت که احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان و از رقیبان سیاسی جنرال دوستم بر وی اتهام بست که از سوی نگهبانان معاون نخست رییس جمهور آزار و اذیت جنسی شده است.

احمد ایشچی پیش از این گفته است که اگر نهادهای عدلی در افغانستان نتوانند به این قضیه رسیده‌گی کنند، وی به محکمه جهانی شکایت خواهد کرد.

اعلام آماده گی بازگشت دوستم در حالی مطرح می شود که حزب جنبش ملی، ریاست شورای ولایتی جوزجان را که مهم‌ترین کرسی سیاسی غیر دولتی است، در مقر و زادگاه دوستم در حضور باتور دوستم به حریفانش باخت.

بابر ایشچی، پسر احمد ایشچی والی پیشین جوزجان برای یک‌سال دیگر این شورا را رهبری خواهد کرد.

 

  1. جمشید محمدی :

    غلط کرده

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار